Le passage du Rhin

• Západní Německo

Jenseits des Rheins

Tomorrow Is My Turn

Francie / Itálie / Západní Německo, 1960, 125 min

Drama z období druhé světové války. Opět skvělý film od André Cayatta s výborným Charlesem Aznavourem v hlavní roli.(22.11.2017)

Je druhá svetová vojna, Francúzsko je demarkačnou čiarou rozdelené na dve časti, jedno tzv. slobodné a druhé okupované. Pekár Roger obdŕžal mobilizačný rozkaz a odchádza brániť svoju vlasť, ďalší Francúz Jean sa k armáde prihlásil, ako dobrovoľník. Ich ďalšie osudy po zajatí ich spojili a v júli 1940 s ďalšími francúzskymi zajatcami prešli Rýn a ocitli sa v Nemecku (obrazne povedané za nemeckým ostnatým drôtom). Tu pracujú, ako pomocníci na farmách a ich ďalšie osudy sa začínajú zamotávať. Situácia sa oveľa viac vyhrotí po oslobodení Francúzska. Film nám ukazuje obraz hrdinu aj keď nie každý bol hrdinom, ale veď všetci Francúzi nemohli byť bojovníci v hnutí odporu. Na druhej strane nám však ukazuje aj chápanie a priebeh vojny v Nemecku. V skutočnosti film je hlboko humanistický, na jednej strane je odhodlaný Jean, ktorý nakoniec so zajatia ušiel a pomáhal oslobodzovať Paríž a Roger sa na konci vojny na jar 1945 zamiloval do krajiny kde bol odvlečený a nakoniec sa tam aj dobrovoľne vrátil.(1.1.2018)