Neumírej, dokud mi neřekneš, kam jdeš (neoficiální název)

• Argentina

No te mueras sin decirme adónde vas

Argentina, 1995, 130 min

Eliseo Subiela

Hugo Colace

Scénografie:

Margarita Jusid

„Pojďme ven. Není dobré mluvit s duchy po pracovní době.“ Vzdali byste se neživé, nádherné Argentinky? A co kdyby se zhmotnila, třeba jen na chvíli…Divné, absurdní, ale přitom poutavé. Už Leopoldo, amatérský vědec chodící všude se svou kytkou a měřící její rozrušení, mi naznačil, že tenhle snímek bude jiný. Nemluvě o směsici žánrů, od „duchařiny“ přes sci-fi až po romantické drama, navíc nechybí zvláštní humor, u toho jsem si ovšem místy nebyl jistý, zda je i záměrný (nejvíc pobavilo vysvětlování principu odchytávače snů nakvašené manželce s nezaplacenou složenkou v ruce). Posedlost vynálezem, „společnicí“ spolu s těžko popsatelnou atmosférou (a krásnou hudbou…hlavně píseň Dream A Little Dream Of Me skvěle sedne) mě dlouho bavily, směrem ke konci se však zákonitosti světa začaly bez vysvětlení měnit, což mě rušilo. A závěr asi měl být dojemný, ale…na mě působil skoro až zvráceně (nechci domýšlet, co by zřejmě následovalo). Subiela mě ovšem zaujal a rád zkusím i nějaký jeho další kousek, tento bude za slušné 4*.(22.12.2019)

Byla to taková Argentina naslepo. A úplně jiná, než jakou bych čekal, jižanský temperament nečekaně zůstal pod pokličkou. Naopak je tu plno chytrých nápadů, myšlenek a otázek, které mají mnohem hlubší význam, než aby měl autor příběhu kam vrazit otazníky. No a muzika, ta si nijak nezadá s krásou argentinských seňorit. Jedním slovem - překvapení. (Challenge Tour 2015, film č.28)(26.4.2015)

• kareen

Námětem osudové lásky překonávající čas i realitu mně to připomínalo filmy typu Věčného svitu neposkvrněné mysli nebo Fontány, ale místo jejich nádherné křehké neuchopitelnosti jsem se dočkala spíš jen několika památníčkových mouder, poněkud rozvleklejšího děje a téměř incestního vyústění.(3.4.2016)

• d-fens

ocenenia : Montréal World Film Festival 1995 - Cena divákov(22.2.2010)

Mysteriózní film s poklidným tempem a krásnou hudbou vyprávějící o dvou vynálezcích. Jeden z nich vytvoří přístroj na nahrávání lidských snů a začnou se dít neočekávané věci. Občas trošku trikově roztomilé a úsměvné, ale celkově je to film, z kterého si je možné něco hlubšího odnést. Osvěžující je jinakost a exotika filmu. Jestli jste unaveni americkými filmy, zkuste to.(13.9.2015)

komentář: http://www.cinescene.com/howard/world.htm#dont(3.7.2017)