Alaska.de

alaska.de

• angličtina

Alaska.de

Německo, 2000, 89 min

Rozhodně zajímavý film, který řekl bych celkem slušně a pravdivě popisuje problémy současné mládeže. Myslím, že se jedná o zdařilou sondu do duší dospívajících, které značně napomáhají realistické dialogy. Ovšem tím nejspíš končí veškeré klady, za scénářem totiž dost pokulhává poloamatérská režie Esther Gronenbornové, která je v několika záběr až do očí bijící a pokud je to úmyslné, měl bych jít ještě o jednu hvězdičku níže. 60%(22.5.2006)

Dobře vykreslené prostředí mladých (zdařilý casting - věkově i herecky) v atraktivním vizuálním kabátu. Jen jsem nepochopil střídání filmového materiálu s homevideem v některých scénách. Když se natočí na digitál celá scéna, tak to má smysl, ale střídat v jedné sekvenci obojí? Možná je to jistým způsobem originální, ale nevidím to jako šťastnou volbu. Příběh filmu je docela tuctový, ale neurazí.(8.3.2005)

Dovolím si nesouhlasit s uživatelem CRoSz. I přes určité výtky na mě film působil hodně autenticky a uvěřitelně. Mladí lidé na periferii, grázlíci, sídliště, špinavé rozbité domy...Především mladí herci a jejich dialogy ( Eddie ) mi až na pár drobností opravdu sedly. Film ve mně vyvolává vzpomínky na Šteindlerovu Perníkovou věž, která byla absolutně mimo. Je vidět, že tahle režisérka o mladých něco ví...i přes místy určitou přehnanost...navíc Jana Pallaske mi připomínala Scarlett Johanssenovou a to se taky cení : ))(8.3.2005)

Žánrovo pomerne vydarený a autenticky pôsobiaci obrázok o násilí a netolerancii v živote mládeže jedného panelákového megasídliska. Z dejového hľadiska mi ponúkol len konvenčný príbeh, ktorý bol natočený už inde a lepšie (napr. Moodyssonov film Lilja). Polodokumentárnu formu dokladajú použité výrazové prostriedky: skutoční obyvatelia zobrazovaných priestorov v teenagerských úlohách, akoby amatérske zábery domáceho videa. Celok zobrazuje vplyv prostredia na formovanie charakteru, a konfrontáciu veľkých očakávaní so šedivou betónovou skutočnosťou.(14.3.2005)

Velmi opravdově působící film, ve kterém nejde zas tolik o příběh. Spíše o jeho okolnosti. Děj je v dnešní odcizené době natolik syrově "všední", že spolu s obrazovým provedením a celým tím všem dobře známým prostředím panelových předměstí dotváří onu neobyčejnou realističnost. Protože film vznikl vlastně náhodou, když Esther Gronenborneová natáčela dokument o násilí a brutalitě v životě mladých, nelze brát jakékoliv nedokonalosti vážně. A to jak v kameře, tak ve scénáři, tak v hereckých výkonech, přestože aktéry filmu jsou neherci. Je to výstižné zachycení toho samého tématu, ale v podobě realistického filmového vyprávění, kterému navíc nechybí ani krásné osvobozující lyrické prvky, jakým je pro mě zde odkaz na Aljašku. *** Po druhém (letmém) zhlédnutí, kdy jsou moje dojmy pomalu ještě lepší, jen doplním, že ono velmi odvážné (a že já mám odvahu u filmařů rád) střídání standardního obrazu se záběry amatérské kamery nakonec shledávám pozitivem a klaním se tomu mystifikačnímu triku s ulicí Andyho Warhola, které jsem si cca před rokem při prvním uvedení nevšiml :-)(15.2.2006)