Reklama

Reklama

Kachna na pomerančích

  • Itálie L'anatra all'arancia (více)
Komedie
Itálie, 1975, 105 min (Alternativní 103 min)

Manželství Livia (Ugo Tognazzi) a Lisy (Monica Vitti) prochází krizí. Během deseti let společného soužití si nikdy nenechali ujít příležitost k mimomanželským aférám, ale teď se zdá, že jejich vztah spěje k nenávratnému konci. Lisa se totiž zamilovala do bohatého a okouzlujícího Francouze Jean-Claudea (John Richardson), s nímž se chce odstěhovat do Francie. Livio na Lisu žárlí, protože ji – byť svým vlastním způsobem – hluboce miluje. Místo aby však reagoval agresivně, použije mnohem rafinovanější taktiku – pozve Lisu a Jean-Claudea na poslední společný víkend v jejich vile u moře a chová se k nim přátelsky. Livio přizve také Patty (Barbara Bouchetová), mladou sekretářku a milenku bez zábran. Během jejich pobytu, který měl proběhnout ve zcela uctivém a spořádaném duchu a oficiálně posvětit jejich dohodnutý rozchod, začne mezi oběma manželi narůstat žárlivost... (Cinemax)

(více)

Recenze (28)

Ampi 

všechny recenze uživatele

Díky ivysilaní jsem si udělal italský filmový večer. První film by Kachna na pomerančích. Když se napíše - řekne mít Itálii, tak to tento film vystihuje částečně. Zde jde o vášeň a žárlivost rafinovanou, intrikářskou i trochu majetnickou. Zlatovlasá a zelenooká Římanka Monica Vitti je nádherná a svůdná. Vyschlá šiška (citace z filmu) Barbara Bouchet, rodačka z Liberce (tehdy Reichenberg) , ji trochu konkuruje především nahotou. Je to nenáročná komedie, Kladem mnou viděné verze je kvalitní český dabing. ()

Slartibarkfast 

všechny recenze uživatele

Spektákl o manželské rozmíšce dvou znuděných záletníků, kteří berou svůj vztah jen jako hru. Po vizuální stránce skvělý film, plný líbivých scének a zajímavých situací. Jen ten humor jsem tam nějak hledal marně. Přišlo mi to všechno až takové příliš nucené. Očekával jsem melodrama s jímavým a hlubokým závěrem. Nakonec to bylo však jen takové řídké a bezbarvé. Od závěrečných titulků jsem se odvracel s rozporuplnými pocity. Hvězdu navíc si to však zasloužilo za krásnou Barbaru Bouchetovou, která alespoň potěšila oko, když už dialogy nestály za mnoho. 55% ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Luciano Salce byl génius průměrnosti italského filmu. Maloměšťácká tuctovost z jeho snímků doslova sálá a Kachnu na pomerančích s odstupem času drží nad vodou už jen přítomnost Monicy Vitti a Uga Tognazziho v hlavních rolích. Přece jen šlo o výrazné představitele a zajímavé typy své herecké generace. Na Kachnu na pomerančích se dá pohlížet jako na ozvěnu sexuální revoluce 60. let, která do italského filmu dorazila později (dekádu předtím ještě existovala v Itálii poměrně silná cenzura). Bohužel film, který ani ve své době nijak nevyčníval ze záplavy ukřičených italských komedií, už vyčpěl a dnes po komediální stránce prakticky nefunguje. V československém prostředí, kde se snímek promítal a vysílal v televizi, filmu pomáhalo západní pozlátko - luxusní róby i zařízení rezidencí společenské smetánky, kde se příběh odehrává. Za mě s výjimkou herců už film nemá co nabídnout. Celkový dojem: 45 %. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Výtečná konverzační komedie, která mě strašně bavila - Monica Vitti je zde naprosto úchvatná, a taktéž Ugo Tognazzi v roli jejího manžela nemá chybu. Velmi povedený je i český dabing (hlavní postavy namluvili Vladimír Brabec s Eliškou Balzerovou). Při sledování to na mě působilo dojmem téměř divadelní hry, řekněme něco na způsob Brouka v hlavě - téměř celý film se odehrává na jednom místě a neustále se tam mluví a něco děje a má to rychlý spád, a člověk se ani na chvíli nenudí - a je to chytré a kultivované - a na konci to dopadne přesně tak jak má. Skvělý dojem jen trochu sráží postava intelektuálně nekomplikované Liviovy sekretářky, jejíž chování je vyloženě dementní (většinu filmu se prohání nahá), a navíc je neobyčejně ošklivá. Myslím, že takový film mohli natočit jen Italové a že odráží svou dobu v dobrém slova smyslu - kdyby třeba někdy nedejbože napadlo Američany natočit remake, myslím, že by to celé zabili. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Odpusť mi, miláčku. Nechtěl jsem ti překazit nevěru." Rozumím tomu, když ho chlap zastrčí mezi každé roztažené nohy na obzoru a mám pochopení i pro to, když žena hází svůdné pohledy na každý ztopořený úd v okolí. Jen tomu příliš nerozumím v manželství. Přesto jsem si tu žárlivost, provokace i přívětivé vzájemné šťouchání do žeber mezi Lisou a Liviem docela užil. Jen to bylo příliš dlouhé na to, aby se ten neustále opakující vtip trošku neomrzel. ()

Galerie (5)

Související novinky

Zemřela herečka Monica Vitti

Zemřela herečka Monica Vitti

02.02.2022

Přichází smutné zprávy z Říma. Ve věku 90 let zemřela ikona italské kinematografie šedesátých let, herečka Monica Vitti. Hvězda klasických filmů režiséra Michelangela Antonioniho dlouhou dobu…

Reklama

Reklama