Řezník

Claude Chabrol

Claude Chabrol

Jean Rabier

Pierre Jansen

Minimalistická paráda pro dva herce a několik nicotných vedlejších postav. Atmosféra by se dala krájet, čemuž moc pomohla výborná hudba. Záběr, kdy slečna Helenka vykoukne z okna a rozhlédne se spolu s kamerou po náměstí, hovoří za vše. Ve filmu je několik momentů, kdy se film mohl vydat jinudy. Spoiler: když najde zapalovač, jsou dvě možnosti (s pravděpodobností 80:20). Když zjistí, že Paul jej má, je to 10 na 90. Když ho pak ale čapne ze šuplíku, je to už zpátky nejmíň 65:35 a když stojí za oknem, procenta pravděpodobnosti dál rostou. Líbila se mi ta maloměstská atmosféra, jdete do pekařství a říkají vám tam jménem. Tenhle Chabrol se povedl, nehledě na to co říkají někteří kolegové. Skvělý původní dabing brněnského studia.(4.9.2016)

Jako hezky se na to kouká a film na mě zapůsobil takovou zvláštní jakoby zneklidňující atmosférou. Na druhou stranu jsem pod dojmem tý atmosféry pořád čekal, že každou chvíli musí "něco" přijít. A to "něco" vůbec nepřišlo. Respektive to, co přišlo ve finále, bylo v kontextu s předcházejícim dějem strašně slabý...(13.8.2012)

• Dale

Námet je celkom fajn, no scenár je dosť nevydarený, hlavne dialógy a konanie postáv je často mimo. Napätie sa tu objaví asi na 5 sekúnd, čo je na francúzskeho Hitchcocka dosť málo. Dokonca aj Stephane Audran, ktorá mi bola zo začiatku v Chabrolových filmoch sympatická, mi už začína liezť na nervy aj so svojím kamenným ksichtom. Osobne som Chabrolovi neprišiel na chuť a všetky jeho filmy, ktoré som doposiaľ videl, mi prišli len priemerné, no toto už bola príliš veľká nuda aj na priemerný film.(23.1.2015)

Mäsiar je pre mňa filmom, ktorý považujem za zástupcu istého žánru, ale ten nie je vôbec uvedený žánroch filmu a Chabrol sa mu absolútne vyhol. Takýto kontrast som si v žiadnom inom filme ešte nevšimol. Takže takto: Mäsiar je podľa mňa vojnový film, pretože ukazuje hrôzy, ktoré vojna pácha na psychike človeka (koľkože sme takých filmov z frontu videli), ale nevidíme z nej ani jednu retrospektívu a navyše sa jedná o zmes detektívky a akejsi love story. Film musel byť vo svojej dobe značne kontroverzný a ani dnes by mnohým naoko myšlienkovo otvoreným divákom nesadol. Ľudia sú rôzni a pre spasenie, respektíve ukľudnenie duše jednej stratenej existencie môže stačiť jeden bozk od niekoho, kto Vás dokáže svojim spôsobom pochopiť. Ja som vopred o filme nič nevedel, takže identita vraha mi ostávala skrytá relatívne dlho, čo znamená, že som si dokázal vybudovať vzťah ku každej postave vo filme a v podstate som toho vraha mohol rovnako, ako jeho jediný blízky človek v okolí, považovať za sympatického. Tiež svojim spôsobom.(25.7.2013)

ČESKÁ (obnovená) TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČT 2 = 16.1.2015, réžia českého znenia (ČST Brno 1973) = JAN FUKSA - Včera film ČT opäť uviedla aj pre tzv. menej intelektuálnych divákov, ktorí si konečne mohli vychutnať jedného z mála Chabrolov - podotýkam kvalitného - s pôvodným brnenským excelentným dabingom! (17.1.2015)(17.1.2015)