28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

Eddard

Bomba. Lidi jsou větší stvůry než zombíci, aneb Den Trifidů říznutý Úsvitem mrtvých. Dobře natočený, dobře zahraný thriller, ve kterém pojmy jako logika nebo psychologie nejsou jen abstraktní osnovy otráveného scénáristy. Už dlouho se mi nestalo, abych se po takto syrovém snímku takhle zahloubal... Rozhodně je o co stát, vřele doporučuju. 90% ()

Falko

Perfektny namet premarneny zbytocnym obkecavanim pripadne doplneny zbytocne nudnymi zabermi s depresivnou hudbou, ale inac slusny, temny thriller s vynikajucim Cillianom Murphym. ()

castor

Už jen to, že film představil charismatického Ira Cilliana Murphyho mezinárodnímu publiku, je výhrou. Uznávaný Danny Boyle se nenechal zlákat klasickými cestičkami a za docela drobné peníze obchází pravidla hororového podžánru. Zombie se nešourají jak opilí hlemýždi, ale docela jim to běhá. Výsledek má dynamiku i solidní tempo, Boyle točí nepříjemně, nesází na utrhané ruce nebo litry krve, celé je to depresivní, vyprázdněný Londýn pak velmi působivý. Psychologické, syrově nasnímané. Kluci se holt vyblbnuli. ()

CANNIBAL

Zpočátku výborná apokalyptická atmosféra, následně klesající do šedi průměru. Čekal jsem od toho mnohem víc. ()

MM_Ramone

Skupina radikálnych ochrancov zvierat prenikla do tajného laboratória. Vypustili z klietok niekoľko opíc. Tie však boli nainfikované nebezpečným, experimentálnym vírusom, ktorý spôsobuje extrémnu agresivitu. Je vysoko nákazlivý. Prenáša sa slinami a krvou. Behom pár dní sa infikuje takmer celá populácia britských ostrovov. Z nakazených ľudí sa stali rozumu zbavené, krvilačné beštie. Padla vláda, armáda sa rozpadla, systém prestal fungovať. Svet sa od základu zmenil. "28 dní potom" je netradičný post-apokalyptický zombie horror, ktorý v roku 2002 natočil skúsený režisér Danny Boyle. *** ()

D.Moore

Líbilo se, líbilo, dokonce velmi, nicméně nemůžu se ubránit pocitu, že značný kus filmu skončil ve střižně, protože přechod mezi oběma částmi (road movie část a část vojenská) mi připadal poněkud zbrklý. Jinak nemám co vytknout. Bylo mi jasné, že horor v režii Dannyho Boyla nebude obyčejným hororem... A taky jím není. Naštěstí. Mnohokrát jsem se až divil, jak bezstarostná atmosféra z něj čiší, za což určitě mohl i soundtrack. Lekačky fungovaly, infikovaní masožraví sprinteři byli patřičně děsiví... A to vyšponované, nervydrásající zuřivé finále, při kterém jsem tajil dech, bylo taky skvělé. ()

Niktorius

Je to nízkorozpočtové, je to točené na digitál, je to mírně experimentální a je to fajn. Alex Garland tenkrát napsal přeci jen soudržnější scénář než později pro Sunshine a je škoda, že se mu nepovedlo zcela se vyhnout logickým lapsům a bezobsažným dialogům. Naštěstí působí hlavní linie zabývající se chováním lidí v situaci, kdy neexistuje jiný cíl mimo zajištění vlastního přežití, natolik příjemně, že jsem ochotný Garlandovi mnohé odpustit. Odpouštím i samotnému Dannymu Boyleovi, který typický 'zombie-horror' námět oblékl do netradičního audiovizuálního kabátku, jenž filmu mnohdy příliš nesluší. Zpočátku lehce nadprůměrné dojmy vylepšuje poslední třetina, svou akčností, temností a tempem tvořící výrazný kontrast k poklidné třetině úvodní. Agresivní infikovaní občané, nadržení příslušnící armády a hranice lidskosti překračující hlavní hrdina se tam vzájemně řežou nasnímáni velmi pěknou kamerou a práce se zvukem je rovněž výtečná. 28 day later stejně jako následující Sunshine dokazuje, že Boyle má k filmování tvůrčí přístup a dokáže mnohé vytěžit i z béčkovější námětů. Jen ten nešťastník Alex Garland nedovede být režisérovi rovnoceným tvůrčím partnerem. ()

freddy

Docela pozoruhodný sci-fi horor. Je zde vše, co si od hororu můžete přát. Je zde napětí, strach, úzkost, je zde prostě všechno. A mohu říci, že to všechno vypadá věrohodně a vy se bojíte spolu s hrdiny filmu. Můžu říct, že jsem byl místy vyděšený, jako bych to dění prožíval zároveň s hlavními postavami. Takže věrohodné herecké výkony a samozřejmě i věrohodní zombíci. K tomu dost povedená režie, kdy se režisérovi povedly záběry zdevastovaného Londýna a vůbec celé Anglie. Zároveň se mi na filmu líbí i to, že napínavé chvilky se tam střídaly s chvilkami oddechovými. Zatímco v jednom záběru útočili zombíci, v následujícím záběru hlavní hrdinové brakují spokojeně s úsměvy na rtech liduprázdný supermarket. A to je to, co z tohoto filmu dělá zajímavý film. Děs se střídá s pohodou, ale zároveň vás dokáže film pořádně vystrašit. Dávám tři hvězdičky, ale jsou to mírně nadprůměrné tři hvězdičky, blíží se to ke čtyřem hvězdičkám, ale zůstanu u těch třech, to je podle mne docela optimální hodnocení... ()

Ded@M@tes

Fakt hrozné!!! Žádné napětí, prostě nic. A když se kouknete na rozpočet, tak se není ani čemu divit. Začátek se jeví ještě dobře, ale ke konci už to je hrůza. To si radši pustit ''Já, legenda'' ( Milionkrát lepší ). ( Hodnocení: 3/10 ) ()

Davies182

Originální horor, jakých se dnes již moc nevidí navíc představil jednoho z nejcharismatičtějších herců současnosti. Danny Boyle je výborný režisér a svými dalšími novějšími snímky toto pravidlo jen potvrzuje. ()

Xmilden

Typický Danny Boyle jako nám už předvědl mnohokrát předtím i potom. Nevím co dodat více než že kdo čeká klasickou zombie rubanici bude zklamaný. Kdo čeká Boylovku se silnými postavami a výbornou post apo atmosféru vylidněných ulic, ten se zaraduje. Prvních 15 minut jsou filmové hody. 80% ()

Arbiter

Jedno z nejzajímavějších zpracování tématu "všichni se nakazíme virem a umřeme. Až teda na jednu skupinku lidí, kteří se právě..." A teprve když jsem to viděl, tak sem si uvědomil, kolik jiných zpracování s mnohem vyšším rozpočtem těží z nápadů tohoto snímku. Krásně nám ukazuje dost nechutnou skutečnost, že stačí "málo" a chováme se mnohem hůř než zvířata. Absolutní degradace člověka. Zajímavá kamera a ikdyž je dost často cítit útlý rozpočet, tak to film naštěstí dohání na všech ostatních frontách. Doufám už ale, že si režiséři daj pár let s tímto žánrem zase trošku pokoj.. Vono sledovat dokola, jak padá civilizace pod náporem nemrtvých mrtvých, všechno je v háji a přeživší sou vesměs stejnak cvoci, je docela depresivní... ()

sepp

Prekvapive kvalitni horor, ktery utoci tradicnimi britskymi zbranemi - inteligentnim pristupem k divakovi a preciznosti, jez nepotrebuje vysokych nakladu. Napeti neopada od zacatku do konce a to jak vyvojem deje, tak kompilaci scen. Horo, ke kteremu se rozhodne jeste nekdy v zivote vratite. ()

Divočák

Když jsem se na ten film díval, byl jsem zrovna v Anglii v Exeteru a měl jsem teda fakt blbý pocit. Ti, co to viděli, pochopí... Jinak žádná sláva, podobných zombáren vzniká na světě každý rok spousta. ()

Phobia

No-o, tenhle film má své rezervy a dalo se to natočit i líp... ale taky podstatně hůř. Místy je to stylizovaně melancholicky poetické, místy těžce psychologické, do toho zběsilá akce, tak trošku nevyrovnaný mišmaš. Potenciál tedy není využitý beze zbytku, ovšem celkově mi zůstal i po 5 letech od doby, kdy jsem to viděla, kladný dojem. 75% ()

kinej

Po vydařeném úvodu následuje velká koncentrace mrtvých míst.Zápletku s vojáky považuju za největší stagnaci filmu. Naštěstí film zachraňuje pár napínavých a dobře natočených míst a hlavně krásná hudba. Je ti už druhá Boylova adaptace Garlanda, snad vydařenější než ta první (Pláž). ()

Hrabka

Velmi zdařilý film. Hlavně první 2/3 jsou hodně dobré. Napětí a především lekačky jsou ztvárněny velice poutavě. Ta první lekačka mě slušně odrovnala... To nejlepší, co se Zombíků týče. Poslední třetina už za moc nestála, ale jinak film určitě stojí za to. 75% ()

juta

Začátek je hodně dobrý. Možná se jím nechal inspirovat i známý seriál The Walking Dead :D Překvapivě téměř žádní zombíci na ulicích, ulice úplně vyklizený, ani auta tu žádné nejsou, což si myslím, že při takové nákaze by tam určitě nějaké bylo. Na druhou stranu má prázdný Londýn skvělou atmosféru. Ale jak se přijde na vojenskou základnu, tak už to ztrácí takový svůj šmrnc. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Boyle chystá pokračování 28 dní poté

Boyle chystá pokračování 28 dní poté

25.06.2019

Zatímco scenárista a režisér Danny Boyle (Steve Jobs, Trans) promuje v rozhovorech svůj nejnovější snímek, hudební komedii Yesterday, rozpovídal se teď i o dalších věcech a kromě toho, že se zaslíbil… (více)