28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

Marcecek

Netradičný žáner pre Dannyho Boyla. Ale tradičný zombie film podaný netradičným spôsobom, nečakajte dechberúcu akciu ani nadsázku alá Zombieland, je to podané svojsky, Boylovsky, žiadne hektolitre krvi, skôr komornejší prístup so zameraním sa na jednotlivcov a ich správanie sa v kritickej drsnej situácii. Niekedy počas zombie apokalypse nemusia byť najväčším nepriateľom samotné zombies, ale to je o ľuďoch všeobecne známe. Niektoré scény sú pamätnejšie, ako napríklad hneď tá na začiatku v opustenom Londýne, tá môže vyvolať pocit prázdnoty a apokalypsy. Celkovo je tento dojem po celý film zobrazený adekvátne, nejde tu o záchranu sveta, ale len len o záchranu seba a najbližších. Svojsky sa tvári aj soundtrack, Danny Boyle sa snaží byť originálny v každom aspekte, či už estetikou, vizuálom, či filozofickými náznakmi. Máte tu možnosť vidieť prakticky začínajúceho mladíčka Cilliana Murphyho aj hereckú legendu Brendana Gleesona. Film má spád, stopáž je primeraná deju, nezačne nudiť. Na svoj žáner nadpriemerné dielo nesúce rukopis vynikajúceho režiséra, kterému sa dá pár nelogičností v scenári odpustiť a má zaslúžene kultový status. ()

Feacher

První půlka skvělá, ale jakmile dorazili k vojákům, nějak se to v mých očích pokazilo. Až pak zase závěr solidní. Celkově nápad zajímavý, ač nezcela originální, herecky v pohodě, délka cca akorát, možná lehce delší než by musela být. 4* zcela spravedlivé! ()

squady

postery, upoutávky, námět poukazovali na velice zajímavý film a přitáhli mě do kina. Začátek také zajímavý byl, dokonce jsem se i párkrát pořádně lekla, ale zdá se mi, že si z nás nakonec udělali pořádnou srandu....dobrý obrázek toho, jak to nikdy nemůže vypadat ()

Hlas Boží

trochu jinak udělaný příběh o zombících. Jako by Ti byli jen kulisou příběhu o lidech a jejich psychu v nenadálé situaci. Dost dobře zkonstruované story s vyvrcholením v nepříjemné šarvátce s vojáky. To vše doprovázené výbornou muzikou a ztvárněné neméně skvělou kamerou. ()

Hermes

Film jsem zhlédl večer pěkně sám a můžu říct, že chvílemi byla atmosféra opravdu hustá, akorát je bohužel pravda, že těch chvil postupem času bylo míň a míň. Film je označován jako sci-fi horor, ale ani jedno z toho není. Horor tedy rozhodně ne, sci-fi možná místy, nejvíc patrně na začátku, kdy to vypadá na pěkně akční podívanou. Následuje střih, hláška "28 dní poté" a nacházíme se v liduprázné nemocnici, kde se hlavní probudí a vydá se do prázdých ulic. Záběry na zcela vylidněný Londýn jsou vskutku velmi působivé, pěkný je třeba pohled na Big Ben. Poté následuje napadaní nakaženým farářem v kostele, záchrana od dvou přeživších mladých lidí, troška filozofie, setkání s převším otcem s pohlednou dcerou, útěk kamsi k dálničnímu zátarasu, kde by měli být vojáci. Zde se stáváme svědky nakažení otce, kteréžto nakažení se projeví do asi 20 vteřin. No a jedeme dál - záchrana vojáky, odvezení na provizorní základnu, kde nastane boj o ženy. V této části film trochu začíná ztrácet a mění se v dost nepřehlednou akci. No a vrchol tomu nasadí konec - opět se objeví nápis "28 dní poté" a vidíme probouzejícího hlavního hrdinu. Mě zprvu napadlo, že se celý film odehrával pouze jako sen hlavního hrdiny, jenže hned jsem byl vyveden z omylu. Jedna z hlavních hrdinek cosi šije na prastarém šicím stroji. Hned se dozvídáme, že se skupinka celá skupinka nachází někde na pobřeží (ovšem kde jsou, nebo jak se tam dostali a jak to vůbec našli se nedozvíme). No a film končím poměrně nechutným happyendem, ten si ovšem pouze můžeme domýšlet, protože ve filmu už není... Celkově můžu říct, že se mi film líbil, byly v něm sice chyby, konec je hoooodně nedotažený a přeslazený, ale za originální pojetí, slušné herecké výkony a atmosféru zejména v první části filmu se nezdráhám dát 4 hvězdičky. ()

Bow-Z

Nemyslím si, že by se Boyle snažil natočit novou Noc oživlých mrtvol. Zašel kousek dál a vytvořil více žánrových i dějových linií, což se mně osobně hodně líbilo. Když vám neni u pr**le jestli hlavní hrdina zemře hroznou smrtí nebo se promění v chodící mrtvolu, bejvá to dobrý znamení. ()

Mezerník

Docela zklamání. Čekal jsem něco víc než klasický "zombie" horor. Nenápaditému scénáři nepřidává ani režie - to zvlášť vynikne v porovnání s podobnou apokalyptickou vizí v Potomcích lidí. Přitom ani fádní scénář by nemusel být překážkou, kdyby režisér skutečně dokázal navodit atmosféru. Ale místo toho těká od lekaček přes komediální úlety (nákup v supermarketu), zjevné nelogičnosti (na každém rohu - zvlášť v noci - hrozí nakažení, ale dva hlavní hrdinové jdou v noci klidně městem a nahlas si povídají...). Škoda. Takové lepší béčko. ()

-fido-

Celkem zajímavý nápad, ale realizace za ním dost pokulhává. Teda rozjíždí se to dobře, záběry opuštěného velkoměsta, kterým hlavní hrdina probuzený v nemocnici prochází za zvuků zajímavé hudby, jsou opravdu atmosférické. Ale poté, co se na scéně objeví černošská drsňačka Selena, to je už horší. Jestli něco nesnáším, tak jsou to předrsnělý, pochlapený ženský. A závěr odehrávající se ve vojenské základně je už vyloženě trapný. Škoda, mohlo to dopadnout mnohem lépe, kdyby se tvůrci vyvarovali některých hollywoodských klišé. ()

Marčus

Vezměme to od začátku. Nepochopil jsem, jak je možné, že se v nemocnici, kde totálně všichni odpadli, podařilo hlavnímu hrdinovi přežít na kapačkách. Logicky jsem si to vysvětlil tak, že byl potřeba jako vklad do hry. Pak už to jde celkem solidním tempem. Nejdřív procházka po opuštěném městě a mírný srdeční úvod, následně přitvrzení akce. Máme tu totiž něco jako zombíky, tj. nakažené občany, které ovšem nemůžeme úplně paušálně zařadit. Běžný jedinec se od nich nakazí například kapkou krve do oka nebo kobřím plivancem. Konverze trvá 20 s. Jak jsem to pochopil, tak jsou v pohybu ve dne i v noci, nemusí baštit, ale umí prskat krvavou sodovku až někam sem…. Na začátku se nechají celkem pohodově vyřadit z boje třeba baseballovou pálkou, na konci už jsou o dost tvrdší. Film má celkem zajímavou zápletku i něco jako upozornění, co by se kdyby se. 65 % ()

mindkiller

málo ktorý film dokáže vistihnúť atmosféru, kedy sa všetko na vôkol zmení na nočnú moru pred ktorou musíme tekať tak aby ste maly pri tom veľký emocionálny zážitok a dostávaly ste sa do stavu spoluprežívania tochto strašného osudu. Mne sa to u tochto filmu stalo. Možno k tomu prispela ta hudba ktorá bola dala by sa povedať tak odpudivá až sa mi začala páčiť. ()

BOIKOT

Tak tenhle snímek se mi moc líbil . Úžasný zombie horor jehož pointa je v tom že lidstvo se místo toho aby si pomohlo se raději vystřílí. Nejlepší scéna je ta vtipna jak jedou autem a zastaví se na nákupu ( Hodněkrát jsem přemýšlel co bych asi načořil do zásob :))) ) Další věc co mě zaujala je reálnost filmu . Chlap se probudí v liduprázdném Londýně no co asi bude dělat ? Běhat a sbírat poházené bankovky a spousty různých věcí. Dále pak třeba scéna jak dochází voda nebo pohled na mrtvé rodiče je též nezapomenutelný . Danny Boyle je opravdu úžasný režisér jenž má dost dobrou fantazii neboť i když ZOMBIE je výtvor čistě Romerovský Danny Boyle ho Okořenil ( Běhání , přenášení viru slinou či kapkou krve ......) . Takže tedy spíše než akční ( jako 2 díl) je tento horor atmosferický a zajímavý . ()

TERRMITh

Mám rád zombie filmy. U remaku úsvitu mrtvých jsem doslova řval radostí. Ale tohle... děsivé to není, zábavné taky ne, zbývá jen naprostá stupidita. Všechno je tu naprosto hlupé a nelogické. Ani na chvíli jsem ničemu ve filmu nevěřil. Jediná věc, která stojí za pozornost, jsou občasné záblesky pitomosti, které postoupily na takovou úroveň, kdy se hloupost spájí s genialitou. No řekněte, že to není geniální - superhrdinské zombie road movie o veselé rodince putující krásnou přírodou na panství, kde přebývá několik pánů hrajících si na vojáky a kuchaře. ()

DannyMcG.

Tady se opravdu člověk neklepe strachy, ale přišlo mi to dost realistický, nic co by se nemohlo stát. Od začátku dokonce se prolíná akce, napětí i psychologické scény, pravda, nemají velkou hloubku, ale filmu dodávajíúplně jiný nádech. Je to příklad jak i s minimem triků jde udělat kvalitní film. A tenhle je podle mého jeden z nejlepších hororů, předčí ho snad jen vymítač ďábla 1... ()

sun.eagle

Tak tohle je zřejmě první snímek kdy zombie nahradili tzv. nakažení. Na základě tehle šablony vznikají další filmy ale kvalitě předlohy se ani nepřiblížili. Film by se dal rozdělit na tři části. První - intro je fascinující, opuštěná matropole duchů působí sama o sobě mrazivě a je to docela depresivní. A z nakažených jde opravdu hrůza, když hlavního hrdinu nahánějí opuštěným mestem kde se žadné pomoci nedovoláte. Druhá část a sice jakási road movie je boužel nejslabší a z hluboka lapá po dechu, jakoby tady došli nápady co s filmem vlastně dál. No a třetí část která se odehrává v provizorním vojenském opevnění nejdřív působí tak nějak uměle našroubovaná do filmu, jakože tam vubec nepatří a někdo ji tam nasilně dosadil. Po tomhle prvním dojmu ale zvedá film latku hodně vysoko. Na vojácích a jejich veliteli je hned vidět že tady něco nehraje. Je to sice přetažené za hlavu protože upřímně pochybuju že za tak krátkou dobu se stane z profesionální jednotky banda barbarů, a pološílených nadržených primitivů ale i tak je to hezká studie co se může stát z lidstvem když jsou jim odebrány zakladní lidské potřeby a jistoty. ()

bocy

Ako nápad sa mi to páčilo, aj brutalita k tomu pasovala. Škoda len, že pokračovania sú skoro nepozerateľné...:-( ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Boyle chystá pokračování 28 dní poté

Boyle chystá pokračování 28 dní poté

25.06.2019

Zatímco scenárista a režisér Danny Boyle (Steve Jobs, Trans) promuje v rozhovorech svůj nejnovější snímek, hudební komedii Yesterday, rozpovídal se teď i o dalších věcech a kromě toho, že se zaslíbil… (více)