28 dní poté

28 Days Later...

O 28 dní...

Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie, 2002, 108 min

Scénáristická zhovadilost, která nemá v mnoha ohledech hlavu ani patu, postavy se chovají naprosto iracionálně, dějová linka se mění podle potřeb a ani ten konec za moc nestojí. Obzvlášť posledních 30 minut je úlet mimo naši soustavu, kdy jsem si říkal, jak mohl někdo provést, s tak nadějnou zápletkou, takový humus. Jenomže Boyle umí točit velice působivě, intenzivně a Cillian Murphy je jako vždy nezapomenutelný. Tak co s tím. 50%(15.3.2007)

Skupina radikálnych ochrancov zvierat prenikla do tajného laboratória. Vypustili z klietok niekoľko opíc. Tie však boli nainfikované nebezpečným, experimentálnym vírusom, ktorý spôsobuje extrémnu agresivitu. Je vysoko nákazlivý. Prenáša sa slinami a krvou. Behom pár dní sa infikuje takmer celá populácia britských ostrovov. Z nakazených ľudí sa stali rozumu zbavené, krvilačné beštie. Padla vláda, armáda sa rozpadla, systém prestal fungovať. Svet sa od základu zmenil. "28 dní potom" je netradičný post-apokalyptický zombie horror, ktorý v roku 2002 natočil skúsený režisér Danny Boyle. ***(30.9.2016)

Prvni polovina je vyborna, zameruje se na dusledky epidemie, na to, co dela s nenakazenymi lidmi, na jejich psychiku, ktera je podle me prokreslena velmi dobre. K tomu jeste spise sentinemtalni hudba a mame zadelano na vyborne psychologicke drama s prvky hororu. Bohuzel se tvurcum asi nezdala temer nulova akce, tak si to museli vynahradit druhou polovinou, jez je uplne o necem jinem, a s jedinym zajimavym objevem, ktery se v ni uskutecni, slo divaka seznamit uplne jinak. Takze druha pulka je nesmyslna akcni slatanina borici vse, co prvni pule pracne vybudovala. Tohle me vazne mrzi :-((15.6.2003)

Pro mne je tenhle zombie-film dost milé překvapení, protože na to si fakt nepotrpím. Líbila se mi psychologická stránka filmu, kdy lidstvo v podstatě vymřelo a pár přeživších se s tím musí vyrovnat. Za velký klad považuji i to, že se tam zombie vyskytují poměrně málo a dá se s nimi dobře nějakým způsobem zatočit. Můžu dokonce uznat, že jsem se jednou i lekla. Velmi dobře je zvolená hudba. Ale co mě nejvíc dostalo, bylo oznámení: 28 dní poté...(9.3.2006)

Strhujúci film spoliehajúci sa na disciplinované herecké výkony Brendana Gleesona, Cilliana Murphyho a Naomie Harris, na brutálne dravé akčné scény a vynikajúcu atmosféru mrazivo vyľudneného Londýna (i daždivých lesov - silná scéna s koňmi). A to by nebol Danny Boyle (Pláž), aby do „obyčajného“ hororu nevopchal myšlienku o tom, či je horší živý mŕtvy, alebo zdravý, kvázi civilizovaný človek, ktorý pri najbližšej príležitosti opúšťa etiku a ľudskosť a stáva sa beštiou.(13.11.2004)

• - Scéna, kdy Jim najde na schodech peníze a zvedne je, je založena na fotografii, kterou viděl Danny Boyle v Kambodži poté, co byl vyhnán diktátor Pol Pot. (HellFire)

• - Činžovní dům, kde žije Hannah s jejím otcem, byl po dokončení natáčení srovnán se zemí. (HellFire)

• - Ve scéně, kdy Jim uniká před dvěma vojáky, kteří se jej chystají popravit, byly záběry letadla pořízeny Danny Boylem. (HellFire)