28 dní poté

28 jours plus tard

O 28 dní...

Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie / USA / Nizozemsko / Francie, 2002, 108 min

Jeden můj kamarád to viděl přede mnou a říkal, že prý se tam nic neděje, žádný zásadní zvrat tam nenastane a kdesi cosi, mám ale pocit, že zde jde o něco jiného - spíš o to, jak postavy na epidemii reagují,, ne, jak se kvůli ní vyvinou. Opravdu jsem čekal slátaninu, dostavil se však ryze fyzický strach z nemocí, infekce a přiblblých "ochránců zvířat." Všechna ta paranoia, sny, plukovník a lidé vymknuvší se kontrole mě maximálně uspokojili... Teda skoro :-)(6.1.2004)

Boyle dokázal, že aj z klasickej horrorovej zápletky sa dá vyťažiť slušná pointa. Už od začiatku veľmi brutálne a chladné, film sa nebojí ukázať krv a to mu ozaj seklo. Scenár a nápad celkom dobrý, až na tú reálnosť v pár scénach. Ale ako horror dosť slušné, boylovsky tradične skvelý audio-vizuálny podmaz, pomohla aj zvláštna, ale dobre vsadená hudba. 80%.(14.6.2006)

Skvělý horor, v kterém se dá napětí krájet. Opuštěný Londýn navodí pocit zoufalství. Tomuto pocitu může konkurovat snad jen opuštěný New York z Já, legenda. Celý film se nakonec pošoupne do zcela jiné roviny, než jsem ze začátku předpokládal. Což bylo velice přijemné překvapení. Až na pár nelogičností je to užasný horor o kterém se vám možná bude i zdát. Osobně se těším, až se podívám na pokračování.(4.10.2008)

Syrový britský horor, který pomalé zombies nahradil rychlými nakaženými, čímž tento hororový subžánr ovlivnil na léta dopředu. Zajímavým tahem bylo obsadit do hlavní role Cilliana Murphyho, jehož tvář má chlapecké až holčičí rysy, zajímavě pak vynikne jeho proměna z "toho, kdo se veze" na "toho, kdo nakonec všechny zrube". Paráda. Horror movie of the year(17.11.2007)

Zombie a podobně nakažené havěti, mezi které patří i lidé v tomto filmu se ve filmech objevují poslední dobou opravdu častokrát. Ne, ale tak často mi to sedí jako tady. Výborně vylidněný Londýn, parádně ponurá atmosféra. Hlavní aspekty tohoto sci-fi, který se nenápadně přiřítil jako vítr a už ted má svoje druhé pokračování. Danny Boyle je v Anglii znám jako velice dobrý režisér, jeho úspěchy to jen potvrzují. Tímto filmem chtěl jen potvrdit fakt, že toto téma je v této době aktuální a mezi diváky úspěšné. Dokázal natočit film plný krve, zajímavého příběhu a jeho průběhu s divným koncem, kde nadržení vojáci se nedají spočítat jen na prstech nohou, rukou, jednoho, dvou lidí, ale tak debilně se vydrápou na povrch, až to příde směšné. Ne ale tak jako tento postkatastrofický film, který atmosfericky hlavně v Londýně naprosto dokonale vyniká. --- Ztratil sem ruku mé sestry.(4.8.2007)

• - Příjmení Jima, Seleny, Marka, Franka a Hannah nejsou odhalena ani v titulcích, stejně jako jména Jimových rodičů. (HellFire)

• - Kvůli natáčení v Londýně policie ve 4:00 na hodinu uzavřela cesty , aby se mohlo začít okamžitě točit. (HellFire)

• - Pokud byste opravdu jeli 43 km severovýchodně od Manchesteru, skončili byste v Huddersfieldu v západním Yorkshire. (HellFire)