28 dní poté

28 Days Later...

O 28 dní...

Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie, 2002, 108 min

Danny Boyle se rozhodl natočit apokalyptický horor, jenž by se vymykal všem které již vznikly, a zároveň se tak vydal napříč žánry. Film není založený na horové atmosféře (!), ale tváří se většinou jako katastrofický film, thriller a jednou dokonce i jako romantická road movie. Je to zvláštní, ale funguje to, možná je to díky hudebnímu doprovodu, který se také mění dle potřeby, ale hlavním důvodem je spíše Danny Boyle, který snímek zrežíroval opravdu mistrně. Některé záběry dokonce působí značně umělecky, jako by se nám snažil něco dokázat, ale přesto nevybočují z vypravování. 28 dní poté je rozhodně jeden z nejlepších tragických filmů.(6.6.2005)

Skvělý horor, v kterém se dá napětí krájet. Opuštěný Londýn navodí pocit zoufalství. Tomuto pocitu může konkurovat snad jen opuštěný New York z Já, legenda. Celý film se nakonec pošoupne do zcela jiné roviny, než jsem ze začátku předpokládal. Což bylo velice přijemné překvapení. Až na pár nelogičností je to užasný horor o kterém se vám možná bude i zdát. Osobně se těším, až se podívám na pokračování.(4.10.2008)

Film, který rezignoval na stříkající Niagary tělesných tekutin ze všech přirozených i uměle vytvořených otvorů v lidských schránkách a víc se zaměřil na chování lidí v situaci, kdy podle nich padly veškeré brány morálních pravidel a přestala existovat budoucnost. Velmi nepříjemný pohled. A na rozdíl od těch přiznaných adaptací jde o velmi vydařenou inspiraci Dnem trifidů. Jen těch stromů je tam míň...(17.6.2003)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Dosti krvavý film Dannyho Boyla, virová sci-fi apokalypsa. Po úvodní scéně s průšvihem s osvobozenými opicemi film vtipně přeskočí katastrofu zhroucení civilizace nápisem 28 dní poté - a teprve pak začíná akce. Živí proti nakaženým, všichni proti všem, soucit se nenosí. Vůbec to není špatné sci-fi , ale já tam pořád cítil ten béčkový horor někde v podkresu scén a docela mi to vadilo, stejně jako do filmu nepadnoucí scény se zvrhlými vojáky. Prostě ne můj šálek čaje. A protože jsme v Anglii, dávám jen tři hvězdy. Trailery: http://www.csfd.cz/film/895-28-dni-pote-28-days-later/videa/(11.1.2010)

Nějak se nemůžu zbavit pocitu, že si z nás Danny Boyle (a s ním i Alex Garland) dělají po celou dobu srandu. Nezávislý film, točený na digitál určitě nepostrádá autentičnost. Je to něco mezi solidním béčkovým hororem a klasickou apokalyptickou vizí. Místy zábavné, místy nudné, celkově až na pár momentů nepříliš zajímavé. Především ale strašlivě roztříštěné.(26.5.2003)

• - Danny Boyle napsal pro postavu Naomie Harris minulost, aby vysvětlil její tvrdohlavý, nemilosrdně pragmatický pohled na život. Její postava byla jednoho odpoledne přinucena zabít celou rodinu, počínaje infikovanou matkou a otcem, aby zachránila svého malého bratra, načež zjistila, že je také infikovaný. (HellFire)

• - Scénu, kdy major West odhalí Jimovi své plány s Hannah a Selenou, napsali Cillian Murphy, Christopher Eccleston a Alex Garland noc před její natočení. (HellFire)

• - Slovo fuck je použito 61x. (HellFire)