28 dní poté

28 Days Later...

O 28 dní...

Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie, 2002, 108 min

Scénář: Alex Garland .. Důraz na realitu - přežití hrstky lidí po vyhlazující katastrofě. Působivé záběry vylidněného Londýna, podmanivá atmosféra, perfektní kamera a tradičně dobrá hudba. Zhruba do začátku poslední čtvrtiny celkově podařený film. Pak přijdou vojáci, jejich dementní pohled na věc, střílení a veškeré kvality jdou ke dnu. Rozehráno velice zajímavě, jenže finále stojí za hovno! Alex Garland by si měl nechávat dopisovat nápadité scénáře od někoho jiného.(9.4.2007)

Oproti Boylovmu Trainspottingu velmi nenapadny snimok, ktory si vsak za tie roky od kedy bol uvedeny na platna ziskal slusnu popularitu. Z osobnejsieho hladiska mozem povedat, ze pre mna je to kultovy zombie-horor. Skvely Cilian Murphy a Naomi Harris, skvely pribeh, skvela gradacia a paradne finale. Film vinika aj tym ,ze nieje tak uplne len o zombie....ale dost, uz to smrdi spoilerom. Plus domaci zombicek-mazlicek, uviazany vzadu na dvorku....(9/10)(23.5.2007)

Tak tohle se mi líbilo. Konečně zase nějaká realistická apokalyptická vize, kde se scenárista a režisér nezajímá jen o likvidaci zombíků, ale o to jak normální lidé v tomto světě přežijí. Nějak takhle by se to mohlo stát. Životné postavy a smutná depresivní hudba. A dobrá kamera. Velmi, velmi dobré.(31.1.2004)

Nad akcí a potoky krve, které by se apriorně v tomto specifickém sci-fi subžánru daly očekávat, převládá naštěstí Boylův zájem o jednání člověka v mezních situacích (ten je v podstatě leitmotivem všech jeho filmů) a jeho skvělá (až živočišná) filmařina. Danny Boyle disponuje úžasným filmovým cítěním, dovede namíchat ten správný mix videoklipu (akční scény s nakaženými), meditujících pasáží (apokalyptické vize liduprázdného Londýna) i nosných scén posunujících příběh a až na občasné zaskřípění scenáristické (likvidace vojenské posádky...) jeho film správně plyne... Není to sice umělecký předěl redefinující svůj subžánr, ale jsou to skoro 2 hodiny čiré zábavy...a to také není málo... Podobné filmy: 28 týdnů poté, Já, legenda, Soudný den(14.2.2009)

V 28 Days Later ma zombíci s Kipketerovým kinetickým syndrómom chytili oveľa menej ako u Snyderovho remaku, čo ale v zásade nemusí byť problém. Ten tkvie v absolútne hluchom strede, kedy po mrazivom úvode (vízia alone on the world, ma neustále fascinuje) sa skupinka na čele s ďáblom Murphym, veľmi vlažne prediera k výbornému záveru. Pre mňa veľmi nevyvážený film s dvoma-troma výnimočnými scénami.(17.6.2006)

• - Scéna z náměstí Piccadilly Circus, kde si Jim (Cillian Murphy) prohlíží velké množství letáčků s pohřešovanými osobami, způsobila kontroverzi kvůli událostem v New Yorku z 11. září. Objevovaly se hlasy, které považovaly tuto scénu za necitlivou vůči skutečným obětem. Film se ale natáčel před těmito událostmi. Danny Boyle řekl, že tuto scénu napsal podle fotografie zachycující události po zemětřesení v Číně. Také se vyjádřil, že pokud by tento film natáčel až po útocích z 11. září, tak by tuto scénu nenatočil. (Morien)

• - Činžovní dům, kde žije Hannah s jejím otcem, byl po dokončení natáčení srovnán se zemí. (HellFire)

• - Scénu, kdy major West odhalí Jimovi své plány s Hannah a Selenou, napsali Cillian Murphy, Christopher Eccleston a Alex Garland noc před její natočení. (HellFire)