28 dní poté

28 jours plus tard

O 28 dní...

Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie / USA / Nizozemsko / Francie, 2002, 108 min

Tak především tady vůbec žádní "zombie" nejsou, takže to od tohohle filmu nečekejte ! Jsou tu "jenom" nakažení a hrstka jedinců v naprosto nepředvídatelné krizové situaci. Apokalyptická vize je znázorněna poměrně úspornými prostředky, ale dost uvěřitelně na to, abyste chvílemi jen stěží dýchali (ten Londýn byl úžasný). Vůbec filmařsky je to výborné a nebýt některých scénáristových "úletů", bylo by to ještě lepší._____ Pokud by kluci na vojně byli po měsíci TAKHLE nadržení, to by večerní Praha asi nebyla moc bezpečná :)(9.1.2004)

Jeden můj kamarád to viděl přede mnou a říkal, že prý se tam nic neděje, žádný zásadní zvrat tam nenastane a kdesi cosi, mám ale pocit, že zde jde o něco jiného - spíš o to, jak postavy na epidemii reagují,, ne, jak se kvůli ní vyvinou. Opravdu jsem čekal slátaninu, dostavil se však ryze fyzický strach z nemocí, infekce a přiblblých "ochránců zvířat." Všechna ta paranoia, sny, plukovník a lidé vymknuvší se kontrole mě maximálně uspokojili... Teda skoro :-)(6.1.2004)

• M.a.t.t.

Toto Danny Boyle úplne nezvládol. Lacno vyznievajúci pokus o post-apokalyptický film, v ktorom toho funguje veľmi málo - digitálna kamera, podivná hudba a scénar nepripomínajúci ani horor ani drámu - totiž za pozretie rozhodne nestojí. A len kvôli niekoľkým dychberúcim záberom na zdevastovaný Londýn sa 28 dňom potom neoplatí dávať šancu, na to existujú aj lepšie žánrové kúsky.(1.8.2007)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Dosti krvavý film Dannyho Boyla, virová sci-fi apokalypsa. Po úvodní scéně s průšvihem s osvobozenými opicemi film vtipně přeskočí katastrofu zhroucení civilizace nápisem 28 dní poté - a teprve pak začíná akce. Živí proti nakaženým, všichni proti všem, soucit se nenosí. Vůbec to není špatné sci-fi , ale já tam pořád cítil ten béčkový horor někde v podkresu scén a docela mi to vadilo, stejně jako do filmu nepadnoucí scény se zvrhlými vojáky. Prostě ne můj šálek čaje. A protože jsme v Anglii, dávám jen tři hvězdy. Trailery: http://www.csfd.cz/film/895-28-dni-pote-28-days-later/videa/(11.1.2010)

Scénář: Alex Garland .. Důraz na realitu - přežití hrstky lidí po vyhlazující katastrofě. Působivé záběry vylidněného Londýna, podmanivá atmosféra, perfektní kamera a tradičně dobrá hudba. Zhruba do začátku poslední čtvrtiny celkově podařený film. Pak přijdou vojáci, jejich dementní pohled na věc, střílení a veškeré kvality jdou ke dnu. Rozehráno velice zajímavě, jenže finále stojí za hovno! Alex Garland by si měl nechávat dopisovat nápadité scénáře od někoho jiného.(9.4.2007)

• - Druhý film Brendana Gleesona, kde figuruje smrtící virus. Tím prvním je Mission: Impossible II (2000). (HellFire)

• - Návrh symptomů hněvu byl založen na ebole, která se také přenáší krví. Ebola je hemoragická horečka, která vede k vyrážkám, zarudnutí očí a vnitřnímu i vnějšímu krvácení. (HellFire)

• - Štáb vyplnil všechny papíry potřebné k udělení povolení vyhodit do vzduchu čerpací stanici v Canary Wharf, ale policie na to nebyla upozorněna. Když tak pupma vybuchla, policie zareagovala tak, jak by se skutečně zachovala při výbuchu čerpací stanice a poslala na místo hasiče (kteří již byli přítomni). (HellFire)