28 dní poté

• Kanada

• Nový Zéland

Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie, 2002, 108 min

Scénáristická zhovadilost, která nemá v mnoha ohledech hlavu ani patu, postavy se chovají naprosto iracionálně, dějová linka se mění podle potřeb a ani ten konec za moc nestojí. Obzvlášť posledních 30 minut je úlet mimo naši soustavu, kdy jsem si říkal, jak mohl někdo provést, s tak nadějnou zápletkou, takový humus. Jenomže Boyle umí točit velice působivě, intenzivně a Cillian Murphy je jako vždy nezapomenutelný. Tak co s tím. 50%(15.3.2007)

• Djkoma

Tak tohle byla hrozná slabota. Nezlobte se na mě, ale Danny Boyle přestřelil a nevím jestli chtěl vytvořit kritiku čehokoliv nebo jen natočit nějaký film s tématem podobném zombikům. Jestli film měl být horror nenacházím žádnou část filmu, kde bych se bál. Jako sci-fi mi to vůbec nic neříká a thriller? Opravdu bych tento film nezařadil. Možná kdyby tam bylo o trochu víc humoru byla by to jasná komedie. Hudba je naprosto tragická a závěr s vojáky je tak ujetý nápad, že určitě scénárista patřil mezi nakažené. Určitě dejte ruce pryč a pokud se budete i přes mé upozornění nakazit, je to vaše věc.(17.3.2006)

Rozhdoně lépe zpracovaný film na stejné téma než Doomsday (2008) a proto se stydím, že jsem tenhle snímek Dannyho Boyla neviděl dřív. Tohoto režiséra si budu muset zapsat za uši, protože jeho "klaustrofobické" filmy dokáží opravdu vyvolat ten stísněný pocit (Mělký hrob o člověku v hrobě, Trainspotting - uvěznění v drogách, Pláž - uzavřeni na ostrově, Sunshine - ve vesmírné raketě). Po scénáristické stránce se příběh drží daných pravidel a proto taky dobře funguje. Expozice je jasná během prvních pár minut, poznáme hlavního hrdinu, který ke konci projde změnou a úplně se obrátí na ruby. Jen ten konec mě trošku zklamal, nevím zda bych znova věřil armádě. Ale snad to dopadlo/dopadne dobře.(23.7.2008)

• TeeAge

|| Scenár: Alex Garland | Hudba: John Murphy | Produkcia: Andrew Macdonald | Distribúcia: 20th Century Fox (UK), Fox Searchlight Pictures (US) | Štúdio: DNA Films, British Film Council | Rozpočet: 5 miliónov £ | Tržby: 82,719,885 $ || Nebyť výbornej kamery, celé to pôsobí ako pokusné domáce video s improvizovaným scenárom. Kto vie, ako ďaleko je to od pravdy. Cillian Murphy herecky prehráva kôli mizivej nutnosti niečo konať na plátne, a zuriví infikanti vedia presnejšie, než kedykoľvek predtým v akomkoľvek zombie filmu, že na koho je potreba zaútočiť, aby už neprekážal scenáru. Ako bonus to trvá skoro 2 hodiny, takže NEfanušíkom apokaliptických a zombie počinov zhliadnutie zakázané. Premňa však úžasné potrvdenie dojmu, že dobrá zombiárňa sa dá urobiť aj v skromnejších pomeroch - ale len za predpokladu, že príbeh aspoň sekunduje prevedeniu... --- Update: Po zhliadnutí dokumentu Side by Side, kde sa objavý aj Danny Boyle a ukážky z tohoto filmu, hovorí Boyle o výhodách lacných digitálnych kamier, na ktoré bol i tento počin (nie natočený, ale) nahraný. Predstavte si pod tým malé ručné Sony handycamy zpred 15 rokov, za 20 litrov. Otvorene priznáva, že obraz bol síce otrasný, ale takto mohli mať 20 kamier, a nie 2 :D Kôli nízkemu rozpočtu tak uzavreli kôli natáčaniu ulice centra Londýna len na pár minút, rozmiestnili oné handycamy po daných uliciach, a skoro všetky scény nahrali na prvú dobrú. --- I cez tieto fakty povrchnosti k pravde patrý, že Boyle bol prvým režisérom v histórií kinematografie, ktorý naHRAL oscarový film so skoro len digitálnou kamerou - Slumdog Millionaire. A to sa počíta. I keď u mňa bude ešte veľmi dlho obrazovou kvalitou dlno nenahraditeľný 35mm i 70mm film...(21.5.2012)

Oproti Boylovmu Trainspottingu velmi nenapadny snimok, ktory si vsak za tie roky od kedy bol uvedeny na platna ziskal slusnu popularitu. Z osobnejsieho hladiska mozem povedat, ze pre mna je to kultovy zombie-horor. Skvely Cilian Murphy a Naomi Harris, skvely pribeh, skvela gradacia a paradne finale. Film vinika aj tym ,ze nieje tak uplne len o zombie....ale dost, uz to smrdi spoilerom. Plus domaci zombicek-mazlicek, uviazany vzadu na dvorku....(9/10)(23.5.2007)

• - Záběr, kdy Jim vidí mrtvou matku držící tělíčko svého mrtvého dítěte je založen na fotografii, kterou Danny Boyle viděl, ukazující těla Kurdů otrávených plynem. (HellFire)

• - Dalším aspektem modernějšího vykreslení zombie ve filmu byla myšlenka, že virus nemusí nezbytně lidi ovlivnit fyzicky, ale psychologicky. Alex Garland i Danny Boyle cítili, že nápad s proměnou lidí na zombie v důsledku nekontrolovatelné zuřivosti byl dobrou metaforou na moderní fenomén společenské zuřivosti. Líbil se jim nápad, že virus jednoduše posílí něco, co v sobě máme, namísto toho, aby nás proměnil v někoho úplně jiného, jako v tradičních zombie filmech. (HellFire)

• - Scéna z náměstí Piccadilly Circus, kde si Jim (Cillian Murphy) prohlíží velké množství letáčků s pohřešovanými osobami, způsobila kontroverzi kvůli událostem v New Yorku z 11. září. Objevovaly se hlasy, které považovaly tuto scénu za necitlivou vůči skutečným obětem. Film se ale natáčel před těmito událostmi. Danny Boyle řekl, že tuto scénu napsal podle fotografie zachycující události po zemětřesení v Číně. Také se vyjádřil, že pokud by tento film natáčel až po útocích z 11. září, tak by tuto scénu nenatočil. (Morien)