28 dní poté

28 Days Later...

O 28 dní...

Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie, 2002, 108 min

Zombie a podobně nakažené havěti, mezi které patří i lidé v tomto filmu se ve filmech objevují poslední dobou opravdu častokrát. Ne, ale tak často mi to sedí jako tady. Výborně vylidněný Londýn, parádně ponurá atmosféra. Hlavní aspekty tohoto sci-fi, který se nenápadně přiřítil jako vítr a už ted má svoje druhé pokračování. Danny Boyle je v Anglii znám jako velice dobrý režisér, jeho úspěchy to jen potvrzují. Tímto filmem chtěl jen potvrdit fakt, že toto téma je v této době aktuální a mezi diváky úspěšné. Dokázal natočit film plný krve, zajímavého příběhu a jeho průběhu s divným koncem, kde nadržení vojáci se nedají spočítat jen na prstech nohou, rukou, jednoho, dvou lidí, ale tak debilně se vydrápou na povrch, až to příde směšné. Ne ale tak jako tento postkatastrofický film, který atmosfericky hlavně v Londýně naprosto dokonale vyniká. --- Ztratil sem ruku mé sestry.(4.8.2007)

Danny Boyle dol tak trochu nový impulz do zombii žánru, keď sa oživlé nestvúry chovajú do špiku kosti nenásytne zbesilo a ich premena po infikovaní prebehne v priebehu niekoľkých sekúnd. V hlavnej úlohe vtedy ešte neznámy Cillian Murphy si počína nadmieru výborne, možno trošku príbeh mohol byť lepšie vystavaný, mohol sa niesť v rovine aká bola naznačená na začiatku filmu a nie sa preniesť na zámok ktorý bránia vojaci, tam my to už tak nesedelo ale aj tak na Holandsko-Anglickú koprodukciu je to viac než vydarení počin, čo zatieňuje aj mnohé podobné filmy vytvorené v Amerike. Čo treba ešte vyzdvihnúť je doprovodná hudba od Johna Murphy a roztrasená kamera, pri zbesilých útokoch zombii, aj keď teda takéto snímanie mierne dopomáha do neprehľadnosti nám ponúkaných obrázkov, dá sa povedať že vyznie to v určitý dejový prospech a tématickú nevšednosť, prekreslenú v úzkosť. ║Rozpočet $8miliónovTržby USA $45,064,915Tržby Celosvetovo $82,719,885║ v USA nečakaný hit /videl v kine: 60%/(12.1.2008)

Cillian Murphy prochází liduprázdnými londýnskými ulicemi za minimálního využití digitálních triků a je to úžasné. Jenom čekáte, odkud na něj něco vyskočí a co to ksakru bude. Když to na něj konečně vyskočí, není to nic moc a hlavně to není příliš strašidelné, spíš hnusně realistické, syrově nasnímané a nepřátelské k vašemu zažívacímu traktu. Kameraman se vyblbnul jako malé děcko, načež střihač jeho materiál zpracoval způsobem, který výsledek plodné činnosti malého děcka nepřipomíná. Takže zběsilé, nikoliv chaotické a umně balancující mezi věrohodností a efektností. Pokud budete mít odvahu nahlédnout pod béčkový povrch, zjistíte, že film tak povrchní není a dokonce v sobě nese nějakou tu ideu (všichni utíkáme před smrtí). Konec buďto přesně odpovídá představám producentů, anebo se v tom jednou kratičkém záběru skutečně objevilo slovo HELL coby důkaz autorova cynismu. Těžce akční, lehce psychologický hororový thriller. Výtečně zrežírovaný a umenšující váš pocit viny při rabování supermarketu ve vylidněném městě. Jděte do toho! 80% Zajímavé komentáře: Natascha, Cooper, HAL, R.O.man(27.6.2008)

Nějak se nemůžu zbavit pocitu, že si z nás Danny Boyle (a s ním i Alex Garland) dělají po celou dobu srandu. Nezávislý film, točený na digitál určitě nepostrádá autentičnost. Je to něco mezi solidním béčkovým hororem a klasickou apokalyptickou vizí. Místy zábavné, místy nudné, celkově až na pár momentů nepříliš zajímavé. Především ale strašlivě roztříštěné.(26.5.2003)

Danny Boyle se rozhodl natočit apokalyptický horor, jenž by se vymykal všem které již vznikly, a zároveň se tak vydal napříč žánry. Film není založený na horové atmosféře (!), ale tváří se většinou jako katastrofický film, thriller a jednou dokonce i jako romantická road movie. Je to zvláštní, ale funguje to, možná je to díky hudebnímu doprovodu, který se také mění dle potřeby, ale hlavním důvodem je spíše Danny Boyle, který snímek zrežíroval opravdu mistrně. Některé záběry dokonce působí značně umělecky, jako by se nám snažil něco dokázat, ale přesto nevybočují z vypravování. 28 dní poté je rozhodně jeden z nejlepších tragických filmů.(6.6.2005)

• - Druhý film Brendana Gleesona, kde figuruje smrtící virus. Tím prvním je Mission: Impossible II (2000). (HellFire)

• - Scéna z náměstí Piccadilly Circus, kde si Jim (Cillian Murphy) prohlíží velké množství letáčků s pohřešovanými osobami, způsobila kontroverzi kvůli událostem v New Yorku z 11. září. Objevovaly se hlasy, které považovaly tuto scénu za necitlivou vůči skutečným obětem. Film se ale natáčel před těmito událostmi. Danny Boyle řekl, že tuto scénu napsal podle fotografie zachycující události po zemětřesení v Číně. Také se vyjádřil, že pokud by tento film natáčel až po útocích z 11. září, tak by tuto scénu nenatočil. (Morien)

• - Postavy, ktoré postihla nákaza, boli snímané kamerou typu Canon XL1 DV so spomaľujúcim efektom, čo dodalo ich pohybom nesúvislý ráz. Tento pohyb v závere filmu napodobňuje aj hlavný hrdina Jim. (Han-cock)