28 dní poté

O 28 dní...

Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie, 2002, 108 min

• Djkoma

Tak tohle byla hrozná slabota. Nezlobte se na mě, ale Danny Boyle přestřelil a nevím jestli chtěl vytvořit kritiku čehokoliv nebo jen natočit nějaký film s tématem podobném zombikům. Jestli film měl být horror nenacházím žádnou část filmu, kde bych se bál. Jako sci-fi mi to vůbec nic neříká a thriller? Opravdu bych tento film nezařadil. Možná kdyby tam bylo o trochu víc humoru byla by to jasná komedie. Hudba je naprosto tragická a závěr s vojáky je tak ujetý nápad, že určitě scénárista patřil mezi nakažené. Určitě dejte ruce pryč a pokud se budete i přes mé upozornění nakazit, je to vaše věc.(17.3.2006)

Nějak se nemůžu zbavit pocitu, že si z nás Danny Boyle (a s ním i Alex Garland) dělají po celou dobu srandu. Nezávislý film, točený na digitál určitě nepostrádá autentičnost. Je to něco mezi solidním béčkovým hororem a klasickou apokalyptickou vizí. Místy zábavné, místy nudné, celkově až na pár momentů nepříliš zajímavé. Především ale strašlivě roztříštěné.(26.5.2003)

Bomba. Lidi jsou větší stvůry než zombíci, aneb Den Trifidů říznutý Úsvitem mrtvých. Dobře natočený, dobře zahraný thriller, ve kterém pojmy jako logika nebo psychologie nejsou jen abstraktní osnovy otráveného scénáristy. Už dlouho se mi nestalo, abych se po takto syrovém snímku takhle zahloubal... Rozhodně je o co stát, vřele doporučuju. 90%(13.9.2006)

Výborný úvod, dechberoucí scenérie vyprázdněné metropole a gradující hudba, bohužel později film zklouzává ke stokrát viděnému omšelému tématu. Hudba i akce je ale skvělá a herci taktéž (moje první setkání s Cilianem Murphym), navíc můj oblíbenec Brendan Gleeson. Úsvit mrtvých je ale pořád o třídu lepší.(13.2.2011)

Danny Boyle se rozhodl natočit apokalyptický horor, jenž by se vymykal všem které již vznikly, a zároveň se tak vydal napříč žánry. Film není založený na horové atmosféře (!), ale tváří se většinou jako katastrofický film, thriller a jednou dokonce i jako romantická road movie. Je to zvláštní, ale funguje to, možná je to díky hudebnímu doprovodu, který se také mění dle potřeby, ale hlavním důvodem je spíše Danny Boyle, který snímek zrežíroval opravdu mistrně. Některé záběry dokonce působí značně umělecky, jako by se nám snažil něco dokázat, ale přesto nevybočují z vypravování. 28 dní poté je rozhodně jeden z nejlepších tragických filmů.(6.6.2005)

• - Symbol použitý pro film je mezinárodním symbolem pro biologické riziko. (HellFire)

• - Scéna, kdy Jim najde na schodech peníze a zvedne je, je založena na fotografii, kterou viděl Danny Boyle v Kambodži poté, co byl vyhnán diktátor Pol Pot. (HellFire)

• - Druhý film Brendana Gleesona, kde figuruje smrtící virus. Tím prvním je Mission: Impossible II (2000). (HellFire)