28 dní poté

28 jours plus tard

O 28 dní...

Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie / USA / Nizozemsko / Francie, 2002, 108 min

28 Days Later jsem před léty odzíval jako nenápaditý mix Dne trifidů a Romerových zombíků. Po nadšeném zhlédnutí Sunshine jsem se k Boyleovu staršímu dílku vrátil, abych zjistil, že rozhodně není špatné, a co mu chybí v originalitě dohání působivou prací s digitální kamerou, herci (Cillian Murphy má oči šílence, to mi nikdo nevymluví) a hudbou. Jinak řečeno na pokračování 28 Weeks Later se začínám docela těšit.(21.5.2007)

Danny Boyle si získal obec fanoušků svým Mělkým hrobem a svou pověst talentovaného filmaře potvrdil kultovním Trainspottingem. Zákonitě se od něj tedy čekalo něco velkolepého a ono to bohužel tak úžasné není, i když to z mého pohledu na 4 hvězdičky stačí. Je to film, který k tématu přistupuje až příliš krotce a nerozhodně. Tempo filmu kolísá, scénář je rozpačitý, někdy ukecaný a především s trapně happy-endovým koncem. V rámci žánru je to přesto nadprůměr, ale od režiséra Trainspottingu jsem prostě očekával víc. Celkový dojem: 70 %.(9.12.2007)

Je to vydarený zombie film z britskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o mladíkovi, ktorý sa prebudí do vyľudneného sveta, v ktorom silná nákaza spôsobila smrť takmer všetkým a z tých, čo prežili sa stali nemysliace vražedné tvory a tak sa mladík spojí s nenakazenými, ktorí zostali, aby vyhľadali vzdialenú pomoc. So spracovaním som dosť spokojný, po rýchlom úvode, ktorý oboznámi s pôvodom nákazy sa už film venuje preživším, ktorí sa len snažia prežiť v surovom a nehostinnom svete, časom sa prejde do road movie, ktorá prekvapí svojou uvoľnenou atmosfériou a ani záverečná fáza s vojakmi nesklame. Pár detailov by sa tu dalo vytknúť, ale nič výrazné, hlavne, že film dokáže zaujať po celú dobu a pôsobí celkom uveriteľne. Akcie je tu celkom dosť a je aj pomerne vydarená. Väčšina filmu je tvorená občasnou, prevažne kratšou akciou, ktorá nepôsobí samoúčelne, ale sú to uveriteľné situácie, ktoré sú aj reálne vyriešené, čo síce znamená, že akcia tu nie je tak zábavná, ako v podobných filmoch, ale zase pomáha dotvoriť realistickú atmosféru filmu. A navyše je aj správne surovo a drsne natočená a ani napätie jej nechýba. Najzaujímavejší je celý akčný záver. Herecké obsadenie je bez problémov, známy je len Cillian Murphy, ktorý úlohu zvládol a nesklamú ani ostatní. Réžia je výborná, Danny Boyle ukázal svoje schopnosti a vydarená je aj technická stránka. 28 dní potom je pre mňa kultový film, keďže to je prvý film, ktorý ma oboznámil s pravidlami zombie žánru a medzi najlepšími predstaviteľmi zostal aj po mnohých iných skúsenostiach. Objektívna kvalita filmu- 75%, film sa páči mne na 77%.(31.12.2011)

Výborný úvod, dechberoucí scenérie vyprázdněné metropole a gradující hudba, bohužel později film zklouzává ke stokrát viděnému omšelému tématu. Hudba i akce je ale skvělá a herci taktéž (moje první setkání s Cilianem Murphym), navíc můj oblíbenec Brendan Gleeson. Úsvit mrtvých je ale pořád o třídu lepší.(13.2.2011)

Strhujúci film spoliehajúci sa na disciplinované herecké výkony Brendana Gleesona, Cilliana Murphyho a Naomie Harris, na brutálne dravé akčné scény a vynikajúcu atmosféru mrazivo vyľudneného Londýna (i daždivých lesov - silná scéna s koňmi). A to by nebol Danny Boyle (Pláž), aby do „obyčajného“ hororu nevopchal myšlienku o tom, či je horší živý mŕtvy, alebo zdravý, kvázi civilizovaný človek, ktorý pri najbližšej príležitosti opúšťa etiku a ľudskosť a stáva sa beštiou.(13.11.2004)

• - Postavy, ktoré postihla nákaza, boli snímané kamerou typu Canon XL1 DV so spomaľujúcim efektom, čo dodalo ich pohybom nesúvislý ráz. Tento pohyb v závere filmu napodobňuje aj hlavný hrdina Jim. (Han-cock)

• - Kvůli natáčení v Londýně policie ve 4:00 na hodinu uzavřela cesty , aby se mohlo začít okamžitě točit. (HellFire)

• - Píseň, která hraje v pozadí během jízdy autem je "In Paradisum" zpěvačky Gabriel Fauré. (HellFire)