28 dní poté

28 Days Later...

O 28 dní...

Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie, 2002, 108 min

Film který objevil Cilliana Murphyho. Herce s vyjimečným tónem hlasu, charizmatem na rozdávání a bravurně zahranými dost často "alternativními" charaktery ve filmech různých žánrů - např. 28 Days Later, tedy zkratkovitá, syrová podívaná v neuvěřitelně zrnitém a autentickém provedení, která sedne jen vybrané hrstce fajnšmekrů.(7.2.2014)

Danny Boyle si získal obec fanoušků svým Mělkým hrobem a svou pověst talentovaného filmaře potvrdil kultovním Trainspottingem. Zákonitě se od něj tedy čekalo něco velkolepého a ono to bohužel tak úžasné není, i když to z mého pohledu na 4 hvězdičky stačí. Je to film, který k tématu přistupuje až příliš krotce a nerozhodně. Tempo filmu kolísá, scénář je rozpačitý, někdy ukecaný a především s trapně happy-endovým koncem. V rámci žánru je to přesto nadprůměr, ale od režiséra Trainspottingu jsem prostě očekával víc. Celkový dojem: 70 %.(9.12.2007)

Film, který rezignoval na stříkající Niagary tělesných tekutin ze všech přirozených i uměle vytvořených otvorů v lidských schránkách a víc se zaměřil na chování lidí v situaci, kdy podle nich padly veškeré brány morálních pravidel a přestala existovat budoucnost. Velmi nepříjemný pohled. A na rozdíl od těch přiznaných adaptací jde o velmi vydařenou inspiraci Dnem trifidů. Jen těch stromů je tam míň...(17.6.2003)

Boyle dokázal, že aj z klasickej horrorovej zápletky sa dá vyťažiť slušná pointa. Už od začiatku veľmi brutálne a chladné, film sa nebojí ukázať krv a to mu ozaj seklo. Scenár a nápad celkom dobrý, až na tú reálnosť v pár scénach. Ale ako horror dosť slušné, boylovsky tradične skvelý audio-vizuálny podmaz, pomohla aj zvláštna, ale dobre vsadená hudba. 80%.(14.6.2006)

je to určitě výborný film, ale přece jenom mě se víc líbil film Úsvit mrtvých, který je daleko víc akčnější a je ve větším tempu, tohle se trošku moc táhne a je málo akční i když někdy jsou tam slušný akce a děj určitě taky neni k zahození, ale něco tomu schází. Herecký výkony nejsou nic extra, ale čtyři hvězdičky si to zaslouží(6.3.2005)

• - Druhý film Brendana Gleesona, kde figuruje smrtící virus. Tím prvním je Mission: Impossible II (2000). (HellFire)

• - Návrh symptomů hněvu byl založen na ebole, která se také přenáší krví. Ebola je hemoragická horečka, která vede k vyrážkám, zarudnutí očí a vnitřnímu i vnějšímu krvácení. (HellFire)

• - Pilot bojového letounu mluví finsky. Ptá se "Lähetätkö helikopterin?" („Můžete prosím poslat helikoptéru?“). (HellFire)