28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

Gimli

Prvni polovina je vyborna, zameruje se na dusledky epidemie, na to, co dela s nenakazenymi lidmi, na jejich psychiku, ktera je podle me prokreslena velmi dobre. K tomu jeste spise sentinemtalni hudba a mame zadelano na vyborne psychologicke drama s prvky hororu. Bohuzel se tvurcum asi nezdala temer nulova akce, tak si to museli vynahradit druhou polovinou, jez je uplne o necem jinem, a s jedinym zajimavym objevem, ktery se v ni uskutecni, slo divaka seznamit uplne jinak. Takze druha pulka je nesmyslna akcni slatanina borici vse, co prvni pule pracne vybudovala. Tohle me vazne mrzi :-( ()

Mr.Apache

Stejně je to trochu zvláštní, přiznat si natvrdo, že celý žánr moderních zombie filmů (Romerovým Night Of The Living Dead počínaje) je vlastně odvozen od slavného sci-fi románu Johna Wyndhama Den trifidů. Ve 28 dnech poté najdeme zjevnou citaci prakticky celé první kapitoly této knihy. A tím odkazy zdaleka nekončí. Troufám si říct, že upozornění na fakt, že Wyndhamův postkatastrofický majstrštyk inicioval vznik celého subžánru filmového horroru, bylo jedním z hlavních cílů, které si tímto snímkem Danny Boyle určil. ()

genetique

Boyle dokázal, že aj z klasickej horrorovej zápletky sa dá vyťažiť slušná pointa. Už od začiatku veľmi brutálne a chladné, film sa nebojí ukázať krv a to mu ozaj seklo. Scenár a nápad celkom dobrý, až na tú reálnosť v pár scénach. Ale ako horror dosť slušné, boylovsky tradične skvelý audio-vizuálny podmaz, pomohla aj zvláštna, ale dobre vsadená hudba. 80%. ()

Fr

,,STAČÍ JEN ZŮSTAT NA ŽIVU?...NEBO TO CHCE NĚCO VÍC?“..... /// To bylo tenkrát, když ochránce zvířat osvobodil z laborky opičku nakaženou zuřivostí .... za 28 dní (poté) se ve špitále probral z mrtvolnýho spánku Jim a zjistil, že tak nějak vosiřel..... (kouká.... Triffidi nikde...) ...a proto (okamžitě?) musí bejt každýmu jasný, že TADY se děje něco zvláštního! Myslím, že za to může za to D. Boyle! Líbí se mi atmosféra, krásná, liduprázdná Anglie, povídání o ,,těch 28 dnech před tím“ a neustále se měnící počty...(1-3-2-4...). Parádní je, že nakonec ani tak nejde o virus, jako o ,,zavirovanýho“ člověka. Se zombíkama je to všechno jednodušší - říkali tady.... Výpověď o lidech v postapokaliptickým světě, thrillerovej horor, možná kapku překombinovanej, ale to střídání žánrů má svoje kouzlo. 3a½! Protože tohle je opravdu jiný..... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Su (aspoň trochu) fanda Godspeed You Black Emperor. 2.) Zjistím, jestli by mohl C. Murphy hrát v Predátorovi. 3.) Jsem fanda zajímavejch soundtracků..... /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ ** ()

Dudek

Danny Boyle se rozhodl natočit apokalyptický horor, jenž by se vymykal všem které již vznikly, a zároveň se tak vydal napříč žánry. Film není založený na horové atmosféře (!), ale tváří se většinou jako katastrofický film, thriller a jednou dokonce i jako romantická road movie. Je to zvláštní, ale funguje to, možná je to díky hudebnímu doprovodu, který se také mění dle potřeby, ale hlavním důvodem je spíše Danny Boyle, který snímek zrežíroval opravdu mistrně. Některé záběry dokonce působí značně umělecky, jako by se nám snažil něco dokázat, ale přesto nevybočují z vypravování. 28 dní poté je rozhodně jeden z nejlepších tragických filmů. ()

• Symbol použitý ve vizuálu filmu je mezinárodním symbolem pro biologické riziko. (HellFire)
  • Scenárista Alex Garland a režisér Danny Boyle se hodně zabývali sociálními nepokoji. Ve filmu se proto odrážejí např. i události z Rwandy a Sierry Leone (mrtvá těla v kostelech), aktuální záběry z těchto konfliktů nicméně chybí. (HellFire)
  • Záběr, kde Jim (Cillian Murphy) vidí mrtvou matku držící tělíčko mrtvého dítěte, vychází z fotografie zobrazující těla Kurdů otrávených plynem. (HellFire)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Boyle chystá pokračování 28 dní poté

Boyle chystá pokračování 28 dní poté

25.06.2019

Zatímco scenárista a režisér Danny Boyle (Steve Jobs, Trans) promuje v rozhovorech svůj nejnovější snímek, hudební komedii Yesterday, rozpovídal se teď i o dalších věcech a kromě toho, že se zaslíbil… (více)