Zlořečení (festivalový název)

Evilspeak

Horor / Sci-Fi

USA, 1981, 89 min

První hlavní role herce a uchyláka Howarda dopadla na výbornou. Howard je typ herce kterýho když vidím tak jsem rád, má správně nechutnej výraz a už od pohledu vypadá na nechutnýho hajzla(což udajně není, prý je to veselý a hodný chlap), a já ho mám celkem rád. Ale i tak jsem se bál že neutáhne celej film sám. Ale opravdu jsem se zmýlil. On to utáhl a hrál výborně. Jen teda to není moc horor jako spíše film o šikaně která se na konci dost obrátí. Konec je jedna velká gore scéna a výborná. A ta šikana a způsoby šikany byly výborné. Nic přehnanýho a zároven jste fandily Howardovi at je všechny nakope. Příjemnej méně známej film.(6.5.2012)

Príbeh Stanleyho Coopersmitha, nímanda a outsidera na pohľadanie je inšpirovaný filmom The Omen a jeho sequelmi aj De Palmovou Carrie. Odohráva sa na vojenskej akadémii a znevažovaný Stenley má, ako Carrie telekinézu, rovnako mocnú zbraň. Výkonný počítač (Commodore VIC-20?). Robí s ním to, čo sa stane samozrejmosťou až v ére internetu: komunikuje na diaľku. Stanley síce chatuje so satanom, ale ktovie? Dej je zjavne rozčesnutý na dve polovice. Prvá zachytáva šikanovanie, druhá postupné uskutočňovanie pomsty. Film má pochmúrnu atmosféru, ktorú spočiatku umocňuje klavírne sóličko, neskôr gregoriánske chorály. Prvý výraznejší gore efekt sa objaví uprostred filmu, keď drsným spôsobom zíde zo sveta pani Friedemeyerová (superkočka), ostatné gore efekty sú nahustené až v záverečnej štvrťhodinke. Iste, mohli byť rovnomernejšie rozložené, ale aj tak Evilspeak (uncut verzia) predstavuje to, čo mám v hororoch rád: vykorisťovanie, hustú atmosféru, štipku gore, mystiku a démonov.(26.2.2012)

Výborný satanský horror! Začátek v minulosti, kdy měla inkvizice dostatek sil, aby se vypořádala s každým odpadlíkem či protivníkem, dává tušit, že ďábel nespí. Příběh šikanovaného sirotka na vojenské akademii (kde jinde hledat nejdůmyslnější šikanu) se začne měnit s nálezem deníku prokletého Otce Estebana. Když ti nepomůže Bůh, obrať se na toho Druhého! Výborná hudba (R.Kellaway) i oku lahodící kamera jen podtrhují celkové vyznění. Určitě se vybaví mnohé klasické filmy (Carrie, Omen, Chramst...), jako celek však působí film originálně. Prasata jako likvidátoři obětí fungovali do té doby snad jen v mafiánských filmech a dramatech z Itálie. C.Howard se skvěle zhostil ponižovaného vojína, v závěru filmu mu šílenství doslova kouká z očí. Osobní drama o utrpení se postupně mění v plánovanou pomstu, jež je připravována v ponurém podzemí kaple. Krvavý masakr představuje velkolepý ohňostroj gore efektů, kdy vzduchem létají hlavy, ruce, gejzíry krve a dojde i na vnitřnosti. Není divu, že cenzuře se tenhle film pranic nelíbil...(1.4.2012)

Evilspeak, který začíná jako příběh o šikaně, se nakonec promění v nápaditý, originální postsatanský snímek, ve kterém hrají hlavní úlohu vepři a "compjůtry". Dočkáte se zde mnoha klasických situací z běžných satanských hororů spojených s nejmodernějšími technologiemi té doby. Brutální béčko ve výborném osmdesátkovém hávu plné krve a místy i černého humoru vás posadí na zadek a donutí vás bez mrknutí sledovat až do konce a navíc ještě silně potrápí vaší bránici. A představitel hlavního hrdiny, outsidera, snad ani nemohl být vybrán lépe.(17.11.2008)

Osemdesiatka presne podľa môjho gusta s pútavou okultnou zápletkou a perfektným masakroidným záverom. Clinta Howarda som doteraz vnímal najmä ako predstaviteľa záporných postáv, zväčša kdejakých komicky pôsobiacich pomätencov ču úchylov najhrubšieho rangu, dokonca som si ho ani nedokázal predstaviť bez jeho typickej plešiny, po pozretí Evilspeak-u som však pochopil, že on je to vlastne skvelý výrazový herec.(20.3.2012)

• - Clint Howard a Don Stark sa dohodli, že sa nebudú stýkať počas natáčania filmu, aby sa udržal nepriateľský vzťah medzi ich postavami vo filme. (beso74)

• - Ve Velké Británii byl film zakázán a umístěn na seznam tzv. "Video Nasty" filmů. (hladass)