poster

Zlořečení (festivalový název)

 • USA

  Evilspeak

Horor / Sci-Fi

USA, 1981, 89 min

Režie:

Eric Weston

Střih:

Charles Tetoni
(další profese)
 • darkrobyk
  *****

  Výborný satanský horror! Začátek v minulosti, kdy měla inkvizice dostatek sil, aby se vypořádala s každým odpadlíkem či protivníkem, dává tušit, že ďábel nespí. Příběh šikanovaného sirotka na vojenské akademii (kde jinde hledat nejdůmyslnější šikanu) se začne měnit s nálezem deníku prokletého Otce Estebana. Když ti nepomůže Bůh, obrať se na toho Druhého! Výborná hudba (R.Kellaway) i oku lahodící kamera jen podtrhují celkové vyznění. Určitě se vybaví mnohé klasické filmy (Carrie, Omen, Chramst...), jako celek však působí film originálně. Prasata jako likvidátoři obětí fungovali do té doby snad jen v mafiánských filmech a dramatech z Itálie. C.Howard se skvěle zhostil ponižovaného vojína, v závěru filmu mu šílenství doslova kouká z očí. Osobní drama o utrpení se postupně mění v plánovanou pomstu, jež je připravována v ponurém podzemí kaple. Krvavý masakr představuje velkolepý ohňostroj gore efektů, kdy vzduchem létají hlavy, ruce, gejzíry krve a dojde i na vnitřnosti. Není divu, že cenzuře se tenhle film pranic nelíbil...(1.4.2012)

 • 666teen
  ***

  Don´t Skype with Satan! Vymaštěná guma-čekatel si v reakci na šikanu vytáhne z Applu dvojky smlouvu s Peklem. Infernální chyba. Bavím se jako čert...Víte jak by vypadala slavná sprchovací scéna z Psycha, kdyby místo chudáka Normana vlezlo do vany prase? Já si to taky neuměl představit. Je to chro, chro, choré.(9.5.2016)

 • Flipnic
  *****

  Evilspeak je další z několika desítek tzv. "videonasties" filmů, které byly dlouhou řadu let ve Velké Británii zakázány a do dnes některé jsou či existují v této zemi pouze v různých CUT verzích ... Tento film sice nepatří mezi ty nejdrsnější a njzvrácenější, které na tomto seznamu najdete, ale i tak je dost brutální, "nasty" a "sleazy", aby byl i tak v mnoha zemích ne přímo zakázán, ale alespoň označen nálepkou 18, R apod. ... Toto je jeden z posledních filmů z výše zmiňovaného seznamu, který jsem donedávna neviděl a zadařilo se až později ... V podstatě do poloviny filmu jsem si íkal, proč zrovna tento film patří do výše zmíněné škatulky... Neuvěitelně kvalitně natočené psycho-drama o šikanovaném týpkovi na vojenské univerzitě. Šikana přichází jak od žáků, tak od vygumovaných a úchylných učitelů. Vše prfektně podané a zahrané, člověk alespoň vidí, jak to na vojně chodí (tedy já na vojně nebyl a věděl sem proč tam nechci ...). Oběť je sice obtloustlejší a mírně upocený nešťastník, ale garantuju vám, že to je právě on, kdo vám celý film bude jedinný ze všech postav sympatický a že mu budete vyloženě držet palce... Tento hrdina narazí na středověké artefakty ve sklepení univerzity a zapojí si zde krásně zastaralý počítač (opět velká hodnota filmu - vidíme jaká "výpočetní technika" se na počátku 80. let používala-tedy alespoň jak asi vypadala ...). Pomocí PC se mu podaří spojit se středověkým satanistou a ten mu pomůže zosnovat pomstu na všech šmejdech, kteří mu kdy co udělali ... Od půlky filmu pak na nás vyskočí prvních pár gore scén a docela nechutný a dramatický thriller se začne rychle měnit a gradovat v opravdu grandiozní horror!! Finále je opravdu úžasné a celý film pak zvedá o laťku víš, spousta násilí, brutality, chaosu, špičkově provedených gore scén, usekané hlavy, rozmašírovaná těla obětí divokými prasaty ... GENIÁLNÍ horror!!!! Nic nevykrádá, naprosto originální, špičkově provedený, řádně nchutný, násilný, krvavý, brutální, napínavý, ... A ke všemu ta úžasná temná středověká hudba ... Ta vše žene ještě více vpřed ... Chápu, že vyznávání satana, různé formulace a zaříkávadla, pentagramy, text ústředního hudebního motivu a samotný závěr (text na obrazovce počítače) není zrovna to, co by měla mládež a děti vidět a vstřebávat .. Já rozhodně nejsem žádný satanista a tuhle ideologii (či demagogii ...) vůbec neberu vážně, ale v tomto filmu prostě vyzněl satanismus jen jako nástroj dokonalé pomsty. Opravdu špičkový horror, který každému doporučuji (v UNCUT verzi)...(30.1.2010)

 • Kusko.t2
  ***

  Stredoveký barbarský úvod, pľuvanec do tváre posluhovača božieho, vyobrazenie pentagramu do jemného prímorského piesku a následný satanský obrad Otca Estebana, demonštrujú jeho silu čiernej mágie. Aj napriek tomu, že tieto časy sú už dávno minulosťou, jeho sila v podobe knihy zla pretrvala až do súčasnosti. Jej náhodné objavenie a skúmanie šikanovaným kadetom Americkej vojenskej akadémie v zabudnutých katakombách miestneho kostola, ktorých temné priestory je nútený, dalo by sa povedať nedobrovoľne využívať ako únik pred svojou ponižujúcou existenciou pod slnkom, majú študijné udalosti v konečnom dôsledku zmeniť na staré dobré satanské potešeníčko. Osvojenie čiernej mágie a samozrejme vzkriesenie duše Estebana, majú byť tými poslednými krokmi uzatvárajúcimi jeho život čoby odvrhnutého paka, ktorému sa každý posmieva. Jeho sila pomaly ale isto narastá. “Ave, Ave .....Satanas. Ave, Ave .....Satanas. Sanguis, Minimus. Ave, Ave .....Satanas. Sanguis, Satanas, Minimus. Ave, Ave .....Satanas. AVE!” ### Horor, prevažne sa jedná ale o drámu pomsty, kde sa krviprelievanie dostane na základnú líniu až v závere snímku, sa podarilo natočiť iba za tri týždne a to s rozpočtom 1,000,000$. Satanskú tematiku a spôsob realizácie "Evilspeak-u" Erica Westona, dokonca ocenil aj zakladateľ a vodca "Church of Satan" - Dr. Anton Szandor LaVey. "Evilspeak" je známy aj tým, že vo Veľkej Británii sa v auguste roku 1983, po tunajšom FULL Uncut (100 min. - PAL) a následne aj Cut vydaní VHS nosičov distribučným štúdiom “Videospace“, dostal v marci 1984 na neslávne slávny zoznam tzv. "Video nasties". Ban trval až do roku 1987, kedy na trh prichádza zásluhou distribučného štúdia “Horror Classics“ ich Cut zostrih, skrátený oproti originálu o 3 minúty a 34 sekúnd. V roku 2004 síce distribučné štúdio “Anchor Bay“ vydalo opätovne Cut verziu filmu, tentoraz ale v remasterovanej kvalite na DVD, no neskôr v rámci toho roku prišlo štúdium aj so zremasterovanou FULL UNCUT verziou, ktorú cenzori z BBFC označili certifikátom Rated: 18. Na záver by som uviedol ešte jednu zaujímavosť týkajúcu sa minutáže filmu. Spočiatku to vyzeralo, že sa FULL UNCUT verzia, z ktorej všetky vydania filmu všade možne po svete vychádzali, podľa slov režiséra bohužiaľ pravdepodobne nezachovala. To ale našťastie neplatí! FULL UNCUT sa podarilo nájsť a zremasterovať. Táto nezostrihaná pôvodná verzia má pri PAL-e dĺžku 100 minút, pre NTSC platí 104 minút. PS - videná práve táto nezostrihaná verzia.(7.10.2009)

 • J*A*S*M
  ****

  Zajímavé je, že ten film nemá jedinou kladnou sympatickou postavu. To mě docela mrzí, protože s hrdinou, s nímž by se dalo soucítit, by byl Evilspeak špičkovým hororem satanského subžánru. To otravné obtloustlé individuum v hlavní roli jej však v mých očích znatelně táhne dolů - ne že by hrálo jakkoli špatně - spíš naopak - ale prostě si neumím stoprocentně vychutnat film, v němž mě všichni štvou. Alespoň že to ten tlouštík se svými zvířecími kamarády ve finále pěkně rozjel. Opravdu báječný závěr. 7/10(28.1.2011)

 • - Ve Velké Británii byl film zakázán a umístěn na seznam tzv. "Video Nasty" filmů. (hladass)

 • - Clint Howard a Don Stark sa dohodli, že sa nebudú stýkať počas natáčania filmu, aby sa udržal nepriateľský vzťah medzi ich postavami vo filme. (beso74)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace