poster

Zlořečení (festivalový název)

 • anglický

  Evilspeak

Horor / Sci-Fi

USA, 1981, 89 min

 • pornogrind
  *****

  Snímek Evilspeak vypráví příběh celoživotního losera.Coopersmith přišel o rodiče,je sice na vojenské škole,ale zde je pro změnu šikanován jak spolužaky tak učiteli.Prostě dostávaákapky ze všech stran.Až mi ho bylo líto.Jediným přítelem mu byl negřík a štěně Freddie.Takže žádná sláva.Když už je v koncích narazí na jakousi knihu psanou satanistou Estebanem.Pomocí knihy a počítače se spojí s temným pánem a můžu vykonat svou krvavou pomstu.Opět mix žánrů,ale i zde byl skvěle pospojován.Atmosferické psychologické drama,šikana,satanismus a pomsta.To vše je zdařile namícháno a utváří tento(zapomenutý)hororový film.A jak se tak koukám tak ho nevidělo ani moc lidí,což je škoda.Vyzdvihnout musím hlavního outseidera,jelikož jeho výkon hlavně ke konci byl perfektní.Třičtrvrtě filmu vsází film spíše na atmosféru aby se konec mohl zvrhnout v peklo na zemi.Kde nechybí pár useklejch hlav,vytrhlé srdce a doslova prasečí piknik.No prostě pekelná zábava.(27.5.2015)

 • Campbell
  ****

  První hlavní role herce a uchyláka Howarda dopadla na výbornou. Howard je typ herce kterýho když vidím tak jsem rád, má správně nechutnej výraz a už od pohledu vypadá na nechutnýho hajzla(což udajně není, prý je to veselý a hodný chlap), a já ho mám celkem rád. Ale i tak jsem se bál že neutáhne celej film sám. Ale opravdu jsem se zmýlil. On to utáhl a hrál výborně. Jen teda to není moc horor jako spíše film o šikaně která se na konci dost obrátí. Konec je jedna velká gore scéna a výborná. A ta šikana a způsoby šikany byly výborné. Nic přehnanýho a zároven jste fandily Howardovi at je všechny nakope. Příjemnej méně známej film.(6.5.2012)

 • Seabeast
  ****

  A já to říkám pořád, že ty internety a počítače jsou ZLO! À propos, věřící ať se radši Zlořečení obloukem vyhnou jestli nechtějí, aby jim vlasy vstávaly hrůzou na hlavě, protože tahle černá mše by jim moc dobře neudělala! :-D Hlavním tahounem, vedle kompjůtru "Satan Apple II", je nýmand Stanley Coopersmith, který v minulosti přišel o rodiče a ocitl se na vojenské škole. Je tam jedné bandě idiotů pro smích, do toho je každou chvíli šikanován a ve svém volném čase se věnuje černé magii. Může tohle vyústit v řůžové pokoukáníčko? Jen naivka by se domníval, že ano! Rozjezd je velmi pozvolný, aby na konci přešel do prasečích jatek! Tedy, krvežíznivých prasat se dočkáte, o to se nebojte a o pekelnou show zaručeně taky nepříjdete!!!(17.5.2014)

 • Bloody13
  ****

  Docela nenápadný a polozapomenutý kousek ze zakázaných "videonasties" hororů. Úspěšně skloubil několik žánrů do jednoho, aniž by vypadal přeplácaně a vyzněl trapně. Z drtivé většiny se jedná o drama mladíka, jehož šikanují spolužáci z vojenské školy a učitelům je zase jenom pro smích. Pak trochu toho sci-fi, ale to jenom kvůli starému počítači, skrz něhož obtloustlý hrdina naváže spojení s dávno zesnulým satanistou. A právě tady se dostáváme k satanskému prvku, díky kterému se Evilspeak mění v tu správnou řezničinu. Ze šikanovaného mladíka se stává posel satanův, aby se konečně pomstil všem svým trápitelům. Závěrečných 15 minut se až šokujícím způsobem změní v nehorázný masakr, kde není nouze o brutální mňamky jako usekané hlavy, vytrhnuté srdce a sežrání zaživa prasaty. Už jenom tenhle krvavoučký konec si zaslouží napařit hvězdu navíc.(8.2.2011)

 • Kusko.t2
  ***

  Stredoveký barbarský úvod, pľuvanec do tváre posluhovača božieho, vyobrazenie pentagramu do jemného prímorského piesku a následný satanský obrad Otca Estebana, demonštrujú jeho silu čiernej mágie. Aj napriek tomu, že tieto časy sú už dávno minulosťou, jeho sila v podobe knihy zla pretrvala až do súčasnosti. Jej náhodné objavenie a skúmanie šikanovaným kadetom Americkej vojenskej akadémie v zabudnutých katakombách miestneho kostola, ktorých temné priestory je nútený, dalo by sa povedať nedobrovoľne využívať ako únik pred svojou ponižujúcou existenciou pod slnkom, majú študijné udalosti v konečnom dôsledku zmeniť na staré dobré satanské potešeníčko. Osvojenie čiernej mágie a samozrejme vzkriesenie duše Estebana, majú byť tými poslednými krokmi uzatvárajúcimi jeho život čoby odvrhnutého paka, ktorému sa každý posmieva. Jeho sila pomaly ale isto narastá. “Ave, Ave .....Satanas. Ave, Ave .....Satanas. Sanguis, Minimus. Ave, Ave .....Satanas. Sanguis, Satanas, Minimus. Ave, Ave .....Satanas. AVE!” ### Horor, prevažne sa jedná ale o drámu pomsty, kde sa krviprelievanie dostane na základnú líniu až v závere snímku, sa podarilo natočiť iba za tri týždne a to s rozpočtom 1,000,000$. Satanskú tematiku a spôsob realizácie "Evilspeak-u" Erica Westona, dokonca ocenil aj zakladateľ a vodca "Church of Satan" - Dr. Anton Szandor LaVey. "Evilspeak" je známy aj tým, že vo Veľkej Británii sa v auguste roku 1983, po tunajšom FULL Uncut (100 min. - PAL) a následne aj Cut vydaní VHS nosičov distribučným štúdiom “Videospace“, dostal v marci 1984 na neslávne slávny zoznam tzv. "Video nasties". Ban trval až do roku 1987, kedy na trh prichádza zásluhou distribučného štúdia “Horror Classics“ ich Cut zostrih, skrátený oproti originálu o 3 minúty a 34 sekúnd. V roku 2004 síce distribučné štúdio “Anchor Bay“ vydalo opätovne Cut verziu filmu, tentoraz ale v remasterovanej kvalite na DVD, no neskôr v rámci toho roku prišlo štúdium aj so zremasterovanou FULL UNCUT verziou, ktorú cenzori z BBFC označili certifikátom Rated: 18. Na záver by som uviedol ešte jednu zaujímavosť týkajúcu sa minutáže filmu. Spočiatku to vyzeralo, že sa FULL UNCUT verzia, z ktorej všetky vydania filmu všade možne po svete vychádzali, podľa slov režiséra bohužiaľ pravdepodobne nezachovala. To ale našťastie neplatí! FULL UNCUT sa podarilo nájsť a zremasterovať. Táto nezostrihaná pôvodná verzia má pri PAL-e dĺžku 100 minút, pre NTSC platí 104 minút. PS - videná práve táto nezostrihaná verzia.(7.10.2009)

 • - Clint Howard a Don Stark sa dohodli, že sa nebudú stýkať počas natáčania filmu, aby sa udržal nepriateľský vzťah medzi ich postavami vo filme. (beso74)

 • - Ve Velké Británii byl film zakázán a umístěn na seznam tzv. "Video Nasty" filmů. (hladass)