Pláž

The Beach

Pláž

Drama / Dobrodružný / Thriller

USA / Velká Británie, 2000, 114 min

Velmi zdařilý film a to hlavně díky příjemnému prostředí, kde se odehrává , k tomu krásná hudba a sympatické herecké obsazení. Leonardo DiCaprio je frajer a umí hrát opravdu dobře. Výbornou i když malou roli měl skvělý Robert Carlyle. Ovšem jisté zklamání zde je. Od režiséra nezapomenutelného Trainspottingu Dannyho Boylea bych si představoval trošku něco jiného, protože konec, kdy se DiCaprio zblázní a například se zabaví " svou hrou " , která vypadá jako na gameboyi, tak to mně nezaujalo a hlavně poseldních zhruba 30 minut bylo docela slabých. Ale i tak jde o dobrý dobrodružný film, který mně zabavil skvěle.(27.4.2007)

Ach ty vole. Boyle člověk kterýho asi nikdy nepochopím, Miliony totálně dokonalej film, Trainspoiting jak by smet bez jediné chyby. No a pak tu jsou ty jeho další "dokonalé" filmy ale mě nesedly v čele s 28 dní poté, Mělký hrob a ted i Pláž. Prostě se mi moc nelíbí ten styl. Navíc jsem čekal nějakou akcičku. Je mi jasný že tohle není Krvavý diamant, kde se z DiCapria stane zabiják, ale ten film se 1 hodinu a 35 minut nic neděje. Jen nějaký kecy a nuda kolem. Pro mě osobně zklamání.(3.10.2011)

Podobným nápadom rozhodne treba dať priestor a ja som rád, že tento priestor zaplnil Danny Boyle. Z toho sa črtá veľmi efektný a priamočiary vizionár, hlavne čo sa týka zvukovej a obrazovej stránky filmu. Tie dokázal krásne spájať pasážach, na ktoré by som inokedy povedal, že sa hodiť nebudú. Tým naberá snímok popri miniaturizovanom príbehu úplne iný smer. Dobrodružná atmosféra a zaujímavý erotický podtón strieda nekvalitnejší psycho záver a rovnako aj logické prvky, ktoré súvisia so životom a iných aspektoch okolo ostrova nedávajú filmu možnosť dosiahnuť na vyššie hodnotenia. Ale mne to stačí. 75%.(29.11.2007)

Timberlák hovorí niekde na začiatku Kamarád taky rád, že hollywoodski producenti sa nás snažia na konci priemerných filmov presvedčiť piesňou, že sme videli dobrý film. Ja si z Pláže okrem niekoľkých vydarených momentov pamätám, že na konci povie Caprio niečo veľmi múdre a nato začne hrať záverečná pieseň. Ostala mi z toho na jazyku mierna pachuť. Zaujalo ale trhanie zubu, žralok a mimozemšťanka Swinton.(28.5.2012)

Hádám, že cesta hlavní postavy za idylickou pláží měla symbolizovat cestu generace "osvobozené" z industriální společnosti za jednou nekonečnou pááárty a životem, který není svázán pravidly (a dřinou). Tento rozměr filmu chápu, ale nejsem schopen jej plně docenit, pokud je jádro filmu tak nějak nedomrlé. Přímočarý příběh rozetne pouze jedna nečekaná událost. Chybí v něm něco víc, nemluvě o tom, že z charakterů je nejzajímavější ten, jehož cameo skončí ve třetí minutě filmu. Na druhou stranu, Pláž úspěšně zvládá nenudit... 6/10(20.8.2015)

• - Režisér Danny Boyle a herec Robert Carlyle (Daffy) už spoločne pracovali na filme Trainspotting (1996). (toi-toi)

• - Obrovská hora, která chrání pláž byla dodána později jako počítačová animace. Pláž nebyla ve skutečnosti tak ukrytá. (don corleone)

• - Danny Boyle tvrdí, že na film měl zbytečně moc peněz a že s dnešními zkušenostmi by film natočil za méně peněz a lépe. (Dino07)