Pláž

The Beach

Pláž

Drama / Dobrodružný / Thriller

USA / Velká Británie, 2000, 114 min

Možno preto 5*, že som našla, čo ani sám básnik nevedel, že tam je. Pre mňa to bola vzorka spoločnosti. A náš strach z utrpenia, čo všetko sme schopní urobiť pre zdanie - či už dokonalosti, alebo vlastnej autority. A ako sa niekam trepeme, aj keď vieme, že nás tam nechcú a že je tam sra*iek po kolená. Ale my si musíme ušpiniť aj vlastné topánky a keď sme v tom až po krk, tak by sme fňukali. K tomu skvelá hudba a skvostné exteriery nezabudnuteľnej matky prírody...mňam(6.11.2005)

Ani pořádně nevím, co si o tomhle snímku myslet. Ale vím určitě, že dlouho ve mě žádný film nevyvolal takové rozporuplné reakce. Do poloviny jsem si říkal, že je to prostě úžasné a uvažoval jsem i o pěti hvězdičkách. Ovšem ke konci se to vše začalo obracet a výsledné tři hvězdičky jsou při přihmouření obou očí, maximem co můžu udělit. Pro mne další film, ve kterém jsem se přesvědčil, že DiCaprio je výborný herec!(15.8.2009)

Už první minuty filmu ve mně vždycky probudí touhu hodit na záda batoh a vyrazit...kamkoli. Hlavně co nejdál od civilizace. Málokterý film má tak úžasnou atmosféru, že téměř cítíte pod nohama jemňoučký bílý písek a na tváři kapky ledové průzračné vody... Když se k tomu přičte ještě vynikající hudba a skvělé herecké výkony, není co řešit. Jedna z mých filmových lásek na první pohled.(12.8.2006)

Pláž patrí k filmom, ktoré si dokážem pozrieť zas a znovu. Vždy keď ho dopozerám túžobne snívam o tom, že sa raz na takúto pláž dostanem. Film vás vtiahne do svojho deja vďaka krásnemu prostrediu a cestou na tajnú pláž o ktorej vám povedal neznámy psychoš. Reakcie na film ľudí z môjho okolia sú rôzne, niektorým sa nepáčil, pripadal im hlúpy. Iným sa zdal v pohode ale nič extra. Niekoľkým tento film učaroval ako mne. Nebude to ale asi filmom, ako takým, samým o sebe. Mám tým na mysli, herecké výkony, scenár, réžiu. Menované elementy sú síce slušne splnené a navyše podfarbené úžasným soundtrackom. Zaujímavá scénka je aj v momente kedy sa Richard na chvíľu trocha zblázni a premení sa na počítačovú figúrku, ktorá kosí nepriateľov. Fajn oddychovka, ku ktorej sa vždy rád vraciam. Nádherné miesto, krásna lagúna a život ničnerobenia. Takýto film mi dlho chýbal a mám rád filmy, ktoré by som chcel zažiť na vlastnej koži. DiCaprio je už len čerešničkou na tejto pre mňa neodolateľnej torte.(10.12.2012)

• Radyo

Tak tohle se docela dost nepovedlo. Váhal jsem mezi jednou a dvěma hvězdičkam, ale nakonec dávám dvě, hlavně kvůli výbornému soundtracku. Ani ten však nemohl vytáhnout film z bahna. Scénář je totiž tak tragický, že by to snad ani žádný jiný režisér nedokázal přetvořit v nějaké smysluplné dílo. Tudíž je jasné, ža Danny Boyle byl od počátku postaven před neřešitelný úkol a tenhle film byl odsouzen k nezdaru ještě před svým vznikem. No a ještě slůvko k hlavní postavě - Di Caprio je naprosto zoufalý, je to bezkonkurenčně jeho nejhorší role. Ale i tohle souvisí s tím zmíněným scénářem. Jinak stála za zmínku už jen kamera - ta nechávala místy pěkně vyniknout krásy místní přírody, hlavně při záběrech zezhora. Jinak mě celkem "pobavila" pasáž, natočená ve stylu videohry. Na tohle lze říct jen: "Hmmm..."(9.7.2003)

• - Sám režisér Danny Boyle přiznal, že s konečnou podobou filmu není spokojený. Hlavně ho mrzí, že mu ani jedna postava není sympatická. (Karlos80)

• - První volbou na hlavní roli režiséra byl Ewan McGregor, ten se s ním ale kvůli neshodám rozešel. (don corleone)

• - Po zotmení sa Richard (Leonardo DiCaprio) a Francois (Virginie Ledoyen) prechádzajú po pláži a potom spolu skočia do vody, kde svieti planktón. Plávajú v celkom veľkej hĺbke, začnú sa bozkávať, vyplávajú nad hladinu a zrazu je im voda len po pás. (Raccoon.city)