Pláž

The Beach

Pláž

Drama / Dobrodružný / Thriller

USA / Velká Británie, 2000, 114 min

Tak tento film som naozaj prežíval až do konca. Napínavý a dramatický príbeh, už vtedy skvelý Leonardo DiCaprio a nádherné prostredie a scenéria. Naozaj perfektný scenár, keby naozaj existoval takýto raj, kde vás nikto nemôže nájsť, tak neváham ani sekundu a balím kufre. Film, ktorý musím vidieť každý rok, aby som uspokojil svoje filmové cítenie. 5* 100%(12.3.2011)

Chvílemi je to našláplé a napětí je velmi dobré, pak se ale dostaví dlouhé minuty nudy. Poměrně dobrý dobrodružný thriller s lamačem dívčích srdcí Leonardem DiCapriem. Super scény jsou např. plavání na ostrov, schovka v trávě nebo útok žraloka. Je na co se koukat, ale chvílemi to prostě moc nefunguje. 55%(4.1.2008)

Přesně takhle by vypadala Utopie, kdyby si napřed dal Thomas More špeka... Ne, vážně - film Pláž bych označil jedním slovem za "zajímavý." Ke kultu má daleko, k průšvihu ovšem taky. Nic víc, nic míň. Nápad možná dobrý, ale velmi podivně a jakoby uměle zpracovaný. Nejvíce ubíjející byla ovšem ta všudypřítomná samoúčelnost a neuvěřitelná naivita. Já jsem zkrátka nemohl uvěřit, nešlo to. Nechápu, čím tento snímek ostatní tolik zaujal. DiCapriem? Dost možná, vlastně se nedivím, podle mého šlo o skutečně dobrý herecký výkon, za který byl ovšem nominován na zlatou malinu, což považuji pro změnu za naprosto nepochopitelné.(3.11.2011)

Jsem už natolik pamětnicí, že pamatuju časy, kdy bylo 90% mých vrstevnic ochotných za chvilku na pláži s Leonardem DiCapriem zaprodat duši a kdy se kolem žádné nástěnky v mé zbožňované a díkybohu dávno ukončené škole nedalo projít bez toho, aby vám pod nohy nespadl plakát z Titaniku, který vzápětí některá dívčina rozechvěle připínala zpátky nebo některá profesorka nenápadně kradla. Smutný důkaz faktu, jak popularita škodí dobrému herci, protože jako každá epidemie i tahle podněcovala vznik protilátek proti viru a spousta lidí má ony protilátky aktivované dodnes, díky čemuž Pláž i další zajímavá dílka minou bez povšimnutí. Velká škoda, ale jejich škoda, protože si neužijí výlet do překrásných končin, orámovaný skvělou hudbou, neprožijí psychologickou dardu v tropickém království ovládaném ledovou královnou Tildou Swinton a nezjistí spolu s hrdiny, že v ráji vůbec nemusí být had - úplně stačí lidé.(9.4.2008)

Trochu nevyvážený kompromis mezi filosofickým zamyšlením a videoklipem pro teenagery. Film není špatný, ale nějak se nedokáže rozhodnout, čím ve skutečnosti je. Příběh je dobrý. Lidé najdou ráj skrytýpřed chaotickým světem. Snaha o jeho udržení je však lemována ktrví, což nemůže vést nikam jinam, než že se ráj změní v peklo. Myšlenka je to jistě zajímavá, a stejně zajímavé je častoi obrazové ztvárnění - prostřihy na planetu Zemi z vesmíru, Richard (Caprio) jako postavička v počítačové hře...hlavně v druhé polovině se hrdina dostává do stavu na pokraji reality a halucinace. Jako bych tu viděl určité reminiscence na Gilliamův Strach a hnus v Las Vegas. Ale tam, kde Gilliam zachází ve své drogové vizi až na samou hranici srozumitelnosti a nebojí se natočit film, který by skutečně vypovídal něco o vnitřním stavu hrdinů, tam se Danny Boyle zastaví. Všechno proběhne v jakémsi náznaku. Scény Richardova zešílení jsou střídány jeho snahou zbalit Francouzku, to vše na idilické pláži... To se jistě dá vysvětlit jako záměr, jednotlivé složky spolu jistým způsobem kontrastují, ale jejich provázanost je chatrná. Pláž není film se špatnou myšlenkou, ale formou. Ta měla být buď mnohem umírněnější - znikl by tak ideální snímek pro faninky Leonarda, nebo měla přitvrdit, a to by si Boyle možná zopakoval jízdu, jakou byl Trainspotting. Takhle se mu obé vydařilo jen z půly.(2.12.2004)

• - Scény z džungle jsou inspirovány videohrou Banjo-Kazooie. (L_O_U_S)

• - První volbou na hlavní roli režiséra byl Ewan McGregor, ten se s ním ale kvůli neshodám rozešel. (don corleone)

• - Dvě pláže, na kterých se film natáčel v Thajsku byly zničeny v prosinci 2004 během Tsunami. Obě byly pak obnoveny jak po Tsunami, tak po filmařích. (don corleone)