Pláž

The Beach

Pláž

Drama / Dobrodružný / Thriller

USA / Velká Británie, 2000, 114 min

70% - Očekávání od tohoto filmu a hlavně od DiCapria jsem měl obrovská, protože Pláž byla prvním filmem, který jsem s ním viděl po Titanicu, kde mě Leo nadchl. Nakonec mě Pláž celkem bavila, hlavně proto, že DiCaprio zde hrál diametrálně odlišnou roli, než v tom okouzlujícím Cameronově slaďáku a dokázal (stejně jako v mnohých následujících filmech), že toho umí zahrát opravdu hodně...(3.6.2007)

.....Pro mne příjemný snímek z exotického prostředí, kde není nouze o dramatické pasáže, nepředvídatelný děj, nezvykle a zajímavě uzpůsobený scénář, k tomu na míru vyšitá hudba. Za zmínku stojí efektní zobrazení myšlenkových pochodů DiCapria. Jeho zdařilé nasazení a zvládnutí celé role mě vřele překvapilo a rozhodně bych ho nezařazoval do škatulky zde věčně opomíjených okopánků a pouhopouhých dívčích idolů. Zde to je o něco méně než u Cath Me If You Can, ale v mém případě se rozhodně dá vidět i vícekrát........budu zde u Beach asi jediná bílá vrána, ale už to tak je a bude.......(24.11.2004)

drogy,sex,šílenci,skvělá hudba...prostě klasická režie dannyho boyla.mě osobně trvalo 9 let,než sem se odhodlal si to pustit.největší prekážkou pro mě byl leonardo dicaprio,však překvapivě hraje skvěle,stejně tak výborně mě dostal v menší roli rober carlyle.boylovi se bohužel nepovedlo dostat se divákovi pod kůži,nádherné lokace a perfektní hudba bohužel nestačí,místo toho,aby napětí roztlo,zakrní a zůstane na jednom bodě,pak už boyle sází na čelisti a lidskou povahu,která je v tomhle filmu zobrazená jako sobecký,do sebe zahleděný hajzl,se schopností zradit a obětovat vše,jen pro své blaho.ano to už víme všichni dávno danny.(5.2.2010)

Hodně zvláštní snímek, který je provokativní, blbý a prázdný, ale i myšlenkově složitý a komplikovaně sledovatelný. A tahle kombinace je právě velmi neobvyklá. Film neunese vše tak, jak by chtěl, a stejně tak se k divákovi nedostává snadnou cestou myšlenka, kterou film v sobě nese. Danny Boyle se nebojí nikdy provokovat. Tentokrát pod vrstvou ideálů leží shnilá prázdnota, která obtížně nakládá s divákovými představami a názory o lidském soužití a podstatě lidského bytí. Boyle neví, jak vše přehledně sdělit, a tak volí agresivní až bizarní styl vyprávění. A právě zde se dostáváme k rozporuplnému vyznění filmu. DiCaprio si se svou rolí poradil dobře, ale i na něm je občas vidět, že si vždy nebyl stoprocentně jist, co po něm režisér chce. A jist jsem si nebyl ani já. Mnohovrstevný a nejednoznačný příběh v sobě skrývá složité poselství a spoustu otázek, ne na všechny dostane divák po skončení filmu odpovědi. Opravdu rozporuplný film.(7.2.2009)

• sinp

Tvůrce Trainspottingu Danny Boyle tentokrát šlápnul hodně vedle. Odpustím si výhrady směřující k obsazení(hlavně k tentokrát žalostnému DiCapriovi) a přejdu na scénář. Scenérie, za které by tuzemské cestovní kanceláře platily zlatem v úvodu působí i příjemně nejednoznačně a vše bylo jen v rukou tvůrců. Jenže ti kapitálně přestřelily. Po půlhodině Vám dojde, že dřepíte na mrtvém bodě s něhož už se film nevyhrabe. Všechno další je jen slátanina. Tvůrcům asi nedošlo, že sázka na prostředí vydrží jen něco po úvodních titulcích a pokud nechtějí sledujícího uspat, tak by mělo přijít ještě něco dalšího. Nepřišlo.(3.3.2006)

• - Hra na GameBoyi, kterou Richard hraje je "Rampage World Tour". (don corleone)

• - Spekuluje se o tom, že režisér obsadil do hlavní role Leonarda DiCapria, protože mu studio nabídlo zvýšení rozpočtu. (Dino07)

• - Film má väčšie množstvo odchyliek oproti knižnej predlohe Alexa Garlanda. Je vynechaná postava Jeda, ktorej konanie si rozdelili vo filme Sal (Tilda Swinton), Etiénne (Guillaume Canet) a Keaty (Paterson Joseph). Taktiež Richard (Leonardo DiCaprio) bol v knihe Angličan, vo filme je Američan. Ďalšia významná odchýlka oproti predlohe je, že Richard nikdy nič nemal so Sal alebo Francois (Virginie Ledoyen), do ktorej bol tajne zamilovaný. (toi-toi)