Pláž

The Beach

Pláž

Drama / Dobrodružný / Thriller

USA / Velká Británie, 2000, 114 min

Chvílemi je to našláplé a napětí je velmi dobré, pak se ale dostaví slabší momenty. Poměrně dobrý dobrodružný thriller s lamačem dívčích srdcí Leonardem DiCapriem. Super scény jsou např. plavání na ostrov, schovka v trávě nebo útok žraloka. Je na co se koukat, ale chvílemi to prostě moc nefunguje. 65%(4.1.2008)

Pláž není tím nejlepším příkladem existenciálního dramatu. I přes jeho mnohovrstevnatost lze děj shrnout do jediné věty: Týpek hledající dobrodružství se zcela náhodou dostane na pozemský Ráj (tj. plno slunce, holek a konopí), kde zjistí že žádné místo nemůže za přítomnosti člověka existovat zcela bez konfliktů, následkem čehož mu začne harašit v mozkovně. Toť vše. Fanynky božského Letce ať si bod přidají a fanoušci Dannyho Boylea nechť si jej odeberou. 60% Zajímavé komentáře: A.Kesher, Tomesh(13.11.2005)

Pláž patrí k filmom, ktoré si dokážem pozrieť zas a znovu. Vždy keď ho dopozerám túžobne snívam o tom, že sa raz na takúto pláž dostanem. Film vás vtiahne do svojho deja vďaka krásnemu prostrediu a cestou na tajnú pláž o ktorej vám povedal neznámy psychoš. Reakcie na film ľudí z môjho okolia sú rôzne, niektorým sa nepáčil, pripadal im hlúpy. Iným sa zdal v pohode ale nič extra. Niekoľkým tento film učaroval ako mne. Nebude to ale asi filmom, ako takým, samým o sebe. Mám tým na mysli, herecké výkony, scenár, réžiu. Menované elementy sú síce slušne splnené a navyše podfarbené úžasným soundtrackom. Zaujímavá scénka je aj v momente kedy sa Richard na chvíľu trocha zblázni a premení sa na počítačovú figúrku, ktorá kosí nepriateľov. Fajn oddychovka, ku ktorej sa vždy rád vraciam. Nádherné miesto, krásna lagúna a život ničnerobenia. Takýto film mi dlho chýbal a mám rád filmy, ktoré by som chcel zažiť na vlastnej koži. DiCaprio je už len čerešničkou na tejto pre mňa neodolateľnej torte.(10.12.2012)

Boyle je jistě vypravěčský inovátor, na jím vytvářené obrázky a scenérie se krásně kouká a dokáže vnést kreativitu i do pubertálního filmového tripu na tropický ostrov plný trávy a nadržených žen. Pokud se bavíme jen o režii, originálním námětu a vynikajícím soundtracku, nikdo se nemůže nad kultovním statutem Pláže příliš podivovat, jestliže ale chceme brát v potaz i vývoj děje, jeho gradaci, emocionální či psychologickou hloubku nebo z něj plynoucí myšlenky, není tenhle exotický úlet vůbec ničím výjimečný. DiCapriova postava, která má být centrem vyprávění, je prazvláštně napsaná, její motivace se postupně stávají nesrozumitelnými, její vnitřní konflikt je zažehnut během několika okamžiků, a přestože veškeré problémy jdou na její vrub, jakoby to v konečném součtu ani nikomu moc nevadilo.... Zábavné dílko, ale ambice byly očividně mnohem výše. 65%(4.12.2015)

Docela zvláštní film, ale mě teda zrovna moc nezaujal a ani obsazení do hlavní role Leonarda Di Capria moc nepomohlo i když pár scén stojí za to to skouknout, třeba útok žraloků byl docela zajímavej, ale jinak jsem se spíš nudil, možná i proto že tam byl Di Caprio na všechno sám, protože všichni ostatní tam byly více méně navíc a brát jako dobrou zápletku hledání nějakýho rádoby ráje mi nepřišlo zas tak dobrý, aby to mělo 2 hodiny, ale za hudbu tu jednu hvězdičku ještě přidám(6.5.2005)

• - Sám režisér Danny Boyle přiznal, že s konečnou podobou filmu není spokojený. Hlavně ho mrzí, že mu ani jedna postava není sympatická. (Karlos80)

• - Dvě pláže, na kterých se film natáčel v Thajsku byly zničeny v prosinci 2004 během Tsunami. Obě byly pak obnoveny jak po Tsunami, tak po filmařích. (don corleone)

• - Jako hlavní lokace pro natáčení oné bájné a nádherné pláže se stala pláž Hat Maya nacházející se na thajském ostrově Phi Phi Leh. Tento ostrov je dostupný trajektem z Phuketu či z ostrova Krabi. V obou případech cesta trvá přibližně 90 min. Scény s vodopádem se natáčely v národním parku Khao Yai. Jedná se o druhý největší park v Thajsku. Vodopád se jmenuje Haeo Suwat a nachází se na konci silnice Thanarat v centru parku. Samotný park je asi tři hodiny jízdy od Bangkoku. Scény v Thajsku se dále natáčely v Phuketu a na ostrově Krabi. (Posheidon)