Stavební tým čtyř lidí pracuje na znovuotevření opuštěného dolu na stříbro. 100 let po záhadném masakru, kdy ho musela armáda zavřít. Co nevědí je, že jejich hloubením, nechtěně uvolní některé obojživelné plazi číhající hluboko v důlních šachtách. (Hans.)

kaylin

Americký snímek „The Boogens“ je takovou hezkou ukázkou své doby, tedy 80. let, kdy letěli slashery a kdy ještě bylo co točit a mělo to správnou atmosféru. I tak jednoduchý nápad jako příšerky z dolů se tak podařilo přetavit v něco celkem funkčního, i když co si budeme povídat, tohle je jednohubka, na níž se podíváte jednou, ale víckrát už asi nebudete mít potřebu film vidět. ()

beso74

Jeden z dvojice hororových filmov natočených v roku 1981 a točiacich sa okolo tragédie v baní (tým druhým je oveľa známejší slasher My Bloody Valentine) Pre mňa takmer neznámy film, od ktorého som nič nečakal a ktorý napokon milo prekvapil. Malé mestečko s neďalekou zatvorenou baňou chytá druhý dych, chystá sa tu sprevádzkovanie bane, ktorá čakala na túto chvíľu celých 70 rokov. Nanešťastie, baňa nie je celkom opustená a skupinka robotníkov pracujúca v jej útrobách (a nielen oni) sa o tom čo chvíľu presvedčí na vlastnej koži. Film nemá nejako extra závratné tempo, takmer 50 minút sa tu divák zoznamuje so skupinou našich hrdinov. Prvým príjemným zistením je fakt, že táto cháska svoje tínedžerské roky už dávnejšie za sebou a navyše, je po úvodnej necelej hodinke divákovi vcelku sympatická. Režisér, mimochodom odborník na televíznu zábavu, tal dosiahol zriedkavý úkaz, divák totiž na rozdiel od mnohých podobných filmov hrdinom nepraje čo najbrutálnejšie ukončenie ich hnusnej existencie, ale fandí im, chce, aby to všetko zvládli. Bohužiaľ, je to horor a všetci prežiť nemôžu. Ďalším plusom je tu zvieracie osadenstvo. Ak nepočítame srnku, ktorá sa tu objavila doslova na skok, je tu inteligentný psík Tiger (rozumnejšie správanie ako 70% ľudského osadenstva hororov) a príšera, pohybujúca sa bludiskom banských chodieb, ktorú niet takmer až dokonca vidieť, aby sa 10 minút pred koncom objavila v celej svojej gumenej kráse (...rozpočet nepustil). Ak k tomu ešte pripočítam racionálne správanie sa postáv, je mi jasné, že som si po čase pustil film, ktorý bol omnoho lepší ako plagát k nemu... ()

TERRORDROME

Medzi všetkými tými horormi o príšerkách čo sa plazia výlevkami bol tento jeden z najnudnejších. Zo starej bane sa po rokoch dostane na slobodu dáke zubaté bububu o čom tradične vie iba jeden divný starý mrzút a my už len čakáme či z toho kvapne nejaká sranda aj pre nás. A čakáme ako u doktora počas chrípkovej sezóny, lebo film má necelých 90 minút a z toho za prvú hodinu uvidíme asi dva krát ako niekoho niečo niekam odtiahne. Pomedzi to sa treba uspokojiť s obvyklou výplňou v tvare dákych ľudkov ktorý idú na večeru, potom si zatrtkajú a majú starosti s neposlušným psom. Nie sú to taký tý týpci na zabitie, skôr len taký priemerný papulenfutter čakajúci na zblajznutie. V závere konečne dostanú veci nejaký spád, starý mrzút hádže dynamitom ako na silvestra, z dier vyliezajú chápadlá ( avšak nikoho neznásilnia, iba decentne škrtia či sekajú ) a v posledných piatich minútach uvidíme aj samotné príšerky! No, myslím že ten oholený plyšák nemohol nikoho vydesiť ani začiatkom 80-tych rokov a dnes už vôbec nie. Celkové zhrnutie, pomalé tempo, nápadov čo by sa do ritnej dierky vošlo a smiešne maňušky ako desivá hrozba zo starej bane...pffff. ()

Campbell

Boogens je další z řady filmů o monstrech kterých bylo v 80 letech natočeno velké množství. Tentokrát to ale není jako Critters nebo Gremlins nebo Humanoids from the deep. Tentokrát zrůdu prakticky nevidíme, což je dobře ale zároveň i špatně. Dobře je to protože to dodává napětí a dává nám to celkem solidní atmosféru. Špatně to je proto že to taky může bejt celkem nuda. Já dávám nadprůměrné hodnocení protože po dlouhý době konečně monster horor který mě bavil. Příběh o monstru které bylo uvězněno v dolech je sice neoriginální ale dostatečný, atmosféra zasněžené chatky je celkem solidní a kamera je parádní. Já se bavil ale není to monster film který by se musel vidět, bohužel je pohřben díky lepším kouskům 80 let. ()

Astaroth12

Toto je ďalší z monster hororov z osemdesiatich rokov, ktoré vznikli z cela zbytočne. Film určite  nemá originálny námet, takýchto podobných filmov je veľa. A film sa viac zameriava na dialógy, ako na dramatické sceny. I keď je tu slušné tajomno, čo sa týka monštier, keď ich dlho nie je vidieť a tak sa divák môže spoľahnúť, len na svoju fantáziu. Keď sa už konečne ukážu na par minút a aj to na konci, tak mi bolo ľúto, že sa neukázali oveľa skôr. Boli to slušné prepracované potvorky. Tak nedopadlo to až tak zle, ale mohlo to dopadnúť aspoň o niečo lepšie.  Čo sa, ale nestalo. Slabé 3*. ()

• Zvukár Jeffrey L. Sandler vytvoril rev monštra s pomocou svojho syna Roberta. Natočili zvuk potýčky medzi psom a mačkou a pustili to odzadu. (beso74)
  • Vyvrcholenie filmu bolo natáčané v skutočnej bani. (beso74)
  • Pes Tiger nie je pudlík, hoci sa naňho veľmi podobá. Je to plemeno bišon, známe od staroveku. Už vtedy robil spoločnosť urodzeným dámam. Vo filme si túto rolu podelili dva psy. (beso74)