Mým hlavním motivem bylo si to pustit kvůli té Ostravské operaci, jak to bývá zvykem vše má své klady i zápory. Za převažující klady považuji, autentičnost míst kde se natáčelo, natáčet dnes u Sýkorova mostu takový film a vidět nad ním památník s tankem T-34 by bylo naškodu. Taky si myslím, že dalším kladem je použití originálních zbraní a uniforem. Také mě zajímal, příběh Miloše Sýkory, který se podílel na zachráně mostu, který se podle něj tak jmenuje. Natáčelo se v tvrdých 50. letech, takže tohle působilo jako oddychovka v těchto těžkých časech, rozhodně pro svou propagandu se nestyděli udělat obrovskou operaci s několika stovkami vojáku československé lidové armády, za což mají u mě plus. Ale totálně mě štvalo, jak tam řešili znárodnění a takové nesmysly, na druhou stranu to nebylo tak zpolitizované jako např. Sokolovo.(8.6.2012)

• drankeryth

Tak na tento film som sa nesmierne tesil, lebo je o tankistoch, ktorych ja mozem:) Po prezreti filmu az do zaverecnych tituliek musim napisat, ze to bolo pre mna hlboke sklamanie, ake to bolo nezaujimave a plne hlasiek ospevujucich komunizmus na kazdom kroku. Este na zaciatku filmu som tomuto vojnovemu filmu daval sancu, ze to asi bude dobry vojnovy film, ale plynutim casu dopredu ma len utvrdilo, ze to bolo nezaujimave a hlavne plne dialogov nie moc putaveho typu, ze by ste kazde ich slovo hltali s otvorenymi ustami. Skor sa pri tom zivalo a nadavalo, ze co to vypustili bratia komunisti do sveta. Jednu z hlavnych uloh si aj zahral Julius Pantik este v mladsom vydani v podani velitela tanku pomenovaneho Janosik:) Velka skoda bola, ze sa film viac nesustredil na tie hromadne bitvy uprostred krajiny, ktore fakt vyzerali, ze tvorcovia filmu mysleli na vsetko a bolo to prevedene na skvelej urovni. Aj to samotne dobijanie sa mestom Ostrava mohli viac rozviazat a nie len ukazat prechod cez ten most. Keby toto vsetko urobili tak, ako si to myslim ja a nie len film obkecavat neatraktivnymi dialogmi, tak by z filmu vysiel megafilm, na ktory by som velmi rad spominal. Takto z toho len vznikla taka atrapa na vojnovy film, kde to vsetko nejako divno posobi na mna a preto si len podla mna zasluzi velmi nizke hodnotenie. Sorry, ale ja to tak citim a nic to nezmeni na mojom finalnom verdikte.(1.2.2012)

• Marthos

Události druhé světové války se staly logickým privilegiem poúnorového filmu, jehož vedoucí představitelé získali neomezenou moc manipulovat s historickými fakty podle vlastního zkreslujícího náhledu. K desátému výročí osvobození byla připravována pod záštitou tehdejšího ministra obrany Alexeje Čepičky i všech armádních složek velkolepá (barevná) rekonstrukce vojenských operací z konce války. Historické události od bojů o Dukelský průsmyk po vstup sovětských vojsk na Moravu jsou ovšem tendenčně zkresleny pomocí vedlejších dějových linií, v nichž je vykresleno pletichaření členů londýnské exilové vlády, které ve filmu jde pouze o udržení mocenského aparátu a nikoli o podporu českých vojáků. Stejně schematické jsou všechny postavy, hrané plejádou vynikajících herců a předních členů činohry pražského Národního divadla (Krejča, Boháč, Dohnal, Vejražka, Nedbal...). Několik záběrů, v nichž hraje prim dobová vojenská technika, stojí za pozornost, včetně toho, že na jejich realizaci se podílel František Vláčil, tehdy začínající filmař-dokumentarista. Objektivně se ale jedná o prolhaný blábol.(8.5.2010)

• farmnf

Film je velmi dobře režisérsky zvládnut, má skvělou Šustovu hudbu (řídí Pavel Vondruška, známý cimrmanolog) a naprosto skvělé herecké výkony (Pántik, Krejča, Sovák, Růžek). Má i poutavé bojové scény. Tím ale klady končí. Je to sprostá lživá diskreditace našeho důstojnického sboru a londýnské vlády. Zase stará pohádka, že správný voják je jen komunista a boj proti fašismu je především bojem proti kapitalismu. To by tedy ta demokratická vláda musela být padlá na hlavu aby bolševikům zajistila tanky pro boj proti demokracii v Evropě. No, byl jsem z toho pěkně zhusen.(5.6.2012)

• Thomassi

Československý válečný velkofilm pojednává o 1. československé tankové brigádě, která bojovala na východní frontě, v bojích o Československo přes Duklu až po ostravskou operaci. Po shlédnutí mám rozporuplné pocity. Po filmařské stránce celkem slušné, ale co na mě zapůsobilo, byly hodně dobře natočené bitvy, na tu dobu rozhodně ano. Dost mě překvapilo také, jakou techniku filmaři použili. Protože pušky MP44, Panzer IV nebo StuG se ve filmech často nevidí. A mám dojem, že jsem tam místami zpozoroval i německý tank Panther, což je ve válečné kinematografii unikát. A ještě bych vyzdvihl výkon Júliuse Pántika coby velitele tanku, ten se mi fakt líbil. Na druhou stranu, co se týče historické pravdy, tak to jsem si zase vyslech ty propagandistický žvásty a to, jak byli vykresleni západní Spojenci, fuj. To, že Spojenci chtěli rozpustit 1.ČS tankovou brigádu proto, aby po válce nebyli žádní komunisti v tankové armádě? Je tohle normální? To se mohlo zrodit jen v primitivmí hlavě. Proto po historické stránce bych tomu vpálil hned z místa odpad!, protože z pravdou z politickýho hlediska to nemá nic společnýho. Ale za ty bitvy dávám 4*, což dohromady dělá 2*.(6.8.2010)