Helena a její chlapci

• Francie Hélène et les garçons

Epizody(280)

Helena Girardová začne studovat na univerzitě v Paříži. Na koleji se rychle spřátelí se svými novými spolubydlícími, s Johanou a Katkou. Už v prvním dílu dívky potkají tři mladé hudebníky - Mikuláše, Štěpána a Kristiána zvaného „Kuře“. Brzy po té začne každá z dívek chodit s jedním z chlapců.

Tento francouzský komediální seriál pro mladé se téměř celý odehrává v interiérech. Zvláštností české dabované verze je, že velká většina jmen byla počeštěna – z Nicolase se tak stal Mikuláš a z Etienna Štěpán. Volné pokračování u nás běželo pod názvem "Rozmary lásky". (decouble)

Carreen

Objektivně vzato to byla fakt děsná hloupost. Téměř nic se tam nedělo, postavy řešily úplné s prominutím kraviny, vedly úplně pitomé rozhovory a nejvíc mě fascinovala ta strašná studiovost a nelogičnost jejich oblečení. Jen tak pro ilustraci: jednou jsem zapnula televizi a tam se pásly krávy - úplně mě to šokovalo. A pak, vždycky mi vrtalo hlavou, proč když má Lolla letní šaty, tak proč Sebastian nosí zimní kabát. Ale aspoň se nepřevlékali tisíckrát za jeden díl jako v BH:o) No a v každém případě mě ten seriál děsně bavil a hlavně jsem se na to stále musela dívat, protože mě moc zajímalo, jak se bude vyvíjet vztah Cricriho a Johanny. Ano, vím, nejsem normální:o) ()

Kri-kri

Ať si zamerikanizované stádo tupých ovcí říká co chce, pro mě je Helena a její chlapci jednoznačně nejlepší seriál, jaký kdy byl natočen! A je mi úplně jedno, že jdu proti davu, tento seriál je moje vlastní citová záležitost. Nádherným způsobem je zde kladen důraz na lásku a přátelství, dva hlavní motivy seriálu. Divákům je jasné, že takhle to v reálném světě nechodí a ani autoři se nesnaží o tom někoho přesvědčovat. Snahou tvůrců je poukázat na to, jak by mezilidské vztahy měly fungovat. Každá z hlavních postav má svůj osobitý charakter. S některými se v mnohém ztotožňuji (Natálie, Manu), jiné obdivuji pro jejich serioznost a autoritu (Helena, Mikuláš), s dalšími se hezky od plic zasměju (Johana, Kristián, Lola, José, Róza) a na některé dívky (Benedikta, Anežka, Zaza, Taxi) se prostě jen krásně kouká.:-) Ale téměř všichni na mě působí velice sympaticky (averzi mám pouze vůči Lindě a Tereze, neboť rozvrátily vztah Johany a Kristiána). Musím také zmínit protřelé záporáky, jako je narkomanka Ariela a hudební producent Thomas Fava, kteří partě nejednou pořádně zkomplikovali život. I přes obrazovku se natolik vžívám do děje, problémů a milostných zápletek hlavních hrdinů, až mám pocit, že jsem také členem jejich party. Všechny radosti i zármutky prožívám s nimi a nejedna scéna mě i po tolika shlédnutí dokáže dojmout. Zpočátku byly epizody pouze v humorném duchu a každý díl měl samostatný příběh. Zhruba od 90. dílu začaly mít epizody na sebe přímou návaznost a děj postupně nabývá na dramatičnosti. Objevují se vážnější společenská témata, jako např. drogová závislost, pokus o znásilnění některé z dívek, potrat nebo nákaza virem HIV. Vůbec mi v seriálu nevadí to studiové prostředí, pořád je tam mnohem větší rozmanitost interiérů, než bývá u amerických seriálů tohoto typu. Jsem rád, že se mi v době vysílání podařilo nahrát všech 280 dílů + prvních 65 dílů navazujícího seriálu Rozmary lásky. Díky tomu i po tolika letech, kdy seriál dávno upadl u diváků i vedení všech našich TV v zapomnění, mám stále možnost sledovat tento romanticko-komediální skvost francouzské kinematografie. Každoročně si alespoň jednou dávám "maraton Heleny" od začátku do konce a pokaždé se ujistím, že mě tenhle seriál nikdy neomrzí. A když vidím, jak nízké hodnocení dává tomuto skvělému seriálu naprostá většina uživatelů ČSFD, nepočítejte s tím, že se s vámi o tento skvost s českým dabingem podělím! Proamerický režim jednou provždy na území ČR uvalil na francouzské sitcomy přísné embargo a já toto rozhodnutí hodlám respektovat. Snad až si český národ začne francouzských sitcomů více vážit a zdejší hodnocení se vyšplhá alespoň na 70% bych mohl změnit názor. Ale to by české stádo ovcí nesmělo být zblblé amerikanistickou propagandou a komerční sračkou Přátelé, což není nic jiného, než trapná a obscénní kopie Heleny. Na seriálu Helena a její chlapci je nejlépe zřetelné pokrytectví českých diváků. Všichni na to tenkrát čuměli, ale přesto jako jednotné stádo to teď všichni zatracují a zodpadňují, aby před ostatními nebyli za exoty. Pro mě jasných 100%. V mém deníčku článek o seriálu a odkazy na několik sestřihů v češtině. () (méně) (více)

Segrestor

Asi mi nedáte do zajímavostí, že jsem jednou potkal na zájezdě Nikolu Votočkovou, která tou dobou dabovala jednu z hlavních postav v tomto seriálu, co? Nevadí. K seriálu. Kdybych byl mladší a neměl do čeho píchnout, tak bych se snad na to díval. Dávali to v dětský prime time, tak proč ne, ale byla to pruda, to vám řekne každý. A nepomohla tomu ani moje "známost" s Nikolou Votočkovou. ()

inutihar odpad!

První ročník gymnázia a počátky TV Nova. Některé vzpomínky je lepší nemít - už tehdy mi z toho, jak to mé spolužačky prožívaly a o přestávkách neustále řešily, bylo zle. Navíc mi to hrozně připomínalo porno, ze kterého někdo vystříhal všechno souložení. Pak si pamatuji, že jsem to o pár let později viděl parodované v nějakém erotickém filmu/seriálu, který taktéž dávali na TV Nova a doplněné o sex už to smysl dávalo. ()

Anderton

Bežalo to niekedy v druhom a treťom ročníku, keď som bol na strednej. Pár krát som si to pozrel, pretože o tom občas kecali baby, ktoré z toho mali celkom srandu. Tých 26 minút na jednu epizódu bolo tak akurát. Aspoň pre tých, ktorí nemali nervy na 45 minút s Beverly Hills. Najviac sa mi páčil ten blb, čo stále "akože" ignoroval svoju frajerku. ()

• Režisér Gérard Espinasse si ve 239. a 240. díle zahrál menší roli oplzlého fotografa. (Kri-kri)
  • Cathy Andrieu a David Proux, kteří prvních 70 epizod tvořili milostný pár (v českém překladu pojmenováni Katka a Štěpán), byli nějakou dobu skutečně manželé a měli spolu dvě děti, Alice a Mathis. (Kri-kri)