poster

Výstřely v Mariánských Lázních

 • Východní Německo

  Schüsse in Marienbad

Krimi / Drama / Historický / Thriller

Východní Německo / Československo, 1973, 88 min

 • insurgentes
  **

  Detektivka jak pro debily: domovní prohlídka vykonaná na základě odmítnutého a de facto anonymního udání, o kterém není ani sepsán zápis (asi nám tím tvůrci chtěli naznačit, že takhle je to ok, abysme s tím počítali), vzápětí vyšetřovatel propálí jméno korunního svědka podezřelému, no prostě špíček na špíček pro opravdové milovníky žánru.(10.4.2013)

 • MickeyStuma
  ***

  Vražda spáchaná těsně před válkou vyšetřovaná těsně po válce. Což o to, román je napsán dobře, ale filmové zpracování zprasila typická normalizačnost. Korunu tomu všemu dal vložený epilog. Že by na objednávku? Scénář mohl daleko více zatlačit na nějaké to napětí. Takhle se snímek tváří poněkud rozpačitě, což snaživě zachraňuje hlavně Josef Abrhám. A zadařilo se, neb to snímek přeci jen trochu pozvedlo. I tak se jedná o dílo, které se řadí k těm pozapomenutým a opravdu není divu.(11.12.2014)

 • waits
  ***

  Dal bych čtyři hvězdy, kdyby Toman příběh nezazdil závěrečnými záběry a nepřetočil tím do té doby poměrně střízlivě vyprávěný příběh do aktuálního propagandistického pamfletu. Pátrání samotné je neslané nematné, ale postavy jsou velmi zajímavé, navíc obsazené proti obyvklému klišé. Bohumil Šmída nehraje obvykle dobráckého kriminálníka, nýbrž inspektora, Adolf "Zápotocký" Filip není mužem z lidu, ale elegatním vyšetřovatelem, Neužil nebo Dítě filosofují tak, že to diváka neurazí atd. Na rok 1973 lepší průměr. Až na ten závěr, jak už nazančeno..(16.8.2011)

 • sigf07
  ***

  Na svou dobu poměrně povedená kriminálka, která se sice také nevyhla lehce propagandistickému podtónu, ale v daleko menší míře než to (v roce 1973) bylo obvyklé. Navíc to příjemně vyvažuje občasným rýpáním do tehdejších autorit, viz. major kriminálky z Prahy (ožrala), úplatný vrátný nebo Abrahámova poznámka k důstojníkovi Rudých gard při rekonstrukci vraždy: "Slezte z toho žebříku. Vás bych si teda na úkladnou vraždu nenajal".(6.12.2009)

 • Willy Kufalt
  ***

  ,,Pane svědku, uvědomujete si, že ač jste ochráncem zákona, obhajujete nepřátelé státu?" Velice zajímavý kriminálně politický případ podle skutečných událostí, v spíše průměrném zpracování. Na vině dle mého názoru není ani tak scénář, ten snad v každé druhé scéně něco pěkného přinese. Například ukázku ze soudního procesu, kde myšlení a projev kriminálního inspektora Šedého se vůbec neslučuje s ideologií čerstvě založených VB a SNB, naopak se snaží najít pochopení pro protizákonné konání mladistvých rok po válce. Nebo pozoruhodnnou návštěvu onoho inspektora u vrchního majora kriminálky, který nejdřív Šedému pragmaticky zakazuje šťourat se v 12 let starém případě, vymlouvá mu smysl vyšetřování zločinu z politicky odlišného období, a následně po střihu při skleničce ho zase pro změnu podporuje, aby se svého cíliu a pátrání za žádnou cenu nevzdal. Užijeme si i atraktivně podanou kriminalistiku v nejednoznačném případu (dvě smrtelné průstřely a každá údajně z jiné pistole, záhadné střílení z jednoho útlého řebříku do dvou různých oken a pod.). Dobově politické souvislosti nejsou až na závěrečný doslov nijak přehnaně (ideologicky) podané, navíc se zde rozehrává netradiční spolupráce vyšetřovatelů VB s bývalým vrchním radou prvorepublikového komisařství, kterého zde ztvárňuje Bohumil Šmída (jeden z klasických herců CS-krimi výjimečně v kladné roli!). Co film dost zabíjí, je herecké obsazení a výkony, které jsou z velké části (zejména v případě hlavní vyšetřovací dvojky Neužil-Abrhám) poměrně nezáživné. A také hodně pomalý rozjezd filmu za doprovodu několika nadbytečných scén (lázeňský orchestr, kankán v divadlu) a občas i znějící podřadné hudby. Vzít tohle do rukou Jiří Sequens, pozvat k hudební spolupráci Zdeňka Lišku a natočit to filmařsky ve stylu Kroniky žhavého léta či prvních dílů Případů majora Zemana... to by byla panečku jiná káva! Summa summarum: námět a obsah 5*, scénář 4*; zpracování: atmosféra 3*, napětí 3* (spíše až v druhé půlce), humor NE, herecké obsazení 2*, soundtrack 1*. Osobní přínos 5*... 65%(9.6.2019)

 • - Filmovanie prebiehalo v Mariánských Lázňach a Drážďanoch. (dyfur)

 • - O režii filmu dlouho usiloval František Vláčil, kterého lákalo téma vzestupu nacismu. Ústřední dramaturg Ludvík Toman však látku svěřil Ivo Tomanovi. (Xell)