Dovolím si polemizovat s obsahem, byť je přepisem z oficiálního periodika. Rozhodně bych film nebral jako agitku, určitě jde o komedii dobrou, která samozřejmě ve vojenském prostředí má svá specifika. I ono "nekamarádské jednání" spíš vzbuzuje úsměv než mentorování. Obětavý tatík v podání Jaroslava Marvana je také kouzelný, zvláště když se snaží uplatit husou velitele posádky a zajistit tak synovi klidnější vojnu v kuchyni. Což se mu sice povede, ale Martin musí na výcvik i z kuchyně. Můj názor je, že jde o snímek oddechový, který nebude nikdy aspirovat na film roku 1956, ale rozhodně se u něj pobavíte víc, než u některých rádoby zaručených děl. Jen těsně to nebyly čtyři, protože určitá schematičnost tu je a přeci jenom tomu něco málo ještě chybělo. Ale tři jsou poctivé - prostě dobré.(19.6.2010)

Vcelku neškodná agitka, která sem tam koketuje i s odvážnějším pojetím, ale žádná sláva to není. Velkou zásluhu na tom, že film si drží příjemnou komediální úroveň má bezesporu vynikající Jaroslav Marvan v roli starostlivého venkovského otce-holiče. Po jeho boku si svůj filmový křest ohněm odbyl také dvacetiletý Jan Tříska, později jeden z nejlepších českých herců, sehrávající zde roztomilou instruktáž o tom, jak teprve vojna udělá z chlapce správného hrdinu. Vhodné i pro ryze dokumentární účely (vojenská technika z padesátých let).(29.12.2015)

Slušná komedie z vojenského výcviku, který byl do roku 1989 pro všechny zdravé kluky povinný. Na vojnu se vždycky nadávalo, ale taky mezi chlapy často vzpomínalo. Kluci se tam naučili pořádku a disciplíně. Nepovažuji to za agitku a nemám představu, jak by nás dnešní zpohodlnělí počítačoví bojovníci v případě nutnosti ubránili. Herecké výkony byly dobré, Marvanův nejvíc. Na filmu jsou roky znát, technická kvalita nic moc, ale příběh nenudí i když je určen hlavně pro ty, kteří tu dobu pamatují.(2.1.2016)

• Pitryx

Ale jo. Tak trochu srandovní film. V každém případě se dá na to dívat a to zrovna pan Tříska nepatří k mým oblíbencům. Ale je to zajímavé i z hlediska vojny, tehdejší paragáni jsou dobří. Herci hráli to, co měli, nic zvláštního nebylo k předvedení. A jen tak mimochodem, jasně, že je celý příběh nesmysl. Ale zábavný.(1.10.2016)

• Jara.Cimrman.jr

"Jak to chodíte, člověče? To chcete být výsadkářem?" Já jsem si tedy celkem jist, že životním snem kuchaře parašutisty vojína Něničky zase tak moc není touha být výsadkářem. Daleko raději by běhal s učitelkou Evou po rozkvetlých lukách. Než k tomu však dojde, tak z něj vojna musí udělat chlapa a plnohodnotného vojáka ČSLA, který bude odhodlaně bránit svou socialistickou vlast. Tohle je totiž vojna, jakou jsem nepoznal. Chápaví velitelé, kamarádští mazáci a nevyspěle vtipkují nováčci. Za mě to bylo tak nějak naopak, ale já jsem sloužil vlasti na skutečné vojně a ne v agitačním filmu. Tohle byla prostě nuda, kterou nezachránily ani jinak celkem podařené Marvanovy výstupy.(30.12.2015)