Časový posun

G.I. Samurai

Time Slip

Sci-Fi / Válečný / Dobrodružný

Japonsko, 1979, 139 min

Konečně film o cestování v čase, který neřeší nějaké časové paradoxy a vliv na běh dějin a nechá mezi sebou se rubat několik tisíc samurajů proti malé moderní vojenské jednotce, která má k dispozici střelné zbraně, tank, jeep, vrtulník, loď a další věci. Vidět jak se samurajové snaží katanami zničit tank celkem pobaví.(27.1.2008)

Kdysi ještě v období raného dospívání jsem se v jedné knize - "Encyklopedie fantastického filmu" dočetl malou zmínku o existenci tohoto filmu. Už v té době mě uchvátil nápad filmového ztvárnění přemístění malé armády do středověku. Přišlo mi to naprosto geniální a pro akční film jako stvořené. Navíc jsem byl nadšen tím, že se jedná prý o "japonský film vyznačující se na svoji dobu řadou brutálních scén". Tak tohle když jsem si tenkrát přečetl, tak mě přepadla touha film vidět ... ale pouze při tužbách shlédnout tento film zůstalo asi ještě dalších 16 let (!!!!). Ale to bych nebyl já, kdybych nakonec nedosáhl svého a k filmu se po letech nedostal ... (také díky csfd, kde jsem si našel rok výroby, názvy filmu, herce atd.). O filmu jsem se dočetl pár recenzí, které se dost lišily, a před samotným shlédnutím nesestříhané verze, která trvá více než 130 minut (nikoliv 85 min jak je uvedeno zde na csfd) jsem byl k filmu již řádně skeptický (vliv na to mělo i shlédnutí "remaku" z nedávných let, který za nic nestál). Nakonec jsem byl ale velice mile překvapen až fascinován a v rámci celé stopáže moje srdce milující japonské klasické řežby 70. let dostalo všeho, čeho si žádalo ... a představy z mládí byly v podstatě naplněny. Původní verze má sice pár menších vad. Jednak je trochu zdlouhavá a to tím, že je zde pasáž vystihující konflikt šéfa jednotky se zrádci ve vlastních řadách. Ale i tento konflikt je pro vývoj děje docela přirozený a později mi výrazně nevadil. Dalším malým nedostatkem je potom herecký výkon Sonnyho Chiby, který zde hraje šéfa jednotky a v podstatě nejdůležitější postavu, postavu, na které visí nejvíce akce. Co se akce týče, Sonny je jako vždy perfektní a bezchybný, ve výtečné formě. Co se však přímo hereckého výkonu týče, jedná se o jeden z vůbec jeho nejhorších, jaké jsem měl zatím možnost vidět. On prostě jako by na film a děj rezignoval ... On ve filmu je, přirozené charisma má, ale jinak mi připadlo, jako by byl myšlenkami pořád někde mimo. Těžko se to vysvětluje, ale Chiba je PAN herec a tady jen využil svoje přirozené charisma a fyzickou kondici, nic víc ... Ale jinak musím na film pět jen slova chvály!! Prostě parádní kousek, který je jednak technicky špičkově natočen!! Akční scény se v podstatě mohou rovnat pozdějším akčním peckám od Slye a Arnolda ... Ve filmu se střílí vším možný, seká meči, střílí luky, bodá kopími, jezdí tankem, jeepem, obrněným transportérem, na lodi, na koních, létá vrtulníkem ... Ve filmu je tolik mrtvol, že to jasně staví v počtu zabitých film na první pozice ... Navíc film rozehrává řadu témat od poslušnosti k armádě a nadřízeným, časových paradoxů, po přátelství hrdinů, lásku atd. Film má úžasnou kameru a řada kamerových záběrů je naprosto fascinující. Některé scény bez dialogů jasně vystihují japonskou kulturu a filosofii (scéna rozhovoru Chiby se středověkým generálem u moře, trénink těchto dvou hrdinů, desítky scén v nádherné japonské přírodě, atd.). Ještě musím zmínit tradiční japonskou brutalitu, usekané hlavy, stříkance krve apod. Prostě paráda...(15.6.2008)

Velmi dobrý mix všeho co známe z Japonska. Akce, vtip, film dost vážný, mrtě toho boje ale i nadhled, a na to všechno důstojná tečka. Je to první film z Japonska s takhle velkolepými bitky (i snad půl hodiny trvající), pečlivě vybraných několik stovek kaskadérů (Japan Action Club), - a třeba nemá tak kvalitní obraz jako dnešní počítačové, ale stejně je to jízda. Porovnání s Tajemná záře nad Pacifikem: Tento je míle před americkou myšlenkou, ve všech směrech. 4,5/5(8.11.2014)

Nikdy by mě nenapadlo, že se mi bude líbit film pojednávající o vojenské jednotce, která se propadne časem kamsi do 18.stol. a rozhodne se vstoupit do dění a bojů. Doporučení, které mě ke snímku přivedlo, jsem bral s velkou rezervou, přesvědčilo mě až jméno Sonnyho Chiby. Byť má film přes 2 hodiny, uteče jako voda; humoru je uměřené množství, směrem ke konci ho znatelně ubývá. Chiba bohužel nemá příliš akčních scén a ani jednu velkou bojovou, přes své nepříliš výrazné herectví však roli ztvárňuje dobře (oni to vojáci s mimikou nepřehánějí ani ve skutečnosti;). Nejvíce herecky exceluje tradičně dobrý Isao Natsuyagi (Samurai Wolf, Onimasa, The Wolves...) v roli Kagetory - v momentě, kdy poprvé spatří moderní zbraně, rozehraje skutečný herecký koncert. Bitevní scény jsou propracované a zábavné, rozhodně nelze mluvit o nízkorozpočtovém snímku. Ani ne tak špatný, jako spíše průměrný scénář, je tím jediným, co mi brání dát plný počet.(6.11.2008)

Paradny to kusok z Japonska. Kombinacia heroickeho vojnoveho filmu a jidai-geki (periodicky film) fantasticky funguje a je radost pozerat, ako si vedie moderny vojnovy oddiel v stredovekom Japonsku. Vo filme su prvky, ktore sa vyskytuju v samuraijskych filmoch (priatelstvo dvoch mocnych bojovnikov v konflikte s kodom bushido, uzka previazanost s prirodou), a prvky ktore najdeme v ktorychkolvek vojnovyh prvkoch (konflikt podriadenych z veducim dostojnikom, hrdinske umrtia) - a ako som u napisal, prelnutie zanrov funguje dokonalo. FIlm potesi neobvyklymi motivaciami a spravanim postav (co je dane aj rozdialnostami kultury samozrejme) a hlavne absolutnou nepredvidatelnostou. Shinici Chiba samozrejme kraluje celemu filmu. Ci uz zo samopalom alebo katanou v ruke, je neodolatelny. Hlavnym lakadlom su samozrejme skvelo vymyslene akcne sceny a hlavne zaverecna megarezba hadam viac ako tisicovej armady samurajov proti plne vybavenej vojenskej jednotke. A zaklincuje to skvely, nepredvidatelny zaver, znova v zaujimavej kombinacii noveho a stareho. Co jedine malicko ubera vyslednemu hodnoteniu je slabsi uvod filmu. Mala to vsak muska na krase. Vysostne odporucujem. (8.9/10)(22.11.2007)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Rjo Hammury. (Hans.)

• - Producenti sa snažili priblížiť Japonským pozemným obranným silám (JGSDF), pokiaľ ide o rekvizity a vozidlá. Armáda spočiatku spolupracovala, neskôr však svoju podporu úplne stiahla. Z tohto dôvodu sa muselo používať staré a niekedy zastarané vybavenie (ako samopaly M3). Tank uvedený vo filme bol dokonca postavený úplne od nuly. (Johnny.ARN)

• - Žiadnemu z vozidiel nedôjde palivo napriek tomu, že uviazlo 400 rokov pred vytvorením fosílnych palív na celé týždne. (Johnny.ARN)