Pilátus (TV film)

Dávid Hartung

Ábel Köves

Áron Mezei

Scénografie:

Balázs Hujber, Tamás Tamási (set dekoratér)

Masky:

Ancsa Kriskó

Kostýmy:

László Donkó

Komentáře uživatelů k TV filmu (1)

Film, ktorý vznikol na základe románu Magda Szabó. Túto knihu od tejto skvelej maďarskej spisovateľky som nečítal, ale po videní filmu by som sa do toho spustil. Film totiž vôbec nedopadol zle a má „dušu“. Zachytáva nejednoduchý vzťah medzi matkou (pani Anna) a dcérou (Iza) – matku, ktorá sa stala vdovou, si vezme jej dcéra k sebe do mesta, aby sa o nej postarala, aby od teraz žili spolu. Postupom času je pre diváka jasný, že tento vzťah je hlavne založený na obojstrannej úcte, ale postráca základný pilier, ktorou je láska. Iza si k sebe zobrala svoju matku, pretože cíti, že to je ten správny krok. Matka a jej dcéra sú spolu, ale občas to vypadá tak, akoby v jednej domácnosti žili dvaja neznáme osoby. Pani Anna si nevie nájsť svoje miesto v novom prostredí a cíti sa byť spíš „nechcenou“ ako „chcenou“. Obidvaja herečky Ildikó Hámori a Anna Györgyi podávajú veľmi vyrovnaný výkon, bez nejakého zaváhania. Obidvaja dokázali veľmi dobre osvojiť svoje charaktery. Film so smutným záverom a myšlienkami, ktoré v našom hlave zostanú nejaký ten čas. P.S.: Režisérka Linda Dombrovszky po plochej a nevydarenej „Don Juan kopaszodik“ ma teraz veľmi príjemne prekvapila. Osobné hodnotenie: 84% (****) (22.11.2020)