Nastala chyba při přehrávání videa.
 • nascendi
  ***

  Počas tých troch hodín premietania pomerne neznámeho filmu o zrode, vzostupe a páde šéfa miestnej camorry som sa snažil spomenúť si na všetky filmy s obdobnou tematikou, ktoré som už videl. Podarilo sa mi ich napočítať dosť a to určite neboli všetky. Takže pri hodnotení aj pri komentovaní sa musím sústrediť na odlišnosti, ktoré film identifikujú. Páčili sa mi niektoré realistické scény, Ben Gazzarra bol pre hlavnú úlohu dobre vybratý, i keď register jeho výrazov tváre bol na úrovni Nicolasa Cagea, ale snaha o komplexnejšie zachytenie vývoja camorry v dlhšom časovom úseku už narazila na filmové časové limity. Ako seriál by to mohlo byť znesiteľnejšie. Takto to strácalo údernosť a chvíľami aj nudilo.(13.1.2013)

 • gogo76
  ****

  Súhlasím s nascendim, že hlavný predstaviteľ je herecky dosť kamenný. Nie veľmi súhlasím s ostatnými, ktorí tvrdia, že prvá polovica je super a druhá je nudná. G. Tornatore je skúsený režisér a ponúka komplexný pohľad na vznik, vzostup i pád mafiánskej skupiny a jej vodcu. Prvá polovica je prevažne z väzenského prostredia, druhá poukazuje na prepojenosť mafie s politikmi, súdnictvom a čiastočne i políciou. Vrážd, spiknutí i zrady si tu užijeme dosť a v rámci žánru mafiánsky film ide o veľmi vydarený film. Samozrejme boli tu aj lepšie kúsky, ale myslím, že práve to prepojenie s významnými činiteľmi štátu je to, čo v iných filmoch tohto zamerania chýba, alebo sa tomu nevenuje veľká pozornosť. Tá pavučina prepojení a známostí, to je práve tá mafia. A prvé logo v úvode filmu to iba dokazuje! "Silvio Berlusconi presenta"...80%.(23.1.2013)

 • Aky
  ****

  Filmy z mafiánského prostředí budou mít asi už navždy handicap srovnávávání s Kmotrem. Při vzpomínce na něj nelze dát víc *, i čtyři je možná trošku moc. Nicméně je to pěkné, byť trošku dlouhé drama se zajímavými herci a ne vždy předvídatelným příběhem, které mohlo být možná o poznání lepší, kdyby se více zabralo do hloubky deformované povahy hlavního hrdiny.(25.6.2012)

 • DaViD´82
  *****

  Reforma Camorry a její cesta zpět na výsluní skrze jeden z nejlepších mafiánských filmů všech dob. To platí o první sevřené polovině, která stojí na vztazích a odehrává se v prostoru věznice a jednoho města a je především o Profesorovi (fenomenální Ben Gazzara, který tuto roli pojal vlastně stejně jako o třiadvacet let později Toni Servillo roli Andreottiho). Méně pak již o té druhé, která je již o organizaci jako takové a Camorra začne pronikat do globálního obchodu s drogami, začne se zaplétat do vysoké politiky, ovlivňovat státní stavitelské monstr zakázky... Četli-li jste Savianovu Gomoru, tak máte velmi dobrou i přesnou představu, o čem druhá polovina snímku vlastně je. Problém je, že díky tomu je rázem záběr tak široký a ambiciózní, že postavy ustupují do pozadí, začne to být velmi zkratkovité a dochází k mírnému poklesu divákova bezmezného nadšení. To je problém celovečerního sestřihu, věřím že původní televizní pětihodinová verze tímto netrpí, protože ty jednotlivé segmenty dokonalé jsou; jen nedrží moc pohromadě. Každopádně byť "pouhý" debut, tak hned první z mnoha Tornatoreho nadčasových majstrštyků.(11.9.2012)

 • tomtomtoma
  ****

  Pozoruhodný a velkolepý mafiánský příběh z italské Neapole, kde nechybí napětí. Vzestup a rozmach člověka, odsouzeného na dlouhých třicet let do vězení za vraždu muže, který urazil jeho sestru. Vesuviánský profesor (dobrý Ben Gazzara) má dlouhý čas přemýšlet, jak zlepšit své životní postavení. Má odvahu se postavit starým zavedeným pořádkům a dané hierarchii. Má řečnické nadání, které mu pomáhá získávat na svou stranu stejné zatracence, jako je on sám. Navíc má i sociální cítění a dokáže potřebně pomoci lidem daleko účinněji, než stát, či kdokoliv jiný z původního mafiánského prostředí. Jím vedená reformovaná camorra získává postupem času významnějšího postavení, až zcela ovládne místní prostředí organizovaného zločinu a nelegálního podnikání. Jeho drzost, přemýšlivost a odvaha ho dostávají nejen na svobodu, ale vynáší ho na až na samotné výsluní, kdy se stává seriózním partnerem oficiálních představitelů moci. Ovšem jeho neukojitelná touha po dalších a dalších vrcholech ho sráží znova na zem, do vězení, do izolace, ke ztrátě všech spojenců, ke ztrátě zdravého rozumu. Z dalších rolí: profesorova sestra Rosaria (Laura del Sol), z níž okolnosti udělaly silnou a rozhodnou ženu, která měla rozhodující vliv ve zločinecké organizaci, policejní komisař Iervolino (Leo Gullotta), neúnavně se snažící dopadnout svého osudového muže, starosta Salvatore (Marzio Honorato), úzce spolupracující s reformovanou camorrou, protože byl i jejím členem, profesorův blízký přítel Ciro Perrella (Luciano Bartoli), kterého zločinecká organizace vynesla hodně vysoko, oddaný a všehoschopný Alfredo Canale (Nicola Di Pinto), jehož oddanost ho nakonec stála život, a jeho manželka Anna (Anita Zagaria), volající zoufale po pomstě po smrti svého chotě. Pozoruhodné a kvalitní dílo o vzestupu nebojácného muže ve sféře organizovaného zločinu, který ho dovádí až na samotný vrchol života a prestiže. Prostředí, kde se vše řeší násilnou cestou a kde poslušnost je nedílnou součástí života. Kde pomsta je životní cestou. Navíc se sociální tématikou, kde se zaobírá samou podstatou vzniku a fungování těchto mocných zločineckých uskupení. Zvolená cesta určuje život nejen nám, ale i ostatním. Navíc v daném prostředí je to přirozená cesta, která přeje nebojácným a připraveným. Obzvláště v případě, kdy nemáte už co ztratit, neboť o svobodu už jste dávno přišli.(23.6.2012)

 • - Původní televizní verze měla pět hodin! (Kulmon)