Lo spettro

Itálie, 1963, 97 min

Riccardo Freda

Luigi Carpentieri

Ornella Micheli

Taliansky snímok "Lo spettro" je starý, dobrý, gothický horrorový thriller o vdove Margaret Hichcockovej, ktorú začne prenasledovať duch jej mŕtveho manžela, ktorého spolu so svojim milencom doktorom Charlesom Livingstoneom zavraždili. Spinknutie, vražda, dedičstvo, pomsta zo záhrobia a nečakané vyvrcholenie. Film "Lo spettro" natočil v roku 1963 režisér Riccardo Freda pod pseudonymom Robert Hampton. Do hlavnej úlohy obsadil okúzľujúcu Barbaru Steele. ****(18.9.2017)

Príjemný starý horor o žene, ktorá sa so svojím milencom rozhodne zavraždiť manžela. Onedlho po tom sa však v ich dome začnú diať podivné veci a oni zisťujú, že tam zrejme nebudú sami. Nastáva tak otázka, či manžel skutočne zomrel a straší tam jeho duch, alebo ide o niečo iné. Film má slušnú, napínavú atmosféru, ktorú podfarbuje štýlový starý vizuál a pekná, mrazivá hudba. Je len škoda, že v určitých momentoch skĺzava z hororu do roviny menej efektívnej detektívky a aj záverečné rozuzlenie sa nesie v tomto duchu. Celkový dojem mám ale dobrý a myslím, že keby som to pozeral v noci a sám, tak by to bolo ešte lepšie.(11.8.2011)

Milujem gotické horory a tento nieje výnimkou.Je tu všetko čo mám na nich rád.Hutná a mrazivá atmosféra.Rakva a na nej lebka,veľmi ťažko depresívna hudba,temné sídlo zo strašidelnými zvukmi a interiér domu bol tiež strašidelný.Krásna a príťažlivá B.Steel. Veľmi atmosferický horor ktorý drží diváka stále v napätí ako to cele dopadne.A film po celú dobu nenudí ale stále sa tam niečo deje.Pointa sa dala vytušiť aj skôr,tam to bolo troška zjednodušene.Koniec bol už nedomyslený ale čo už.(18.10.2014)

Temné drama v hávu gothického horroru se sametově krásnou Barbarou Steeleovou. Nevěra, dědictví, chtíč, curare, hrobka, lebky, astrál, magie, staré sídlo, tajná chodba.... Velmi dobrá atmosféra hlavně tehdy, když za okny zuří noční bouře a po stěnách klouzají neklidné stíny. Závěr připomene fantaskní povídky od Poa, kdy se ukáže racionální vysvětlení. Mohlo být více mlhy, pavučin a záhrobí, i tak jsem byl nakonec spokojen. Za zmínku stojí i výborná hudba (Franco Mannino) a pěkná kamera.(23.9.2014)

Další gotický zářez Ocelové Barbary, jejíž protruze bulv(*1) se zde limitně blížila oftalmopatickým projevům Basedowovy choroby (*2). Žánrumilný divák si porochní v procházkách po nedostatečně nasvětlených chodbách, bubání umrlců, vkusně umístěných lebek tu na rakvi, onde vedle knihy a nakonec i vyvoněného děje, který sice není úplně šokující, ale výtečně zpracovaný, včetně uspokojivého konce. Kdyby jen nebylo toho hloupého italského přehrávání, narvu tomu pětici. Vysvětlivky: ad *1 čti vykulenost; ad *2 fakt jsem se bál, že jí ty oči vypadnou z důlků(27.10.2015)