Nebuď smutný

Don't Grieve

(neoficiální název)

Nesmúť

Sovětský svaz / Gruzie, 1969, 88 min

Veľmi kuriózne filmové spojenie ducha francúzskej a gruzínskej vinárskej kultúry. Úctivej voči práci, obradnej voči originalite osobnosti, hoci krutej vo svojom autentickom vyznávaní hodnôt. Autor predlohy Claude Tiliard napísal zhruba v polovici 19. storočia (u nás hlboko romantické časy) bohorúhačský text o strýkovi Benjaminovi a Grigorij Danelija sa smial smrti a pokrytectvu spolu s ním. Skvelá hudba Kančeliho, ktorá sa zaryje do pamäti na večné časy. Úžasní Vachtang Kikabidze a Sofiko Čiaureli. Skrátka paráda. Žiadne klišé.(29.10.2011)

Po delsi dobe zase film se zvlastni Софико Чиаурели. V mensi roli tez krasna Анастасия Вертинская. Film je to paradni a doporucit ho lze bez vyhrad vsem divakum bez predsudku. Vyborne natocene i zahrane, s prijemnou naladou a s dokonalou muzikou (pisnickama). P.S.: skoro vse, co jsem zatim videl od tohoto rezisera (Георгий Данелия) bylo bezva. To je radost... :-)(5.6.2014)

Takové příjemné pohlazení po tváři, připadala jsem si ukolíbána jako malé děcko. Líbila se mi trajektorie putování hlavního hrdiny, zvláště odskok do vězení byl speciálně jímavý. -"Proč by se bůh namáhal sesílat na nás choroby, když zároveň s nimi posílá na zem lidi, kteří je umí vyléčit?"(10.2.2015)

• d-fens

ocenenia : MFF Mar del Plata 1970 - Špeciálna cena poroty(9.3.2010)

Takovéto filmy o lásce a sounáležitosti vždy pohladí na duši - obzvlášť v dnešní době plné egoismu, individualismu a nesmyslné soutěživosti... Za pozornost stojí i fakt, že film je prodchnut nádhernými písněmi. Pro ty, jež vládnou ruským jazykem, možno zhlédnout zde: http://www.youtube.com/watch?v=wZKuhK0gEmg(21.4.2012)