Starman - Výrobce hvězd

L'uomo delle stelle

The Star Maker

Komedie / Drama / Romantický

Itálie, 1995, 113 min

Tenhle film balancuje na té nejtenší hranici mezi hořkou komedií a pravým dramatem a já si myslím, že postupem času od prvního plynule přechází k tomu druhému. A nejde zde jen o tu zmiňovanou lásku kfilmu, ale hlavně o lásku k Sicílii a jejímu težkému údělu. Ten se během pár minut objeví ve tvářích všech vesničanů při castingu, za což hercům patří opravdová poklona, protože během tak krátké doby vyjádřit tolik se nepovede jen tak. Samozřejmě v ničem nezaostává ani hlavní hrdina a krása žen (zvláště Beaty), jež do tohoto snímku dokonale zapadají. A jak už to tak bývá u pana ražiséra zvykem, tak po formální stránce je film doveden k dokonalosti a podtrhnut nádhernou hudbou.(4.5.2010)

Po Baarii nejslabší Tornatore, kterého jsem doposud viděl, což ovšem neznamená, že se jedná o špatný film. Star Maker se může pyšnit tradičně skvělou Tornatoreho režií, zajímavým a neotřelým dějem, jenž podbarvují Morriconeho tóny a jemný humor. Bohužel, laťka nastavená famózním Bio Rájem byla nastavena příliš vysoko a u Star Makera jsem měl chvílemi pocit, jako bych sledoval tak trochu "alternativní verzi" výše uvedeného oscarového snímku. Dějově jsou to sice odlišné filmy, přesto mi určité úseky ze Star Makera přišly jak vystřihnuté z Bio Ráje. Toto okaté sebevykrádání je asi jediné, zato poměrně velké mínus tohoto snímku.(2.3.2009)

Tornatore má slabost pro Sicílii a kouzlo filmu. To ovšem neznamená, že mu to pokaždé sežerem. Nostalgie, figurky, hřejivý humor a sympatický antihrdina jsou sice kalitní propriety, ale přece jen dost okoukané a ani povedené dlouhé scény se steadycamem prostě celkový dojem okoukanosti nezachrání. Chtělo už by to změnu, ale ona mu to akademie i diváci žerou. Hledá talenty pro italský film a teď přijel hledat na Sicílii - to bude poprask na vsi!... 50%(26.12.2010)

Tornatore točí rád příběhy o zkrachovalcích a samotářích. Nejinak je tomu i u tohoto snímku. Hlavním hrdinou je malý podvodníček, který za menší úplatu slibuje obyčejným lidem možnost stát se filmovou hvězdou a naplnit tak jejich sen o bohatství a slávě. Nakonec je za tuto svou "snahu" tvrdě potrestán a nejinak dopadnou i někteří z těch, co jeho řečem uvěří. Je mezi nimi i naivní, chudá a opovrhovaná dívka, do které se on sám zamiluje. 86% hvězdiček(20.5.2010)

Tornatore se vyznává ze své lásky k filmu. Ennio mu k tomu složil hudební složku s velkým há. Děj je umístěn do Sicílie a je v něm vše od lásky, humoru až po drama. A ne, není to Bio Ráj. Když už, tak spíše takové "Bio Ráj 1,5" akorát s podvodníčkem, který za poplatek naoko dělá kamerové zkoušky vesničanů pro velká filmová studia. Starmaker je režijně vypiplaný jak to umí snad jen Tornatore. Třeba ta několika minutová nepřerušovaná jízda kamery skrz vesničku v době, kdy se všichni učí závěrečné dialogy z Jihu proti severu, proto je i slovo dokonalost příliš nedokonalé. A nebo... Ne, to by bylo na dlouho, prostě je to Tornatore v nejlepší formě a to o kvalitách vypovídá samo o sobě lépe než kdejaký nadšený komentář.(17.1.2009)