Stroj času

(festivalový název)
  • Mexiko

Horor / Mysteriózní

Mexiko, 1993, 94 min

Transformacni filmy miluju (neplest si s Transformers!) a pokud je pricina premeny starodavne zarizeni, ktere dela z lidi upiry, pak uz vubec neni co resit. Del Toruv celovecerni debut dopadl velmi dobre, zejmena svym scenarem, ale ani zpracovani vubec nezaostava a ukazuje, ze ma Del Toro v ramci hororu urcite co rict. Navic Ron Perlman, to je proste reznik, ze ktreho mate radost jen co se objevi na scene. 7/10(14.11.2010)

K cemupak to prirovnat? Tenhle film je neco mezi Wellesem, Stokerem, Romerem, Veci Makropulos a Upirem z Ferratu :o) Ne, vazne, neni to spatnej bijak, jen asi neni vhodny ho klasifikovat jako horor. Spis mystery opleteny par hororovejma motivama. Kazdopadne je mily, ze se nedrzi zabehnutejch klise, stoji na relativne zajimavym a dobrym pribehu a del Toro v nem mohl naplno projevit svoji posledlost malickostma a oblibu kratkejch meziscen. CEskej preklad berte s rezervou, "stroj casu" je trochu zavadejici. Mimochodem skoda, ze tam samotnymu Cronosu neni venovano vic prostoru. Na druhy strane jsem byl mile prekvapenej Federico Luppim a trochu i tim Perlmanem. Proste mila a zacne rezisersky osobita podivana. A nakonec dotaz a nabeh na spoiler: Jmeno Jesus Gris je dost podobny Jesus Christovi, to je jasny (ostatne se o nem v samotnym snimku mluvi), ale jedinou spojitost, kteru jsem mezi temahle dvema postavama nasel, je to zmrtvychvstani - pokud tam nekdo vidite neco jinyho, rad si to poslechnu, resp. prectu v poste. Diky a preji pekny zivot bez mramorove kuze :o)(20.1.2007)

Prvý celovečerný film režiséra Guillerma del Tora a vôbec nie zlý.Trochu horror,trochu rodinná dráma.Ale je hodne odlišný od bežných upírskych filmov.Možno by bolo dobré,keby film mal trochu rýchlejšie tempo.Príbeh je dosť originálny a nezvykli a je aj veľmi vzdialený od ďalších filmov tohoto režiséra,ako napr.Hellboy alebo Pan´s Labyrinth.Cronos prevrátil tému klasického upírskeho horroru hore nohami.(24.3.2009)

Film o upíroch sa dá natočiť dvoma spôsobmi. Buď okopírujete klasické Draculovké horory, ako množstvo hororov dnešnej doby a bude to hrozná sračka. Alebo si môžete vymyslieť niečo originálne. Áno, to je presne prípad Cronosu. Film by som za horor veľmi nepovažoval, ale skôr sa drsnejšiu drámu, s veľkou morálnou hodnotou. Nevedel som, že film je z Mexika, nuž ale herecké výkony ma celkom dostali. Aj keď deti vo filme nemám rád, ale musím priznať, že tu mladá dáma hrala dobre.(4.7.2010)

• Faustka

Mexiko – kolébka geniality, nebo šílenství. Del Toro má obojího dostatek. Cronos je jeho debut a je to znát. Víc než del torovské rysy připomíná Cronenbergovo eXistenZ, či Friedkinův Bug(už vím od koho si pánové vzali inspiraci). V té době zažívá entomologie nebývalý boom. V Cronosu převažuje nejednotná příběhová linie… upíři, touha po nesmrtelnosti, alchymistické kejkle. Avšak dědečkův vztah s mlčenlivou vnučkou je obdivuhodný. Prožít to co ona, tak jsem už od útlého dětství na práškách. Scéna kdy děda líže z mramorové podlahy na hajzlíku čerstvou krev patří k těm nechutnějším(za čistotu nedám ani zlámané peso). Ron Perlman se objeví v nezvykle „normální“ roli synovce(prosím, už ne strýčku..!). A protože dabing byl otřesný, tak jsem si Cronos nevychutnala, tak jak by si patrně zasloužil.(9.10.2011)

• Claudio Brook

• - Ceny (výběr): Ariel 1993: debut, režie, herec ve vedlejší roli (Giménez Cacho), námět, scénář, výprava, zvláštní efekty, MFF fantastického filmu Brusel 1994: Stříbrný havran (del Toro), MFF Cannes 1993: Cena Mercedes Benz, MFF Sitges 1993: herec, scénář. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)

• - Původně byl rozpočet filmu 1,500,000 dolarů, ale zvýšil se na 2 miliony, a tak se ve své době stal nejdražším mexickým filmem vůbec. (Chatterer)

• - Před dokončením filmu musely být provedeny finanční změny kvůli stále zvyšujícímu se rozpočtu. Jednou z těchto změn bylo i rapidní snížení platu Rona Perlmana. Na což Ron přistoupil jedině díky tomu, že Guillermo del Toro byl jeho velmi dobrý přítel. (Chatterer)