poster

Stroj času

 • Česko

  Cronos

  (festivalový název)
 • Mexiko

  Cronos

 • Velká Británie

  Cronos

Horor / Mysteriózní

Mexiko, 1993, 94 min

 • gumli
  ****

  Prvý celovečerný film režiséra Guillerma del Tora a vôbec nie zlý.Trochu horror,trochu rodinná dráma.Ale je hodne odlišný od bežných upírskych filmov.Možno by bolo dobré,keby film mal trochu rýchlejšie tempo.Príbeh je dosť originálny a nezvykli a je aj veľmi vzdialený od ďalších filmov tohoto režiséra,ako napr.Hellboy alebo Pan´s Labyrinth.Cronos prevrátil tému klasického upírskeho horroru hore nohami.(24.3.2009)

 • Othello
  ****

  Del Torrovi španělsky mluvené snímky mají spousty společných rysů - dítě v centru dění, které ví více a obecně je moudřejší než okolní dospělé postavy, hmyz jako určující středobod snímků či neexistenci úřadů/okolního světa, které by měly možnost situaci rozhřešit z vnějšího pragmatického pohledu. Cronos je něco jako rodinný horor (i přes slušnou krvelačnost) s velmi citlivým snímáním a na debut až překvapivě komplikovanou kamerou. Jako ve všech del Torrových hororech zde nejde nijak zvlášť o strach, ale o vzájemný vztah mezi člověkem a nadpřirozenem, kdy obojí má pro tu druhou stranu něco v nabídce.(22.6.2015)

 • BoredSeal
  ***

  Zajímavý nápad, který bohužel ruinuje sucharský příběh neschopného dědka a jeho otravné vnučky. Jako by scénárista váhal, jestli točit horor o svůdnosti kšeftu brouka a starého člověka, roztomilý dětský film o vztahu dědka a vnučky nebo temný krimi thriller o zlém továrníkovi a jeho bezcharakterním synovci. A nejhorší na tom je, že hororová linie je absolutně neagresivní a nudná a nejblíž to má k hororu, když si u jedné scény říkáte, jestli dědek ví, že kromě krve olízne na veřejných záchodkách zřejmě i jinou tělesnou tekutinu. Film snad neobsahuje jedinou zajímavou životnou postavu a jeho "hrdina" musí být ten nejneschopnější upír všech dob. Remake s někým, kdo nemá slabost pro malé děti a nebojí se přitlačit na tužku (nebo klávesnici) by Cronosu prospěl.(6.6.2012)

 • GodComplex
  ****

  Transformacni filmy miluju (neplest si s Transformers!) a pokud je pricina premeny starodavne zarizeni, ktere dela z lidi upiry, pak uz vubec neni co resit. Del Toruv celovecerni debut dopadl velmi dobre, zejmena svym scenarem, ale ani zpracovani vubec nezaostava a ukazuje, ze ma Del Toro v ramci hororu urcite co rict. Navic Ron Perlman, to je proste reznik, ze ktreho mate radost jen co se objevi na scene. 7/10(14.11.2010)

 • kitano
  ****

  Velmi zaujimavy a nepredvidatelny mysteriozny horor, so spravnou davkou tajomnosti a kvalitnymi hereckymi vykonmi. Samotny Cronos je velmi zahadna a strasidelna vecicka, avsak dej sa sustreduje viac na jeho ucinky na hlavnu postavu, ktora sa chtiac nechtiac zacne menit na nieco neludske. Filmik je jasnym prikladom toho, ze ked reziser nema ruky zviazane hollywoodskou masineriou, dokaze do filmu vlozit omnoho viac zaujimavych prvkov a napadov. Nechcem povedat ze del Torove neskorsie filmu su zle, ale s Cronosu jednoducho citit uprimnu, poctivu filmarcinu, co v pripade hollywoodskych filmov ani zdaleka nieje pravidlom. 8/10(12.2.2007)

 • Tamara Shanath

 • - Před dokončením filmu musely být provedeny finanční změny kvůli stále zvyšujícímu se rozpočtu. Jednou z těchto změn bylo i rapidní snížení platu Rona Perlmana. Na což Ron přistoupil jedině díky tomu, že Guillermo del Toro byl jeho velmi dobrý přítel. (Chatterer)

 • - Ceny (výběr): Ariel 1993: debut, režie, herec ve vedlejší roli (Giménez Cacho), námět, scénář, výprava, zvláštní efekty, MFF fantastického filmu Brusel 1994: Stříbrný havran (del Toro), MFF Cannes 1993: Cena Mercedes Benz, MFF Sitges 1993: herec, scénář. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)

 • - Ve filmu jsou použita jména Jesus Gris a Angel de la Guardia. Pokud jména přeložíme, dostaneme „Šedého Ježíše“ a „Strážného anděla“. Anděl chrání strýčka a Ježíš má šedé vlasy, později i kůži. (HellFire)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace