Ďáblova páteř

• Kanada

• Nový Zéland

Drama / Horor / Mysteriózní

Španělsko / Mexiko / Francie / Argentina, 2001, 106 min

Bravo. Gullermo ma skutocny talent, dar, schopnost s mnohych ingrediencii namiesak kompaktny celok, ktory bezchybne funguje po vsetkych smeroch. Horor, drama, mysteriozny pribeh, to vsetko funguje skvelo a predsa sa neda jednoznacne oznacit ani za jedno z nich. Jednotlive prvky su pevne prepletene bez jedinej chyby, ci zavahania. A to vsetko je zafarbene skvelo stylizovanymi symbolmi, ktore sa divakovi dostanu hlboko do mysle a nedovolia mu povolit zo sustredenosti ani na minutu . Zlovestna bomba ticho stojaca na dvore je priam hypnotizujuci prvok a zaroven dokaz Guillermovej obrovskej tvorivosti a fantazie. No a herecke vykony - priam nema zmysel niekoho vyzdvihovat. Su prvotriedne. Dufam, ze Guillermo coskoro znova natoci film v rodnom Mexiku, pretoze zatial vsetko co som mal moznost vidiet - Cronos, Devil's backbone, Pan's Labyrinth - su brilantne filmy, vedla ktorych vacsina ostatnych podobnych vyzera ako nevynaliezava odflaknuta robota. Este raz - BRAVO. (10/10)(27.1.2008)

Na tento film jsem se docela těšil. Přece jenom už není moc filmů s nálepkou horor v červené barvě, které jsem neviděl. Ale bohužel mě to docela zklamalo. Prostředí je zajímavé, atmosféra je fajn, ale nějak mi tam nesedělo to duchaření. Od toho se možná mohli tvůrci odprostit a bylo by to chytlavější. Takhle to na mě po stránce dějové moc nezapůsobilo, takže hodnotím průměrně. 65%(7.9.2015)

Horory s deťmi sú pre mňa tie najnepríjemnejšie. A tento je navyše aj extra napínavý a extra temný, sprevádzaný perfektnou hudbou a mrazivou atmosférou. Scenár je vypiplaný do najmenšieho detailu, dejová linka si získa diváka hneď od začiatku a do konca už nepustí. Jeden z hororov, ku ktorému sa oplatí vrátiť ešte niekoľko krát. 89/100(1.8.2014)

Del Toro mě zase dostal. Když jsem viděl Faunův labyrint, začal jsem se o jeho filmy zajímat víc, ale krom Hellboye a Bladea 2 na první pohled nic moc dalšího nenatočil... To jsem ale přehlížel minimálně tenhle film, ke kterému je Labyrint přirovnáván. Musím říct, že si mě získal stejně jako on. Není to sice pohádka - nadpřirozeno působí spíš hororově a je to ještě surovější a naturalističtější, ale jinak je návaznost zcela očividná. Je opět skvěle zahraý a oproti jiným Torovým filmům obsahuje méně masek, díky čemuž je ale překvapivě ještě lepší. Toro mě opět překvapil, že si snad nakonec seženu i těch jeho pár ostatních filmů.(12.12.2009)

Mám spoustu výhrad k příběhu, k jeho jednoduchosti, smysluplnosti a zábavnosti. Jenže celé je to natočené s tak moc poctivou dávkou filmařiny, že mi vlastně až tolik nevadilo vnímat příběh jen jako pouhý důvod k vizuálně krásné podívané. Naprosto mě uchvátily občasné pohledy z různých vrat a průchodů na nekonečné pláně okolo sirotčince zalité ostrým sluncem a ocenil jsem i uměřené využití CGI, které navíc na své stáří vypadá skvěle. Bavil mě i ten lehký magickorealistický nádech, který spolu se zasazením děje do španělské občanské války jasně předznamenává Faunův labyrint. Dát tomu zajímavější příběh (nebo prostě lepší scénář?), byla by Ďáblova páteř nezapomenutelným del Torovým dílem. Takhle je v obecném kontextu jeho tvorby asi jen tím dobrým filmem, na kterém si natrénoval Faunův labyrint. 7/10(20.2.2018)

• - Režisér označil Faunův labyrint jako neformální pokračování tohoto filmu. (Chatterer)

• - Guillermo del Toro napsal scénář při studiu na univerzitě. (Chatterer)

• - Podoba ducha byla inspirována japonskými horrory, jako např. Ringu. (Chatterer)