Ďáblova páteř

• Irsko

• Austrálie

Drama / Horor / Mysteriózní

Španělsko / Mexiko, 2001, 106 min

Někdo vzpomíná na dětství jako na to nejšťastnější období svého života, ne tak hrdinové tohoto mexického „ani ne tak hororu“. Devil je hlavně filmem o konfrontaci dětské nevinnosti s nelítostným světem dospělých, o konfrontaci nezbytné pro plné dosažení dospělosti. Jeho děj je zasazen do Španělska zmítaného občanskou válkou, konkrétně do jistého sirotčince, místa dost depresivního i bez nevybuchlé bomby coby válečného mementa na zdejším nádvoří. To však není to nejděsivější, co zde můžete s trochou smůly vidět. V noci po sirotčinci zevluje krvácející duch mrtvého chlapce, ve dne postarší žena s dřevěnou protézou namísto nohy – ne, tohle opravdu není ideální místo pro příjemně strávené dětství. Stejně jako Devil není jenom další laciným strašidelným filmem o místě s nepěknou minulostí. Na minulost věcí a osob je zde nicméně kladen velký důraz a je třeba se s nimi pro jednou vypořádat. Del Toro umí budovat atmosféru plnou děsu, nepotřebuje k tomu mnoho – starou ošklivou budovu, silně nalíčeného klučinu a jednoho obyčejného člověka z masa a kostí, který se chová jako ta největší svině pod ostrým mexickým sluncem. Nápomocná je mu rovněž kongeniální kamera Guillerma Navarra, ten se vyžívá v dlouhých, pomalých záběrech majících neskutečnou sílu. Ve většině ohledů jde o snímek podobný Faunovu labyrintu a ve většině z těchto ohledů je nepatrně slabší než Labyrint. Ale co znamená nepatrně slabší než dokonalý? 85% Zajímavé komentáře: Nick Tow, Desperado(10.11.2007)

Od del Tora jsem jako první film viděl Blade 2. I když se mi po vizuální stránce (nemyslím triky) moc líbil, tak jsem váhal, jestli přeci jen nebude tenhle pan režisér jedním z mnoha "dobrých" řemeslníků. Po Hellboyovi už jsem si říkal, že na tom chlapíkovi něco bude, a definitivně to potvrdil jeho španělský film Princ bez království, který je velice vkusně nasnímaný a má velice hutnou atmosféru. Tím se dostávám k největšímu překvapení filmu. Jelikož se jedná o duchařinu, čekal jsem horor (strašení, lekačky a další atributy), ale Devil (tenhle název nedává smysl narozdíl od amerického The Devil's Backbone) je spíše dramatem. Děj není nijak objevný, ale různé věci (konkrétně bomba) vás nalákají na něco, co se třeba potom vůbec nestane.(6.4.2005)

,,HODNĚ VÁS TU UMŘE.…“ /// A jak Santi řekl… Nečekejte povrchní béčko, i když jinej (rádoby)režisér by to tak jistojistě pojal. Film mísí atmosféru občanský války s duchařinou. Je to taková klučičí story, která není ani tak o duchovi, jako o hajzlovi (no dobrá, tak 50 na 50, a teď zmiz!). Spíš než horor – drama, s pár duchařskejma prvkama a zajímavej příběh, s pár momentama (ne hrůznejma) pro ty starší. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Na dvorku mám bombu a ve sklepě straší Santi. 2.) Nebojím se tmy. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(4.11.2013)

Čo je to vlastne duch? Strašná udalosť odsúdená k neustálemu opakovaniu. Možno len okamžik hroznej bolesti. Niečo mŕtve, čo sa chvíľami zdá akoby ešte žilo. Pocit ktorý sa zastavil v čase. Niečo ako rozmazaná fotografia... Snímky mexického režiséra Guillerma del Tora majú charakteristický rukopis a svojskú amosféru. Težke nečakajte žiadný tuctový duchársky horror. Keď si pustíte titul "El Espinazo del Diablo", buďte pripravený na kvalitný filmový zážitok. ****(24.6.2016)

U mě je to někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Guillermo je nejen velmi talentovaný a všestranný filmař, ale také velký experimentátor, jehož horory vznikají úplně jinou technikou než u ostatních tvůrců. Princ bez království je velmi zajímavě zpracovaný, chytře zasazený na odlehlé a temné stavení a příznivě nakloněný jak směrem k fanouškům duchařských hororů, tak i k náročnějším divákům, kteří chtějí vidět jednou za čas také něco nového. Příběh se ani moc nedá označit nálepkou "horor", protože ta je sice pro celý film důležitým a spojovacím prvkem, ale po většinu času ji překrývá osud hlavních protagonistů, kteří se musí vypořádat nejen s tajemným místem a duchem, ale hlavně sami se sebou. A to je přesně to, co se mi na filmu líbilo- žádné laciné lekačky nebo otravná klišé, nýbrž maximálně originální a zajímavá filmařina s nepředvídatelným vývojem a vcelku smysluplným scénářem, který je v daném žánru čím dál vzácnější. Na to, o jak ohraný námět se jedná, dokázal Del Toro skoro zázrak..(27.4.2013)

• - Guillermo del Toro pracoval na filmu dlouhých šestnáct let. (TylerGage)

• - Guillerma del Tora podle jeho slov ovlivnil k natočení filmu jeho strýc, který se po smrti vracel jako duch. (TylerGage)

• - Guillermo del Toro označil tento film za svůj nejoblíbenější počin. (Chatterer)