Ďáblova páteř

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Horor / Mysteriózní

Španělsko / Mexiko / Francie / Argentina, 2001, 106 min

Na začátku to skoro vypadalo, že bych zase mohla trochu pomačkat molitan v plyšácích, sirotčinec se tvářil depresivně, atmosféra atmosféřila, duch se nepříjemně komíhnul..no a pak se to celé rozplizlo v jakousi dramatickou pohádku, ve které se parta Zilvarů z chudobince přichomítne jednomu dospělému zmrdovi do jeho zlodějských plánů, ale je to, proboha, celé tak příšerně rozvleklé, že ani věhlasné jméno režiséra mi nezabránilo v leštění monitoru, abych alespoń nějak užitečně zaplácla ten čas, než se konečně něco zase začne dít. Když mě sem tam z hladiny alfa, do které mě ten španělský zapadákov udyndal, vytrhl onen mrtvý chlapec, přestala jsem se ho najednou bát, protože jeho vizáž pomalovaného, nakřáplého džbánku sklouzla zase do té pohádky a i lekačky byly totálně předvídatelné. No nebýt závěrečné trocha drámy a následné akce, kdy se Zilvaři zmobilizují a mrtvej ex-Zilvar završí svoji smutnou existenci, tak vypotím sotva dvě unuděné hvězdy a už si na tohle dílo nikdy nevzpomenu.(25.10.2012)

Od Guillerma del Tura jsem mimo El Espinazo del Diablo viděla jen El Laberinto del Fauno a všimla jsem si spousty podobností. Filmy působí opravdově a ukazují spíše ty stinné stránky a problémy společnosti a do toho jsou zakomponovány fantasy/hororové prvky a v případě El Espinazo del Diablo lze těžko říci, co je výraznější. Že bych se u tohoto filmu přímo bála, to se říct nedá, protože děsivých scén bylo jen pár a vždy se daly předvídat. Hroznější mi připadaly nechutné scény se spoustou zranění a krve, které nezpůsobila tajemná síla, ale lidé sami. Určitě to není jen bezduchý horor, který chce dosáhnout toho, že lidé ječí strachem, ale je v něm mnohem víc.(14.5.2011)

Kdyby byl každý horor takový jako je tento tak bych ten styl měl i rád. Opravdu jeden z mála hororů, který má příběh, atmosféru a je správně ponurý. U řady scén jsem se bál a to se u většiny hororů říct nedá, jelikož už nemají ani čim zaujmout. Tenhle je pravým opakem a zřejmě zůstane i takovým malým unikátem. Guillermo del Toro je dobrý režisér a zde to potvrdil tím jak nádherně natočil tento film.(1.8.2006)

• teutates

Sem rád, že sou všichni hotoví s p. Guillerma, jáa taky, ale spíš s Guillerma od Jimmyho Kimella. S tím je teda vetší švanda. Toro jako obvykle lpí nad Španělskem 30. let. Bezesporu ho trápí svinstva ty doby, pokaždé do toho tahá decka a aby toho nebylo málo taky "hororové" vobludy. Jak vidím na drtivou veščinu tyhle bu bu uspávanky platí, no nevím, mne to opět jednou hoóodně obešlo. Když už to musí byt, tak bych přivítal alespoň nějakou tu nadsázku, no takhle... ach jo, při vizuální orgie. Hluboce smeknu ale do kapesníčku. 3-4/10(1.1.2012)

„Čo je to vlastne duch? Strašná udalosť, odsúdená na večné opakovanie? Možno len okamih bolesti. Niečo mŕtve, čo sa kde-tu zdá ešte ako živé. Pocit, ktorý sa zastavil v čase. Rozmazaná fotka.“ Bola by chyba, aby vás hnusný obal DVD/VHS a trápny distribučný preklad DEVIL odradil od pozretia jedného z najlepších filmov Guillerma del Tora. Strhujúci, silný, intenzívny, mrazivý, nezabudnuteľný a zvláštny zážitok. Kombinuje plnokrvný horor s plnohodnotnou drámou. Vynikajúca retro európska atmosféra, neobyčajné vizuálne stvárnenie, originálne nápady (embryá v rume, nevybuchnutá bomba na dvore), špičkoví herci, chladné noci. Kus filmárčiny. Nebyť DEVILA, ťažko by o niekoľko rokov neskôr del Toro exceloval FAUNOVÝM LABYRINTOM, ktorý trhá srdce predsa len troška viac (sám del Toro ho dokonca označuje za svojím spôsobom voľné pokračovanie DEVILA, no nie som si istý, ako to myslí).(1.11.2004)

• - Podoba ducha byla inspirována japonskými horrory, jako např. Ringu. (Chatterer)

• - Guillerma del Tora podle jeho slov ovlivnil k natočení filmu jeho strýc, který se po smrti vracel jako duch. (TylerGage)

• - Guillermo del Toro napsal scénář při studiu na univerzitě. (Chatterer)