Ďáblova páteř

• Austrálie

• Irsko

Drama / Horor / Mysteriózní

Španělsko / Mexiko, 2001, 106 min

Del Toro mě zase dostal. Když jsem viděl Faunův labyrint, začal jsem se o jeho filmy zajímat víc, ale krom Hellboye a Bladea 2 na první pohled nic moc dalšího nenatočil... To jsem ale přehlížel minimálně tenhle film, ke kterému je Labyrint přirovnáván. Musím říct, že si mě získal stejně jako on. Není to sice pohádka - nadpřirozeno působí spíš hororově a je to ještě surovější a naturalističtější, ale jinak je návaznost zcela očividná. Je opět skvěle zahraý a oproti jiným Torovým filmům obsahuje méně masek, díky čemuž je ale překvapivě ještě lepší. Toro mě opět překvapil, že si snad nakonec seženu i těch jeho pár ostatních filmů.(12.12.2009)

Del Toro má v sobě něco podivného, co se příčí tomu, abych to uchopil slovy. Často mám problém mu něco vytknout a přece mě nikdy jeho film doopravdy nechytne, nepobaví, nepocítím obohacení. V tomto filmu je kupříkladu velice precizní, pokud jde o vykreslení postav, prostředí, v kterém žijí i jejich vztahů. Lidí, zmrzačených na těle i na duši. I chápání zla jako něčeho, co má svůj život v živých a ne v mrtvých mi je sympatické. Též motiv Davidů a Goliáše. Tajemná atmosféra, maska ducha, výtvarno... bez kazů. Kde je tedy chyba? Snad v tom, že fabule je přespříliš prostinká a přece pro film zásadní, snad v tom, že poučení, které se film snaží přinést, je tisíckrát slýchané či v tom, že všechno chvalitelné, co film nabízí, nabízí jen proto, aby nenáročná zápletka byla dobře oblečena.(10.8.2009)

Princ bez království je starší bratříček Faunova labyrintu - oba se odehrávají v neradostných dobách španělské historie, mají sympatického dětského hrdinu i charismatického záporáka a kombinují drsnou realitu s ne o moc bezpečnějším jiným světem. A oba dva filmy jsou vlastně o něčem trochu jiném, než by se na první pohled zdálo. Do klasické duchařiny má totiž Princ bez království stejně daleko jako Faunův labyrint k epické fantasy - hororové scény jsou sice působivé, ale daleko důležitější jsou tragédie reálného světa. Del Toro je beze sporu vynikající režisér, který se hrdě hlásí k žánrům, nad kterými spousta jeho kolegů ohrnuje nos, a Princ bez království patří k tomu nejlepšímu, co zatím natočil. Jen bych jednou ráda viděla, jak by si poradil se "seriózním oscarovým" scénářem.(8.3.2009)

Vynikajúci atmosferický mix melancholickej drámy a mystického hororu na pozadí španielskej občianskej vojny. Napriek trochu nedostatočnému vyvrcholeniu ide o ukážkový atmosferický horor od božského Guillerma Del Tora. Ten tento istý koncept zopakoval o pár rokov vo Faunovom Labyrinte a bolo to ešte o niečo lepšie.(16.3.2009)

• TeeAge

|| Scenár: Guillermo del Toro, Antonio Trashorras, David Muñoz | Hudba: Javier Navarrete | Produkcia: Guillermo del Toro, Pedro Almodóvar | Distribúcia: Warner Sogefilms A.I.E. (Spain), Sony Pictures Classics (US) | Štúdio: Canal+ España Good Machine | Rozpočet: 4.5 miliónov $ | Tržby: 9,459,000 $ ||(8.5.2011)

• - Film byl nominován na cenu Saturn Award v kategorii Nejlepší horor. (Chatterer)

• - Režisér označil Faunův labyrint jako neformální pokračování tohoto filmu. (Chatterer)

• - Guillermo del Toro pracoval na filmu dlouhých šestnáct let. (TylerGage)