Horor / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 105 min (Director's cut: 112 min)

Opravdu skvělá atmosféra a kamera. Guillermo del Toro je machr přes režii. I když je scénář slabší dokáže vymáčknout víc než je možná a to jen díky své kreativitě. Téma: brouci může někoho pohoršit - ANO! bylo to nechutné jak prase, co si budem povídat. Ale po dlouhé době takový pořádný a dobrodružný horor. Docela i humorné jak černý policista vleze do staré trasy metra!!! Hláška jako "Big ass elephant mutherfucker" mě totálně rozsekala...(29.9.2011)

Problémem filmu je neskutečně rutinní scénář, který jen málo těží z dobrého ústředního tématu (zmutovaní brouci, kteří jsou schopni napodobit lidský vzhled) a současně znemožňuje schopnému režisérovi del Torovi udělat z něj něco víc, než hororové béčko na sobotní večer. Já tedy jsem schopen se s tím smířit, zvlášť když na mne Mimic fungoval dobře (brouky nesnáším), ale kupa nízkých hodnocení okolo ukazuje, že ostatní by přecijenom to "něco víc" ocenili. Atmosféra v tunelech je místy velmi dobrá, kazí ji však vcelku časté zbytečné akční pasáže. Kdyby se víc hrálo na tu strašidelnost a kdyby závěr byl jiný, než v 95 procentech filmů z devadesátých let, bylo by to u mne za čtyři hvězdy.(29.11.2008)

V New Yorských nemocnicích bojuje po infekci spousta dětí o holý život. Infekce, kterou roznáší všudypřítomní švábi, je nemilosrdná - a pokud napadené děti přímo nezabije, zanechává je navždy ochrnuté. Doktorka Tylerová (Mira Sorvino) ale najde způsob, jak se infekce - potažmo jejího nositele - zbavit. Pomocí genetických kejklí vytvoří nový typ brouka - takového, který ničí šváby, a sám poté umírá. Až po několika letech se ale zjistí, že nový brouk nejen že nevymřel, ale dále geneticky mutoval, a nyní útočí i na člověka... Musím přiznat, že jsem trošinečku zklamán - sice nelze od podobných filmů čekat velké zázraky, ale přece jen, Guillermo del Toro je Guillermo del Toro. Na druhou stranu to mohlo dopadnout mnohem a mnohem hůř, jak většinou podobné filmy o nějakém přerostlém hmyzu dopadají. Mimic se stal takovou tou střední cestou - nenadchne, ale ani neurazí. Bát se sice moc nebudete (nebo možná je trošku ze začátku), akce taky moc není (doktorka radši proti hmyzu používá mozek), ale nikterak jsem se nenudil a to se počítá. Znovu si ale už asi Mimica nepustím..(10.4.2012)

V New Yorku vypukla smrteľná epidémia, ktorá postihla najmä malé deti. Úmrtnosť bola vysoká. Prišlo sa na to, že pôvodcom a rozširovateľom choroby je premnožený hmyz. Na jeho likvidáciu bol vyšľachtený nový špeciálny druh. Vedci stvorili hybrid mravca a modlivky zelenej. Toto opatrenie pomohlo zastaviť epidémiu. Umelo stvorený chrobák mal byť sterilný a do pár mesiacov mal vyhynúť. To sa však nestalo. Evolúcia našla cestu ako udržať tento druh pri živote. Došlo k mutácii, ktorá spôsobila, že tieto chrobáky narástli do obrovských rozmerov a stali sa mimoriadne nebezpečnými pre ľudí. ***(21.1.2016)

Klasický námět, ale poměrně netypický scénář, minimálně ne úplně přímočarý a obsazen vcelku originálními charaktery. Jako bonus je tu sympatická Mira Sorvino, která ve filmu jakoby z oka vypadla Jennifer Aniston. Mimic má skvělou atmosféru a prostředí New Yorského metra je pro horor naprosto úžasné. Definitivně palec nahoru.(11.10.2010)

• - Scénu, ve které Mira Sorving a Jeremy Northam kráčí chodbou s postelemi plnými nemocných dětí, natáčel jeden z producentů filmu, Ole Bornedal. (HellFire)

• - Film vznikal primárně jako 30ti minutový kraťas pod záštitou Miramaxu. Dalšími filmy, které měli být v rámci kampaně uvedeny, byly Impostor a Alien Love Triangle. (HellFire)

• - Režisér Guillermo del Toro se vzdal natáčení filmu pod záštitou stuida Weinstein Company, jelikož Bob Weinstein často navštěvoval natáčení a vznášel nesmyslné požadavky, co se týče scénáře. O té doby del Toro s tímto studiem nikdy nespolupracoval. (HellFire)