V newyorské kanalizaci se rozmnožili švábi, kteří roznášejí smrtelnou infekci. Doktorka Tylerová však naklonuje jiný druh brouka, ten šváby zneškodní a sám vymírá... zdánlivě. O tři roky později je v chodbách metra objeveno dvacet centimetrů velké mladě brouka neznámého původu. Jeho zkoumáním Tylerová zjistí, že kdysi záchranný klon nevymřel, naopak, jeho mutace zašla až k přizpůsobení se člověku. Když se navíc začnou množit zprávy o lidech záhadně zmizelých v podzemí, je třeba se začít bránit. (oficiální text distributora)

POMO

Guillermo urobí aj z béčkového námetu s priemernými digitálnymi efektami slušnú, tak trochu inú hororovú jazdu. A to hlavne scenárom ktorý si ide po svojom, skvelým využitím interiérov manhattanskej podzemky a v neposlednom rade náznakmi nekonvenčných deltorovských postavičiek (leštič topánok so synátorom). Mimic je neakčná, úchylnejšia verzia Cameronovych Votrelcov a mňa potešil. :) ()

Marigold

Když svojí babičce přidělám kola, taky z ní nebude off road. Guillermo Del Toro se jí pokusil přidat dokonce i odpružení, ale výsledek je stále tentýž. Pod poměrně nápaditou režií, zajímavým vizuálním stylem a hodně paranoidním střihem se však bohužel ukrývá naprosto ošuntělý a mnohokrát obnošený příběh o velkém hnusu (tentokrát brouci), který po genetické mutaci ohrožuje město. Pitomoučký příběh v kontrastu s apokalytickou stylizací a patosem až mytologické závažnosti (např. sekvence v modlitebně) vyhlíží asi stejně samozřejmě jako striptér v tangách uprostřed katedrály sv. Víta. Do toho všeho se míchají ještě naprosto nevýrazné figury v unaveném hereckém podání (včetně performancí Miry Sorvino a F. Murrayho Abrahama). Hudba, střih a režie, to jsou jediné přednosti filmu Mimic, ale scénář ho stejně pohřbívá tak hluboko, že si na něm smlsnou leda ti brouci a jiná havěť... ()

tron

"Prečo sa ma pýtate, či som niekedy v živote niečo také videl? Vyzerám ako niekto, kto niečo také niekedy v živote videl?!" Mimic vyvoláva dojem, že niečo také by sa skutočne v našej sivej, drsnej realite mohlo (za určitých okolností) stať. Že by experimenty s lekárskou vedou raz mohli splodiť práve čosi takéto príšerné. A to niečo by majstrovsky používalo mimikry - ako to ostatne množstvo živočíchov úplne bežne každý deň používa v prírode už dnes. Guillermovi del Torovi v jeho hollywoodskom debute ide viac o postavy a mrazivo vystupňovanú atmosféru, než o krv. O to viac zamrzí, že v druhej polke sa na to (možno i vinou producentov, ktorí mu to zostrihali, počas nakrúcania bolo vraj na pľaci vinou Weinsteinovcov dusno) vybodne a o slovo sa začne hlásiť čoraz viac necháťáreň, krvi, slizu, CGI, masiek, akcie a humusu. Z výborne atmosférického hororu sa stane solídna vyvražďovačka. Našťastie sa druhá polka odohráva v úžasných kulisách newyorského bývalého metra desiatky metrov pod zemským povrchom, kam roky rokúce nevstúpila ľudská noha. Palec hore za dobre vybratú partu hercov, ktorí si zjavne rozumeli a chémia medzi nimi je veľmi zábavná (hlavne medzi Brolinom, Duttonom a Northamom). Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/560/ ()

Matty

-Trápí mě voda a šváby –Nedívej se na to negativně, entomologie se rychle vyvíjí Nejsem velkým fandou malých zvířátek s více než čtyřmi končetinami. Stačil by chrobák za krkem a má krev mění skupenství. Proto chápejte, že když Guillermo del Toro po línějším rozjezdu spustil v newyorském podzemí hru na kurevsky velkého švába a na člověka (obdoba hry na kočku a na myš), spoluprožíval jsem ji víc, než by bylo vzhledem k béčkovému aranžmá vhodné. Ani viditelně nízký rozpočet nezabránil mexickému horror-masterovi v zakomponování jeho oblíbených prvků: zabíjené děti, oživlé výplody výjimečně imaginativní mysli, eko-poselství. Nechci ani domýšlet, co časem vyleze z našich kanalizací. Kříženec spláchnutého štěněte a aligátora napraný kokainem? 60% Zajímavé komentáře: Marigold, ScarPoul ()

J*A*S*M

Problémem filmu je neskutečně rutinní scénář, který jen málo těží z dobrého ústředního tématu (zmutovaní brouci, kteří jsou schopni napodobit lidský vzhled) a současně znemožňuje schopnému režisérovi del Torovi udělat z něj něco víc, než hororové béčko na sobotní večer. Já tedy jsem schopen se s tím smířit, zvlášť když na mne Mimic fungoval dobře (brouky nesnáším), ale kupa nízkých hodnocení okolo ukazuje, že ostatní by přecijenom to "něco víc" ocenili. Atmosféra v tunelech je místy velmi dobrá, kazí ji však vcelku časté zbytečné akční pasáže. Kdyby se víc hrálo na tu strašidelnost a kdyby závěr byl jiný, než v 95 procentech filmů z devadesátých let, bylo by to u mne za čtyři hvězdy. ()

• Režisér Guillermo del Toro se vzdal natáčení filmu pod záštitou stuida Weinstein Company, jelikož Bob Weinstein často navštěvoval natáčení a vznášel nesmyslné požadavky, co se týče scénáře. O té doby del Toro s tímto studiem nikdy nespolupracoval. (HellFire)
  • "Mimic" bola pôvodne krátka poviedka, ktorú napísalslávny autor sci-fi a fantasy poviedok Donald A. Wollheim. Príbeh bol prvýkrát publikovaný roku 1942 v zbierke poviedok "Astonishing Stories". Príbeh predstavuje špekulatívny pohľad na entomológiu a ukazuje, ako hmyz rástol a vyvíjal sa k životu po boku ľudstva. Film sa výrazne líši od poviedky tým, že predstavuje "mimické" bytosti ako monštruózne tvory, ktoré boli vytvorené pomocou ľahostajných a nezodpovedných vedeckých postupov a genetického inžinierstva. (Rorschach_SK)