poster

Bitva o Marathon

 • Itálie

  La Battaglia di Maratona

 • Francie

  La Bataille de Marathon

 • angličtina

  Giant of Marathon

 • angličtina

  The Giant Marathon

Dobrodružný / Rodinný / Válečný

Itálie / Francie, 1959, 90 min

 • Martin741
  ***

  Tentokrat len priemerne peplum /mec a sandaly/. Kulisy dobre, aj Mylene Demongeot, len s odstupom casu film stratil hodne zo svojho cara a citit zatuchlinu : 55 %(14.2.2017)

 • majo25
  ***

  Klasický dobrodružný snímok pod taktovkou známeho mena (Mario Bava) o vojne medzi Grékmi (zvlášť Atény, zvlášť Sparta) a Peržanmi (kráľ Dários). Hlavnou postavou a nosnou častou filmu je S.Reeves ako grécky hrdina, víťaz starovekých olympijských hier. Na druhú poľku sa aj vzhľadom na akčné scény a súboje pozeralo lepšie. A musím povedať, že práve tieto scény boli zvládnuté celkom dobre. A s bitkou na lodi to bolo efektné, i keď tu už logika išla niekde úzadia), a nájdu sa tu aj nejaké efekty pre vyznávačov gore (šípom prestrelené telá pod vodou). Pre Talianov je asi typické zamilovať sa do niekoľkých minút a na láske od začčiatku hneď aj trvať a vytrubovať do sveta. To a tiež príbehovo nezvládnuté intrigy medzi Grékmi a Peržanmi mi vo filme trochu vadili. Hodnotenie: 65%(8.10.2013)

 • Arsenal83
  ***

  Typicky historický film daného obdobia. Dobrá hudba, výprava i scenár a hlavne veľa romantiky. Akčné sekvencie zvládnuté vzhľadom na rok tak akurát. Mnoho tu s historickými udalosťami síce nemá nič spoločné, ale na Francúzku Myléne Demongeot sa vo farbe pozerá mimoriadne skvele. Pre fanúšikov histórie tu nie je skoro žiadny prínos, ale pre priaznivov romanticky ladenej story zasadenej do dobového prostredia je to fajn.(10.11.2017)

 • kinderman
  ****

  V necelých devadesáti minutách je všechno: ztepilý hrdina, hitchcockovsky nevinná blondýna a zkažená (ale polepšená) bruneta, rvačka ve výšce a následný padouchův pád, dokonce i akční "potápěčská" sekvence, kterou patrně později zkopírovali tvůrci bondovky Thunderball. Zatímco mayovky s uplynulým dětstvím divákovi vyčpěly, na tohle se dá (díky zvládnutému řemeslu) pořád ještě koukat.(25.11.2018)

 • Karlos80
  ****

  Zajímavé režisérské spojení mezi dvěma mistry filmové hrůzy začínajícím Bavou a pomalu končícím francouzem Tourneurem. Bava ostatně film pak sám dokončil. Zde se však podílel ještě na kameře a spec. efektech založených na fotografii. Což byl i jeho původní obor. Tento italský epický, dnes už klasický peplum, nebyl v některých ohledech vůbec špatný. Úhledný charismatický svalovec Steve Reeves známý jako Herkules (zde však jako Řek Phillipides, dokonalý kladný hrdina, právě korunovaný olympijský vítěz) už nějaké ty předchozí zkušenosti z tohoto žánru měl, tak mohl jen mile překvapit, naopak krásná od pohledu nevinná blondýnka Myl?ne Demongeot (Andromeda), něco mezi Bardot a naší Olinkou Bérovou, s tímto žánrem ne, ale zkušená herečka už to nicméně byla (později hrála třeba ve "Třech mušketýřích" nebo v sérii "Fantomas"). Děj filmu se odehrává v Řecku kolem roku 490 př. n. l. na pozadí Řecko-Perských válek, známa bitva u Marathonu např..Film má pomalý start, první půle je víceméně romantická (trochu neslaný-nemastný milostný příběh) a pro někoho možná dosti únavná ale své kouzlo jistě má, pak přijde osudová bitva (technicky velmi dobře zvládnutá, některé sekvence jako třeba smršť šípů nebo valící se kameny nebyly vůbec špatné), následuje téměř maratonský běh Stevea Reevese (ve skutečnosti vojína Feidipidése, který běžel oznámit z Marathonu do Athén výsledek bitvy a na následky vyčerpání zemřel, toť pravý legenda) a konec v podobě vrcholné námořní bitky (parádní ozubené lodě) a hlavně velmi nezvyklá nápaditá podvodní scéna (v podobě boje, místy opravdu hodně natvrdo) je onou pomyslnou třešničkou na dortu..Filmu bych vytkl (hraní a dialog tentokrát nechám stranou) jeho hodně špatnou vizuální stránku jinak lepší průměr...Podobné filmy: 300 Spartans (obě verze), Trója, Rhodský kolos atd...(23.10.2009)