Společně s populárním herce RICHARDEM HARRISONEM se můžeme vrátit do dramatické doby starověkého Říma za vlády císaře Commoda. Syn Marka Aurelia byl zpočátku mezi lidem velmi oblíbený, když velkoryse naplňoval římské heslo „chléb a hry“. Postupem času se však sám stylizoval do role nového Herkula a více než vládnutí se věnoval zápasům gladiátorů a boji s divokou zvěří. Nekonečné hry a císařův zhýralý život zatěžovaly státní pokladnu natolik, až došla trpělivost samotným pretoriánům. A právě z jejich řad vzešel statečný hrdina, bývalý gladiátor, který se odvážil stanout s mečem v ruce tváří v tváří Commodovi. (oficiální text distributora)

Karlos80

Jedno z dalším levných Peplum, produkovaných na konci 50 a na začátku 60 let v Evropě (především Itálie) jak na běžícím pásu. Děj filmu je prostý, po smrti římského oblíbeného císaře-válečníka Marka Aurelia, přebírá veškerou moc v Římě jeho adoptivní syn Commodus (180-192 n.l.), známý alespoň z pozdějších let své vlády jako jedna z nejhorších bestií, které kdy vládly Římu. Ten v některých směrech, jako třeba v megalomanství, dokonce, co jsem o něm četl, předčil i známějšího Caligulu z Juliovsko-claudiovské dynastie a to je co říct! Řím dokonce přejměnoval na svou osobní kolonii Commodianu! Státní pokladna v Římě v době posledních let vlády byla jeho neskutečně rozhazovačnou politikou a prostopášným životem už de facto zrujnovaná, především pak gladiátorskými hrami, kdy on sám v nich dokonce vystupoval jako účastník (podle dobových pramenů dokonce 735!), často se taky označoval jako Herkules, propadal náboženskému mysticismu, různým zbožněným kultům, on v té době Římu prakticky nevládl, vysokou politiku za něj vykonávali jiní, např. jeho osobní komorník, prefekt pretoriánů a jeho milenka Marcia, to alespoň co se skutečnosti týče. Zpět ale k filmu. Císař Commodus neví že má bratra dvojče (ve skutečnosti ho měl také, ale dítě zemřelo brzy po porodu), zde se jako Lucius Crassus (Richard Harrison) dožil dospělosti, když mu pravdu po dlouhých letech a po celém spletitém příběhu řekl jeden římský senátor, který byl později zavražděn. On pak se svými přáteli chystá Commoda za pomocí římského lidu násilně svrhnout. Tolik spoiler..., teď fakta...Film je natočen za velmi skromných a úsporných podmínek, to musí na první pohled poznat každý, majestátnost kterou se Řím pyšnil a který dělal Řím, Římem tu rozhodně nečekejte..Scény z císařského paláce se odehrávají de facto ve dvou pokojích-sálech-halách, pozorný divák si jistě všiml toho, že se odehrávali ve stejných kulisách jako ve filmu "Vzpoura Pretoriánů" (rovněž vydavatelství Řiťka video), tajemník Commoda Cleandro (Piero Lulli), hrál ve Vzpouře pretoriánů císaře Domiciána, gladiátorská aréna je hodně ubohá, jedna z nejhorších kterou jsem v Peplum zatím viděl. Fešný, vysportovaný atlet Richard Harrison je velmi podobný herci Mimmo Palmarovi, hrál Commoda, bohužel jeho výkony byl zastíněn Harrisonovým, ten Commodův byl podle mě hodně bezbarvý, bez špetky espritu, spíš by mě pro něj seděla role gladiátora samotného. S Christopherem Plummerem ve stejnojmenné roli ale z filmu "Pád říše římské" se to nedá ani srovnat. Gladiátorské scény (vlastně byly jen dvě!), teď myslím tu ve finále, špatná nebyla, ale přesto ji něco chybělo, souboje meče na meč, byly občas opravdu žalostné, ve filmu se zas až tolik nedělo, nějaké to spiknutí, spřádání plánů, schovávání a utíkání. Filmu chyběla pompéznost, majestátnost, větší davové scény (např. ta kdy se rozbouřený lid, dostane až do císařského paláce a stráže skoro nikde) je spíše úsměvná..Co se týče určité historické souvislosti, tento příběh byl celkem zajímavý ale nikoliv originální, kdo se trochu zajímá o dějiny Říma, tak jistě poznal, že něco jakž tak sedělo, např. některé postavy které zde byly vystupovaly, existovali pod stejnými jmény i ve skutečnosti. Např. Marcia, Commodova milenka, nebo Cleandr-o, někdejší otrok, který se za jisté zásluhy vyšvihl až na císařského komorníka a který měl silný vliv jak na císaře tak i na chod státu...Pozorný divák si jistě všiml že pár nápadů zde bylo použito z americké klasiky "Pád říše římské". Mladý Gemma stejně dobrý jako ve filmu "Vzpoura pretoriánů" a herečka Moira Orfei byla krásná svůdnice...Opět platí to co u "Vzpoury pretoriánů", dabing nic moc, někdy ty slova prostě na danou dobu, nedávaly absolutně žádný smysl, takže doporučuji spíše s titulky..Tento levný kostýmní Peplum už své kouzlo podle mého dávno ztratil, dnes ho však někteří díky vydavatelství Řitka video znovuobjevují a záleží jen na nich jak ho přijmou, já bych ho doporučil především fandům žánru, ostatní náročnější fandové můžou bejt tak trochu zklamáni...Komentář zde jako první v pořadí... () (méně) (více)

curunir

,,KEĎ CHCEŠ MIER, MUSÍŠ SA PRIPRAVIŤ NA VOJNU." __ V ten istý rok, kedy mal premiéru veľkovýpravný a megaprepadový ,,Pád ríše rímskej" , ktorým započal úpadok záujmu o sandálové veľkofilmy, vznikol aj tento námetovo podobný, no rozpočtovo mimoriadne šetrný film. Ako vždy spomínam, musím to napísať aj tu; tento žáner lacných talianskych historických béčok mám rád, sú neodmysliteľnou súčasťou môjho detstva a nostalgia za tými nenávratnými časmi je natoľko silná, že i keď filmársku kvalitu takýchto diel nie je ťažké odhadnúť už pred ich pozretím, beztak ich musím jednoducho vždy vidieť. A ,,Dvaja gladiátori" sú snáď vo všetkých ohľadoch absolútne ukážkový. Vítaná 90 minútová stopáž je tu viac než dostačujúca, tým, že film je miestami až prehnane naivný a nelogický však hlavne v prvej polovici miestami spadáva do ťažšej stráviteľnosti. Gladátori sú niekde na polceste medzi 2* a 3* a na obhájenie svojho hodnotenia by som sa obrátil k už spomínanému ,,Pádu..." Kým inak neporovnateľnej Mannovej snímke som dal 3*, tu dám hodnotenie rovnaké, nakoľko ,,Pád ríše rímskej" sa napriek obrovským ambíciám nevydaril, tu sa však s ničím prehnane intelektuálnym vôbec nerátalo, takže sa zámer tvorcov naplnil. (24. hodnotenie, 2. komentár k filmu) ()

elizabeth_ba

Nebyla to (opět) žádná velká sláva a jsou to přesně 2.5 hvězdičky, ale narozdíl od Vzpoury pretoriánů (týmž) tvůrcům aspoň došlo, že mají tomu světlovlasému Američanovi (rozuměj Richardu Harrisonovi) nabarvit vlasy natmavo, jinak jako Říman vypadat nikdy nebude. Charismatu mu to sice nijak zvlášť nepřidalo, ale co už. A pak, že je Ben Hur z roku 1959 jediným remakem filmu, který je lepší než původní. :-)) Gladiátor (i když by mu člověk mohl vytknout leccos) určitě o mnoho převyšuje, jak tohle, tak curunirem vzpomínaný Pád říše římské (to abychom se nemuseli rozhodovat, čehože vlastně to ten Gladiátor remakem je...). ()

Orlau32

Kolega Karlos80 udělal na toto téma tohoto filmu dizertační práci. Já budu stručnější : průměrný film na oblíbené téma historických filmů z dob velkoříše římské. Nic mimořádného co by mě upoutalo, ba ani dialogy se nijak zvlášť nepoužily tak, aby buď diváka zaujaly anebo nedejbože ohromily ! Richard HARRISON dělal co bylo v jeho silách, mě ale přes všechno neohromil. Ještě, že to DVD ve výprodeji stálo 25,- Kč ! ()

Martin741

Cista umelina. Commodus bol synom Marka Aurelia, no v ostatnom film brutalne zavadza a skresluje - upravuje si historiu tak ako to reziserovi vyhovuje. Rimska Risa je moj fetis  : 30 % ()

majo25

Ďalší z radu typických talianskych peplum filmov, ktorý ktovieako neosloví svojou dejovou líniou. Naviac je väčšina súbojov a akcií podpriemerná, pravdepodne bez nejakej choreografie a celé to je akoby narýchlo natočené. Čo ale nesklame je vcelku obstojná výprava a tiež charizmatizmus záporných postáv, to Taliani ovládali vždy. Harrison ako americká hl. hviezda neurazí. Hodnotenie: 55% ()

tonho

„Meč a sandálové“ filmy ( Sword and Sandals, Peplum) sú pseudohistorické filmy, ktoré sa väčšinou odohrávajú v období staroveku. Sú situované najmä do obdobia antiky (Staroveké Grécko a Staroveký Rím). Čerpajú však nielen z dejín Starovekého Grécka a Starovekého Ríma resp. z gréckej a rímskej mytológie, ale z aj z Biblie. Využívajú, či skôr zneužívajú históriu, keďže s históriou nemajú skoro nič spoločné. Kolískou tohto žánru resp. subžánru bolo Taliansko. Najväčší rozmach zaznamenali „meč a sandálové“ filmy v 50. a 60. rokoch v USA (Desatoro prikázaní, Ben Hur, Spartacus, Kleopatra) a Taliansku (Romulus a Remus). Čiastočné „zmŕtvychvstanie“ zaznamenal tento žáner po roku 2000. Po úspechu Gladiátora Ridleyho Scotta vzniklo v Hollywoode niekoľko ďalších viac alebo menej úspešných filmov tohto druhu (napr. Alexander Veľký, Trója, 300: Bitka pri Termopylách). Jedným z početných zástupcov tohto žánru, či skôr subžánru je aj málo známy film Dvaja gladiátori – relatívne naivný príbeh Lucia Crassa, fiktívnej dvojičky rímskeho cisára Commoda. Zápletka okolo Commodovho dvojčaťa nie je vôbec originálna, poznáme ju napr. z viackrát sfilmovaného Dumasovho Muža so železnou maskou. Takže tu máme dvoch protikladných bratov -dvojčatá, jeden je dobrý, ten druhý je zlý. Všetko sa to skončí happyendom, ako v rozprávke, dobro zvíťazí nad zlom, Lucius Crassus zabije v záverečnom súboji svoje zlé dvojča – cisára Commoda. V tomto období (vláda cisára Commoda) sa odohrávajú aj ďalšie dva sandálové eposy – Pád Rímskej ríše z roku 1964 a Gladiátor z roku 2000. Kým však Pád Rímskej ríše a Gladiátora môžeme považovať za veľkofilmy, o Dvoch gladiátoroch sa to povedať nedá, ide skôr o chudobnejšieho príbuzného spomínaných veľkofilmov. Je to také nenáročné, lacné talianske „béčko“ odohrávajúce sa v kulisách Starovekého Ríma. ()

drankeryth

Bratovrazedna hra nepoznala hranice a vo filme islo o vsetko. Film bol vyrobeny v nizsom rozpocte, co mu aj troska uskodilo, ale dalo sa to v pohode pozriet do konca. Suboje v arene boli len dve. Jedna na zaciatku a druha na konci. Dali sa pozriet, ale na moj vkus ich bolo malo a aj dost kratke. A co sa tyka mensich bitiek, tak tie boli kamenom urazu. Vyzerali nepresvedcivo a obcas aj groteskne v par zaberoch. Videl som aj horsie filmy na temu Rimskej rise a tento patri skor medzi taky priemer. ()