Rams

• Nový Zéland Rams

V odlehlé západní Austrálii spolu válčí dva odcizení bratři Colin (Sam Neill) a Les (Michael Caton). Oba muži, kteří chovají oddělená stáda ovcí pocházejících z ceněné rodinné linie, pracují vedle sebe, ale přesto jsou si na hony vzdáleni. Když je Lesovu cennému beranovi diagnostikována vzácná a smrtelná nemoc, úřady nařídí čistku všech ovcí v údolí. Dokážou znepřátelení bratři odložit své spory, zachránit stádo a stmelit komunitu? (mac000)

silentname

"Rams" ma v prvom momente celkom vydesilo. Nevedel som, či sa Jeremy Sims postaví k príbehu od Grímura Hákonarsona tak ako by som chcel. Ostávalo mi len dúfať, že nepokazia jeden z mojich najobľúbenejších filmov pár rokov dozadu. Výsledne by som mohol povedať,že to tvorcovia zvládali celkom dobre. Film nie je hrozný, nie je podľa mňa ani len zlý. Myslím si, že sám o sebe je to celkom neškodnou dramédiou, ktorá však určité elementy nezvládla tak dobre ako pôvodný film "Hrútar". Na druhú stranu však niektoré elementy sú porovnateľné. Čo funguje na filme? Sam Neill a Michael Caton sú obaja výborní. Zvládajú svoje role skvele a nemal som problém im obom uveriť postavy, ktoré hrali. Dobre zvládli tvorcovia aj finále. Tentokrát tu nebudeme mať obrovskú zimu, s ktorou sa budú musieť bratia na konci popasovať, ale naopak austrálske požiare. To funguje podľa mňa veľmi dobre. Pretože to pracuje s prostredím, v ktorom sme a pritom to zachováva tvár pôvodného filmu. Dramatické momentky sú tu rovnako silné a nemám problém im uveriť. Ako keď Col sa rozhodne postrieľať svoje ovce, ako keď sa Les dozvie správu o chorobe svojho barana, či skvelé finále. Kde však film má u mňa skutočne mínusový bod je za postavu otravného kravaťáka, ktorý je skutočne viac otravný než vtipný a prínosný. Jeho postava otrávila vzduch viac než dym z austrálsykch požiarov. Toho chcelo buď prepracovať, alebo kompletne ako postavu vyhodiť. Ak vám niekto oznauje, že prichádzate o všetko štýlom ako by vám ponúkal ohromnú dovolenku, tak to je skutočne zlé. Okrem toho je treba povedať, že tento film je 22 minút dlhší a je to na ňom cítiť. Miestami som mal pocit, že sa dal film skrátiť a vylepšiť trošku spád. Originál povedal ten istý príbeh na kratšom priestore a zvládol to oveľa lepšie. Takže myslím si, že niečo sa dalo spraviť. Film je podľa mňa výsledne fajn. Ak ste nevideli ani jednu verziu, odporúčam viac vidieť islandský originál. Ak ste zvedaví na to, ako Austrália spracovala tento príbeh, myslím si, že budete spokojní. Ak chcete oproti originálu niečo uvoľnenejšie, toto vám poslúži tiež fajn. Za jedno pozretie nič nedáte. Hodnotenie: C+ ()