Ve dvanáctém století byla celá severní Itálie v područí armády německého císaře Fredericka Barbarossy. Ale hory Lombardie se nedaly tak snadno podmanit. V nich žije odvážný horal a vůdce povstalecké skupiny Dardo Bartoli (Burt Lancaster). Během návštěvy správce území v obci, hraběte Ulricha (Frank Allenby), dojde k potyčce mezi Dardem a hrabětem. Ten ze msty odebírá Dardovi malého syna a bere si ho do výchovy. Dardo vede povstalce proti dobyvatelům za svobodu vesničanů a svého syna. (ilclassico)

MacGuffin

H. - Burt Lancaster (Dardo); Virginia Mayo (Anne); Robert Douglas (Alessandro); Aline MacMahon (Nonna Bartoli); Frank Allenby (Ulrich von Hessen); Victor Kilian (lékárník); Gordon Gebert (Rudi); Nick Cravat (Piccolo) ()

majo25

Warner Bros sa pochlapilo a hoci prišlo s klasickou historickou štúdiovkou, akčnosťou sa vyrovná ktorémukoľvek dobrodružného filmu s exteriérovými lokáciami. Okrem klasických súbojov s mečmi si hlavný hrdina berie do ruky aj luk a nepohrdne i silou svojich svalov. Bonusom filmu sú akrobatické prvky, ktoré ma na starosti aj herec v hl. úlohe - mladý Lancaster. S tak bohatou šticou na hlave som ho ešte nevidel, ale to, čo predvádza so svojím telom a nepotrebuje pri tom žiadnych kaskadérov, je na snímanie klobúka. Až potom som sa dozvedel, že mal v mladosti gymnastickú výchovu i artistické skúsenosti z cirkusu. Zápletka je síce klasicky jednoduchá, miestny obľúbenec a zároveň psanec má čo do činenia s lokálvládcom, ale plne sa v nej využíva akcia už od začiatku, nielen teda až vo finále, ako tomu je u konkurencie. Nechýba sympatické osadenstvo a väčšia porcia humoru, čo v spojitosti s príjemnou stopážou nedáva nude šancu. ()

kaylin

Že byl Burt Lancaster skvělý herec, to jsem viděl, ale až nyní jsem zjistil, že začínal v cirkuse. To se skvěle projevilo právě ve snímku "The Flame and the Arrow", kde svoje akrobatické schopnosti ukázal. Příběh je hoodovský, ale režie Jacquese Tourneura a právě zajímavá akrobacie, která je naprosto skvěle zachycena, ho dělají zajímavým. ()

Pohrobek

13. století. Lombardie úpí pod krutovládou vévody z Pisy(Frank Allenby). Jediný odvážný, jenž se mu postaví je statečný Bardo Bartoli ( Burt Lancaster). Motivován je i tím, že mu vévoda unesl syna... No, vlastně takový italský Robin Hood. Film z kategorie těch lehčích, které by dnes asi neuspěly. Nejpodivnější je, že jak Lancaster, tak i většina jeho druhů neumí vůbec chodit, běhat a skákat. Namísto toho musí neustále předvádět své gymnasticko-opičí kousky. Jedná se především o cvičení prostných, ale ani hrazda, kruhy, ba ani skákání na trampolíně nepříjdou zkrátka. To se chtěl Lancaster kvalifikovat na olympiádu, nebo co? ()

• Podľa záznamov spoločnosti Warner Bros film zarobil 2 737 000 dolárov na domácom trhu a 2 889 000 dolárov v zahraničí, čím sa stal najobľúbenejším filmom tohto štúdia v roku 1950. (westerns)
  • Na základe viacerých zdrojov bol tento projekt určený pre Errola Flynna, do roku 1950 sa ale Flynnov fyzický stav natoľko zhoršil, že mu to znemožnilo hrať hlavnú úlohu. (Dale)
  • Kaskadérsky veterán Duke Green bol vážne zranený pri kaskadérskom kúsku v tomto filme. Mal sa zachytiť nohou do pasce a byť vystrelený nohami nahor do vzduchu. Lano sa však pretrhlo a on spadol na zem a zlomil si krk. Ako-tak sa z tohto zranenia zotavil a v niekoľkých filmoch ešte predviedol pár ľahších kaskadérskych kúskov, ale toto zranenie fakticky ukončilo jeho 25-ročnú kariéru kaskadéra. (Dale)