Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Režie:

Scott Frank

Předloha:

Walter Tevis (kniha)

Scénář:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (více)

Epizody(7)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

Folky

Příjemné dobové drama, s několika skvělými scénami a výbornou Annou Taylore-Joy. Pořád to má ale blíž k hranici neurazí - nenadchne. ()

FeriusParfax

Ohromně zajímavá minisérie. Bavilo mě to, i když o šachách vím jen to, jak se s jakým panáčkem jezdí po šachovnici. Pro génie, kteří šachy i umí hrát to muselo být ještě lepší. Líbil se mi snad každý díl. Jen mě, nevím v kterém díle to bylo, zklamalo chování hlavní hrdinky, kdy začala chlastat. Nějak se mi to absolutně do celého konceptu nehodilo. Takový divný, nepřirozený, nepříjemný. Ale jinak supr čupr. ()

gazogazo

Dopici takovýhle přetočení jsem nečekal. Od "nějaká mrdka o ženských právech" k "strašná mrda, kde šachy vypadají jak skvělá věc" během 7 dílů. Takhle má vypadat dneska seriál. Zajímavé prostředí, bez zbytečného tlačení divnosti. Velká deviza je civilní podání celkově. Parádní herecký výkon od slečny, co má oči moc daleko od sebe. PS. Není to vlastně ani trochu o emancipaci, jak tady spousta lidí píše. ()

bararich8

Neskutečně natočený kousek vybroušený téměř k dokonalosti. Kdo by řekl, že lze šachové partie vyobrazit pro film tak zajímavě. Anya Taylor tuhle výstřední postavu hraje výborně. Závěr je sice až příliš sluníčkový, ale to zde lehce odpustím. Netflix se opět vytáhl, 5* ()

abcdcsfd

Kdyby to nemělo ženskou hrdinku, ale mužského hrdinu, bylo by to o týpkovi s nadáním pro chlast, kterej zdědil po svym fotrovi. Když jeho nadání objeví v sirotčinci tamní údržbář, kterýho ve sklepě náš hrdina přechlastá už jako dítě, zorganizuje hromadnou pitku na místní univerzitě, kde v simultánnim chlastacim klání poráží jednoho pijáka za druhym. Když přechlastá všechny v okrese a začne se o něm psát v Notor review, zamíří se svym novym adoptivnim tátou, kterej pořád hraje šachy do světa a začíná jeho profesionální chlastací kariéra, která samozřejmě vyústí v ultimátní alkobitvu s největšim notorem všech dob, ruskou chlastací legendou Lihoborgovem. ()

JanBar

Dechberoucí záležitost naplněná emocemi až po okraj. Samo sebou se nejedná o žádnou "artovku", a tak náročnějším divákům může zpracování připadat fádní a moc "hollywoodské". Každopádně pět hvězd proto, že jsem v seriálu nenarazil na žádnou chybu, která by mě donutil díl pozastavit a dodívat později, či že bych během sledování bezmyšlenkovitě ubíral pozornost na něco zcela jiného. Děj vás vtáhne a nepustí ani po téměř sedmi hodinách sledování. Zároveň jako silně podprůměrného šachistu, který si jednou za čas zahraje jednu dvě partie, bylo pro mě celkové pojetí hry (která je sice stěžejním pilířem díla, ovšem ne jediným) srozumitelné a perfektně ukazuje, že šachy nemusí být pouze vášní pro outsidery a nerdy, ale jsou symbolem promyšleného dosahování cílů a vůle v životě vítězit. ()

Miky22

Minisérie o šachách, která reálně vůbec není o šachách. A vlastně chápu, proč, je to knížní fikce. Nevím, jestli si to my mladí uvědomujeme, ale to, jak Netflix prezentuje některé fenomény a věci z knihy je místy až vtipné. Rok 1968, černoška, co si bere bělocha, dostane pěkné a drahé auto, na které nemá ani extrémně bohatá 20 létá hlavní hrdinka. Nechci do tohoto hodnocení tahat nějaké rozbroje, ale je to perfektní ukázka toho, v čem tento a vlastně mnohé dnešní seriály Netflixu nikdy nebudou působit přesvědčivě. Možná jsem přísný, natočené to je fantasticky. Ono je to asi na 4, ale bohužel u mě vyhrává pocit a ten mám smíšený. Čekal jsem něco jako Pawn sacrifice, ale dostal jsem drama Sex education. 3* ()

Vabr

Celkově jsem nechápal ten hype okolo tohoto seriálu a po dokoukání ho stále nepobírám (90%!!!). Životopisné a sportovní filmy nemám v oblibě, připadají mi dost průměrné, jedou podle té stejné šablony a nejsou absolutně originální. Jediný, který se mi líbil, byl Já, Tonya. Ten to aspoň uměl udělat záživný. Oproti tomu Dámský gambit je neoriginální, předvídatelný, nezáživný, zdlouhavý a nereálný (vím, že to je podle knihy, ale aspoň by to mohlo působit trochu reálnějc). Nevidím v něm nic, v čem by byl lepší než ostatní životopisné sportovní filmy. Postavy jsou zde ještě k tomu nesympatické a jediné, které jsem měl v oblibě, byly adoptivní máma a čerňoška, ale ani ony nebyly žádný zázrak. A ta transka tu působí dost vecpaně. Hlavní postava je upřímně dost nesympatickou postavou s nulovým EQ. Občas se chová jakž takž normálně a pak se chová, jak kdyby si její mozek zrovna odskočil na záchod. Nesnáším tyhlety rádoby chytré postavy s nulovým EQ ve filmech a seriálech, jsou strašně nesympatický, proč to dělaj?! A aby toho nebylo málo, trpí všemi hlavními závislostmi (prášky, chlast, kouření, gambling, drogy). V oblibě mám ale nejvíce, že se vyspí s každým na požádání. To miluji🥰! Dodává to na reálnosti 👽. Minulost hlavní postavy je tak divně a nezajímavě prostříhaná skrz celý seriál, ale tak aspoň to tolik nes*alo. Šachové turnaje jsou občas dobře provedeny a občas ne, spíše ne 😕. Čtvrtý díl je v seriálu bodovým zlomem. Do čtvrtého dílu to bylo v poho a dal bych normální 3*, ale po čtvrtém díle to šlo do 🌼🌷🌹. A proto nakonec dávám 2*. Nejhorší byl šestý díl, bože, taková nuda! A nejlepší byl druhý díl. První díl byl docela blbým úvodem, spíše mě to odlákalo, ale i tak jsem se koukal dál. Sedmý díl byl tak strašlivě nereálný a jako zakončení ve mně trochu zanechal prázdné pocity. Jak zde někteří uživatelé píšou, že u toho byli dojati/brečeli, tak já nechápu kde. Nebylo tu jediné místo, kde by se mi chtělo brečet atd. Po zhlédnutí stále nechápu oblíbenost a slávu tohoto seriálu, ale napadlo mě pár možných důvodů: 1) Je to Netflix a skoro vše, co je Netflix, je oblíbené. 2) Kamarádi/oblíbení uživatelné u různých lidí hodnotí pozitivně, a tak jsou ovlivněni a také hodnotí pozitivně. 3) Klišé, které baští teenageři - hlavní postava má těžký život, vyrůstala v děcáku, staví se autoritám (mužům), jde si za svými sny, má všechny možné závislosti, spí s ostatníma, (žena) nakonec vyhraje a dosáhne svého celoživotního cíle a zvítězí nad muži. 4) Je to životopisné sportovní drama. VYHODNOCENÍ: KDYBY NA NI NĚKDO VYSKOČIL Z KŘOVÍ V TOM KAMPUSU, TAK JÍ TO VADIT ANI NEBUDE ()

DWR

Šachy! Pro většinu lidí prostě a jednoduše nuda! V tomto podání to rozhodně nuda neni! Dechberoucí, napínavý, dramatický příběh naplněný emocemi! Příběh, Hudba, Napětí ***** . Řekl bych, že role rozená pro Anye, postava ji neskutečně sedla! ()

Torgal

Parádne nasnímaný počin, ktorý ukazuje, že so správnou réžiou, hudbou a hlavnou postavou vedia byť strhujúce aj šachy. Spracovaniu sa nedá nič vytknúť, všetko od výpravy po kompozíciu scén klape ako namazaný stroj. Scenár je tiež výborne vystavaný, ale na môj vkus so svojou hrdinkou jedná ako v rukavičkách. I keď si prejde pár ťažšími obdobiami, nikdy ju nečaká pád až na dno a vždy sa objaví niekto, kto jej pomôže. Kvôli tomu potom jej vzostupom chýba väčší emocionálny náboj. Každopádne veľmi ľúbivo vyrozprávaný aj odprezentovaný príbeh, ktorý je na môj vkus až príliš učesaný a preto mu nedokážem vlepiť tú piatu hviezdu. 8+/10 ()

Hpatrik

Anya Taylor-Joy je tu natolik okouzlující, že pokaždé když se objeví na plátně, je to opravdu zážitek. Kromě vysokých technických i hereckých kvalit je to výborně napsané, a samotné šachové partie jsou dynamicky, poutavě a zručně natočené. Po polovině to malinko ztratí skvěle rozjeté tempo, které se ale v posledním díle zase pěkně vrátí, a korunuje to krásným finále. Na pomezí mezi čtyřmi a pěti hvězdami. ()

Harry_

Výborný miniseriál, překvapivě i pro nešachisty, podle umístění seriálu v žebříčku. Pořád se něco děje, herci pro mě neznámí, ale výborní. Nejslabší je závěrečná epizoda, která obsahuje plno klišé a nerealistické záběry z Ruska. Jako celek nelze nedoporučit :) ()

joker30

Naozaj kvalitná vec. K dokonalosti mi chýbalo možno len skrátiť o 1-2 diely a preobsadiť zopár fakt nesympatických ksichtov :) 85% ()

Stíba

Těšil jsem se dost, šachisté si na tom určitě najdou své, dobová stylizace je výborná stejně jako Anya Taylor-Joy, nicméně jako celku mi tu chybí trochu větší vtažení do děje a nějaké to wow, které u mě ve finále nepřišlo. ()

pepa3rd

Popis v úvodu csfd vlastně na třech řádcích řekne úplně vše a presto je fascinující a neskutečně napínavé sledovat každou minutu celou tu cestu k finále. 90 % ()

FOCKE_WULF

Na začátku krásně zobrazený celkový chlad té situace, siroteček - šachový maniak, zbožné vychovatelky, barbituráty na utlumení zlobidel, adopce jako vysněný únik z toho ústavu, ale.. Nakonec se to vystříbřilo, náhradní matka nebyla zas' tak tragická, vlastně byly s Beth v harmonii. A pak už jen vzestup, kariéra, sláva. Pro ni byly šachy krásná halucinace, pocit bezpečí, ochranný blud, který nemohla opustit, protože jí dával stabilitu. Netflix docela jede, líbil se Domek z karet, negroidní univerzum Zaklínače mi, pravda, bylo poněkud kostrbatým diváckým zážitkem, ale Dámský gambit je opět v topu. Mámo, oštípej mi nehty na nohách, už tady na těch parketách cvakám jak rotvajler a pospíchej předplatit Netflix. Val! ()

kondor77 odpad!

Judit Polgárová by tu píču uvařila a sežrala ve vlastní šťávě. Seriál, který dehonestuje ženy a dějiny tohoto sportu. Odporné marxsistické dílo, vytvořené zasranými americkými liberály. S dovolením si odplivnu. Ne, snižují hodnocení, né snad proto, že bych se na tu sračku znovu díval, ale proto, že si mé hodnocení nezaslouží. ()

AngelG

Kdo by byl řekl, že svět šach může být tak napínavý a fascinující. Ovšem to není to jediné, co má tahle mini série nabídnout. Je to skvělé psychologické drama, kdy se vše točí kolem velkého talentu a potenciálu, který jde ruku v ruce s arogancí, egem, návykovými látkami, odmítání učit se ze svých chyb a zároveň snažení se o vyproštění jak ze zmíněného, tak také z opuštění a pochopit, že člověk může příjmout pomocnou ruku, nemusí být na všechno sám a sám nést své břemeno. A to se myslím dokázalo skvěle vyobrazit a vejít do 7. dílů s pomocí skvělých výkonů, samozřejmě hlavně Anya Taylor-Joy, která je fantastická snad ve všem v čem jsem jí viděla. Dlouho jsem váhala se na to podívat, jelikož mi šachy nic neříkají, ale tohle je mnohem víc než to. ()

Krisglas

Vynikající a zcela okouzlující hlavní herečka a její poutavý příběh. Úvodní scéna mě velmi navnadila, ale nakonec v seriálu bylo příliš mnoho šachů a málo rokenrolu :( ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (více)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (více)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (více)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby

01.03.2021

V noci z neděle na pondělí proběhl 78. ročník udílení cen Zlatý glóbus a celý ceremoniál se z důvodu pandemie odehrával ve velmi úsporném duchu s minimem přítomných diváků a ze dvou lokací najednou.… (více)