Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Režie:

Scott Frank

Předloha:

Walter Tevis (kniha)

Scénář:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (více)

Epizody(7)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

Botič

Tvůrci většinu času staví bravurně promyšlenou Sicilskou obranu, a rozehrávají silná témata jako je závislost nebo postavení ženy v jinak mužském prostředí, aby to pak lehce a svižně směřovali k perfektní koncovce. ()

Spiker01

Při výhledu na nadcházející seriály jsem Dámského gambita vyškrtnul ze svého radaru a vrátil se k němu, až když tu viselo oněch skvostných 90%. Anya Taylor-Joy je sice moje oblíbenkyně, leč není čas ztrácet čas v takové záplavě seriálů těmi pouze průměrnými nebo dobrými. A ač jsem kdysi chodil do šachového kroužku, moc mě to nezajímalo ani tématicky. Nicméně již od prvního dílu musím suše konstatovat, že je tento seriál vycizelovaným režijním majstrštykem Scotta Franka, který své hodinové díly vyplňuje na 100% zajímavým obsahem a žádnou vatou. A jelikož se jedná o minisérii, zůstane Queen's Gambit legendární navždy a světlým bodem tohoto debilního roku...90% ()

Kaka

Další z povedených netflixovských flicků, který je řemeslným zpracováním, dobovým feelingem a zaměřením se na detailní studii silné hlavní hrdinky ve světě mužů náramně podobný The Crown. Jen méně rozsáhlý a namísto politiky se řeší téměř výhradně šachy. A podobně jako Koruna je primárně o životě státníka, je i Gambit natočený tak, že skalní fandové nosného tématu - šachu - si přijdou na své, ale nudit se nebudou ani mainstreamovější diváci, kteří potřebují i klasickou, emocionální rovinu zápletky, aby je to bavilo. Tenhle seriál má téměř vše. Občas zamrzí okatě odfláklá výprava a triky, ale udělat retro s omezeným rozpočtem není žádná sranda, takže se to dá přehlédnout. Parádní "záporák" Borgov a Anya Taylor-Joy exceluje jako ještě nikdy předtím. ()

castor

Dámy vládnou světu. Doslova. Další příběh ženské hrdinky, která za sebou ve výhradně mužském světě nechává právě všechny ty mužské pěšáky. Seriálová adaptace knihy Waltera Tevisa z roku 1983 má sedm dílů v názvech využívajících šachovou terminologii, a hlavně má zajímavou hrdinku Beth s typickými atributy outsiderky. Ve sklepě sirotčince, ve kterém se ocitnula po dobrovolném odchodu matky, v sobě díky správci budovy najde mimořádné nadání pro šachy i silnou závislost na utlumujících lécích. A niterné herectví dráždivé Anyy Taylor-Joy záhy startuje v plné polní. Oslavila patnáctiny (pro nové rodiče vlastně třináctiny), jde jí aritmetika a přírodní vědy, pomáhá v místní kapli. A brzy ve finále svého prvního šachového turnaje rozdrtí rozmazleného bratrance Harryho Pottera. Ano, šachové partie mají spád, všechno je to atmosféricky nasvícené, kamera poletuje kolem postav, výprava a kostýmy jsou skvělé, ale rád bych dostal i něco navíc. Protože zápolit mohli hrdinové v podstatě jakémkoliv sportu či hře. Hlavní hrdinka se chová strojově, divák moc neví, co si myslet. Nemá žádné sociální cítění a postavy okolo ní jen tak procházejí, každý ji možná nějak ovlivní, ale divák vlastně netuší, zda a jak přesně. Proč má s většinou z nich těžce uchopitelný vztah, není jasné. Ano, vyrůstala jen s matkou (a pak s další matkou), ale podrobnosti neznáme, nevíme ani, co se dělo za zdmi sirotčince. Namísto boje hlavní hrdinky s vnitřními démony se spíš klouže po povrchu. Problém zvaný alkohol se ozývá, ale pak lusknutím prstu mizí – před závěrečnou velkou ruskou výzvou. Nějaké emoce projevuje až v druhé části série. A finále je předvídatelné hadr. ()

Hild

Nikdy by mě nenapadlo, že někdo dokáže natočit seriál, kde se většinu času hrají šachy a udělat to tak neuvěřitelně vzrušující, napínavé a velice emotivní. Všech 7 dílů nemá žádnou slabší chvilku, je to neuvěřitelné dobře napsané, po konci každého dílu jsem byla smutná, že díl skončil. Anya Taylor-Joy naprosto perfektní. Opravdu doporučuji, jedna z nejlepších věcí, kterou jsem letos viděla. ()

tahit

Jednoznačně! Je to skvěle zahrané, poutavé, prostě fajn. Co k tomu ještě dodat… Shodou okolností mohl za to i prostý fakt. Kdykoli zahlédnu šachy, začnu vzpomínat na krásnou spolužačku u nás ve třídě, která uměla porazit každého a rád na ni vzpomínám. ()

gogo76

Už nejakú dobu top seriál na Netflixe. Nemusí vás baviť šach a v podstate je jedno či ste vôbec niekedy hrali. Je takmer isté, že si vás táto miniséria získa. Pustil som sa do neho s veľkou radosťou pretože som vedel, že je to miniséria, čiže žiadne naťahovanie, žiadne ďalšie sľubované série , jednoducho jeden príbeh - max. sústredenie na jednu tému. Samozrejme film nie je len o šachu, to by asi bola nuda. tvorcovia jednoznačne vytlačili z námetu čo sa dalo, u mňa max. spokojnosť. Spokojnosť s hereckým obsadením, réžiou i hudbou, jednoducho ma to dokonale vtiahlo. Príbeh začína v sirotčinci , scéna s návykovými tabletkami nemá chybu. Dej plynie viac menej chronologicky, ale občas sa vrátime v čase. Atmosféra 50-60-tych rokov je výborná, vzťahy sú vykreslené pútavo a hlavná prestaviteľka si určite poriadne nakopla kariéru. Užíval som si scény v sirotčinci, i prvé partie šachu v pivnici so správcom. Na nadávke "cocsucker" som sa dobre bavil. Niekedy to tak z detí vypadne, slovo, ktorému vôbec nerozumejú...Scéna návratu do sirotčinca po rokoch ma dojala na čom mala zásluhu i dobre zvolená atmosferická hudba. Čo dodať? Jednoznačne plný počet a môžem iba doporučiť. 100%. ()

pepo

Nie je to nič výnimočné, ale ako mimoriadne funkčný crowd pleasure to funguje takmer dokonale. Hlavná hrdinka úžasná, tempo svieže a šachové partie strhujúce. Veľmi som sa bavil a v rámci seriálov je to pecka. 9/10 a ako audiovizuálny počin slušných 7/10 (napr. Pawn sacrifice je o dosť lepší) ()

Hrabka

Povedený seriál na netradiční "sportovní" téma. Dějově chytlavé a není to nijak natahované, za což chválím. Ale nedostalo mě to až tak, abych tomu mohl dát nejvyšší hodnocení. 80% ()

DJ_bart

Tuhle sérii lze definovat jedině kultovní hláskou ze 'Shawshank Redemption': "Šachy jsou hra králů." "Jo, a pro mě zasraná záhada." - přičtěte si k tomu Aniččin šibalský kukuč a sekundujícího flegmatika Duddleyho a máte zaděláno na solidní retro atrakci - jenže právě proto že levá mozková hemisféra a logické uvažování u mě nejsou adekvátně provozuschopné k tomu abych pochopil herní princip týhle perský deskovky, nedokázal jsem si děj náležitě užít. Jde převážně o standardní seriálovou rutinu s mnohdy až papundeklovou formou, takže za mě lehkej nadprůměr.... // VERDIKT: 7,3 emancipovaných šachistek z 10 // ()

Ketri

Natočit 7 dílů zajímavého příběhu, který se týká šachů, je vskutku nevídané. Ano, je to podle románu, takže nemusí být vše perfektní. Ale představa, že se Američanka prochází v roce 1968 jen tak po Moskvě, je podle mého dost scestná. ()

Stegr

90% - Zaslouženě vysoké hodnocení. Poslední 3 díly jsem viděl na jeden zátah. A pokud mě někdo dokáže na 3 hodiny takhle zaujmout šachovými partiemi, prokládanými sem tam nějakou chlastačkou, má to ode mě spočítané... ()

Rosaviva

Zhlédnuto pomalu jedním dechem. Ač šachy nejsou nic pro mě, tak takhle mě žádný seriál už pěknou dobu nechytnul. Já vůbec nemám, co bych vytknula. 5* ()

HAL

Moc krásně natočené nic. Žádné "from zero to hero", Anya Taylor-Joy je brilantní hero prakticky už od začátku, moc dobře to ví, a všichni kolem ní ji v tom utvrzují a jen se jí klaní. Absolutní Mary Sue. A to je trochu problém, když u sportovního drama postrádám to "drama" a vůbec nikdy nemám pocit že by před hlavní hrdinkou stály nepřekonatelné překážky, že by jí věci nevycházely a že by nebyla vždy nad věcí. Přitom je to natočené ale fakt moc hezky, obzvlášť ty turnaje. Ty sice ze všech zápasů dělají speed chess, ale bez větší dynamiky by to nefungovalo, a že tu dokázali z něčeho na pohled tak nepřehledného a pomalého udělat tak napínavou podívanou je v podstatě zázrak. Jen kvůli nim, a kvůli Anye, která je jednou z nejkrásnějších holek v současném Hollywoodu, to za vidění stojí. I když ve všem ostatním je to zoufale předvídatelné. 6/10 ()

misterz

Je len veľmi málo miniserálov, ktoré by mi tak ulahodili po filmovej a aj obsahovej stránke. Mám rád šach, a tu je ho naozaj požehnane. A naviac niektoré partie boli riadne napínavé. Čo sa týka hlavnej herečky, tak nemohli vybrať lepšie. Navyše každá jedna časť má čo ponúknuť, a to od nesmelých začiatkov kdesi v sirotinci v sklepe, až po majstrovstvá sveta. Nádherné a inšpirujúce.... A aj ten prvok užívania liekov sem do dejovej linky zapasoval. Tiež sa tu nájde zopár dramaticky silných a emotívnych momentov. Môžem len chváliť a chváliť.... ()

Vančura

Když se tenhle seriál objevil a všude se o něm psalo, nějak mě to nezaujalo a přišlo mi, že by mě to nebavilo, protože mě šachy nikdy nezajímaly, podobně jako mě obecně dlouhodobě nudí téma závislosti. Když jsem ale s údivem sledoval, jak tomu tady roste hodnocení, až se to vyšplhalo na 24. nejlepší seriál a jak tomu dali 5 hvězd i lidi, na který dám, tak moje zvědavost zvítězila, a pustil jsem si první díl - abych s úžasem zjistil, že mě to do sebe vtáhlo skoro od první scény, a v rychlém sledu jsem zhlédl za sebou všech 7 epizod, abych na konci s lítostí zjistil, že to je skutečně všechno a víc už toho nebude. Myslím, že hlavní důvod, proč jsem z toho byl tak unešený - a ta euforie trvá ještě nyní, několik dní po tom, co jsem to viděl - se jmenuje Anya Taylor-Joy. Já už jsem se do ní kdysi před 3 lety zamiloval ve filmu Rozpolcený, ale jak šel čas, nějak jsem na ni trochu zapomněl - a teď se mi připomněla s plnou silou, a já jsem hltal každý záběr na ty její neuvěřitelný oči a šel jsem do mdlob pokaždé, když se podívala do kamery. Neuvěřitelné stvoření, které mi tady vzalo všechna slova. Nadšený jsem byl ovšem i z těch 2 dětských hereček, které ztvárnily mladší verzi Beth Harmon, a vlastně komplet celý obsazení je dokonalý, podobně jako fantastická kamera (!), soundtrack a silný příběh, který obsahuje tolik neuvěřitelně silných momentů, až to není možné. Pro mě osobně dokonalý seriál, který mě na několik blažených hodin zcela přikoval k Netflixu, a který je podle mě tak dobrý mj. proto, že není životopisný, ale že je to čistá fikce. ()

mzss1

(92%) Seriálový zázrak od netflixu je tady! Tentokrát vysoké hodnocení nelhalo, paráda! Nemám ve zvyku moc komentovat seriály, většinou spíš jen filmy. Ale u tohoto udělám výjimku. Zkrátka, zde bych asi divákům doporučil jednu věc. Pokud se vám nebude líbit první díl, nebo ho tak nějak zhodnotíte průměrně půl na půl, tak se do dalších epizod nepouštějte. Mě první epizoda naprosto pohltila. Sledovat prostředí sirotčince v 50. letech a to jak se malá, tichá holka učí hrát ve sklepě šachy a začíná být závislá na jistých prášcích, to se jen tak nevidí. Od dalších epizod tu sledujeme už velkou Beth, kterou bravurně sehrála Anya Taylor-Joy, kterou známe třeba z filmu Rozpolcený. Její herecký výkon je opravdu famózní, stejně jako její dobře napsaná postava. Bavily mě snad veškeré scény. Já osobně šachy nehraji, ale ty šachové turnaje byly prostě napínavé, že jsem sotva dýchal. I mimo tyto herní scény je tu spoustu prostoru ze života té Beth. Její závislost z prášků vyústí i na alkohol, který bude často kombinovat s těmi pilulky. Zaujal mě i vztah mezi Beth a její nevlastní mámou, která jí byla spíš vztahem jako starší sestra, se kterou měla společný jen ten alkohol. Najde se tu i několik silných momentů. Víc k tomu psát nebudu. Jen nevím, jestli bych uvítal další sérii. Zas, takhle mi to přišlo celé docela uzavřené, než aby se to začalo případně kazit. Určitě tento krátký seriál tvořený 7 epizody doporučuji. Ale jak říkám, rozhodující je první díl, aby divákovi sedl. ()

Vavča

Tak Verbalova recenze jako vždy nelhala! I ti, kteří šachy nenáviděli, protože je v nich pravidelně starší sourozenec porážel (kromě jedné osudné partie, kdy po výhře si člověk řekne, proč to mám hrát, když už jsem vyhrál? Panzer General II je zábavnější tahovka), budou ze seriálu nadšeni. Amerika koncem 50.let přibližuje výhody psychotropní ústavní péče a krásnou dobu let 60.tých. Anya-Taylor-Joy musela absolvovat menší muka, aby se do role vizualizovala, maskérka si užila svoje, o psychickém rozpoložení charakteru, který neustále bojuje se závislostí a touhou excelovat škoda mluvit. Seriál je to značně napínavý a nedá Vám vydechnout, budete chtít vidět partii za partií. Uvidíte nejen geniální šachistku Beth, ale i řadu jiných svérazných charakterů, lesk a bídu amerického snu. Na seriálu je mi obrovsky sympatický duch šachového sportu, nepolitizace tématu, navzdory době seriálu. To byla od Netflixu mistrovská partie, hlavní hrdinku si dozajista oblíbíte. ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (více)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (více)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (více)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby

01.03.2021

V noci z neděle na pondělí proběhl 78. ročník udílení cen Zlatý glóbus a celý ceremoniál se z důvodu pandemie odehrával ve velmi úsporném duchu s minimem přítomných diváků a ze dvou lokací najednou.… (více)