poster

Teodora, imperatrice di Bisanzio

 • anglický

  Theodora, Slave Empress

  (neoficiální název)

Drama / Dobrodružný / Romantický

Itálie / Francie, 1954, 124 min

Komentáře uživatelů k filmu (2)

 • Karlos80
  ***

  Krásné barvy a skutečně nádherné realistické kostýmy, tím se může pyšnit toto málo známé, leč docela působivé historické drama (první barevný režisérův film, po předchozí žánrovce "Spartaco"), které bylo inspirováno dějinami Byzantské říše, především pak jmenovitě císařovnou Theodorou. Je tam jistý historický základ, ale jinak je to komplet celé ponecháno na vynalézavosti autorů, kdy celé spiknutí je vymyšlené, s jen miminem odkazů na skutečné historické události. Historie pro mně přesto až doposud naprosto neznámá, kdy tahle pozdní antika a středověk mně osobně už tolik nebrala, tak jako hlavně období konce Římské republiky (především tak kolem roku 100 p.n.l. narozením Caesara) a začátku Římského císařství od 27 p.n.l. až do 395 n.l, kdy se impérium rozdělilo na Východ (právě Byzantská říše) a Západ. Příběh tohoto filmu je tedy situován někdy do 6 století n.l., kdy se Theodora (římská kurtizána a bývala otrokyně, tady ve filmu i krotitelka lvů!), provdala za římského císaře Justiniána a převzala trůn jako císařovna Říma. Ten rozdíl mezi aristokracií - šlechtou a lidmi nižšího společenského statusu, je příliš veliký. Theodora nicméně usiluje o spravedlnost pro svůj lid, ale intriky, žárlivost a spiknutí soudního dvora, zapřičiní, že převrat a vojenský konflikt propuká v Byzanci i Římě. Onen uzavřený sňatek pak byl ve své době neskutečně skandální a pobuřující akt, který do té doby zcela odporoval aristokratickým zákonům, kdy se později dokonce musel změnit zákon zakazující uzavírání svazků mezi příslušníky senátorského stavu a bývalými herečkami. Skutečná Theodora, jinak ale byla neobyčejně chytrou ženou, kdy císaře politicky dost ovlivňovala (různé reformy) a byla mu i velikou oporou, ona byla přirozeně inteligentní s dobře vyvinutou empatií a odhadem povah u lidí. Byla to prý láska na první pohled mezi nimi, pokud to bylo natočeno tak jak v tomto filmu, tak se tomu ani nedivím, já si Theodoru (nádhernou Giannu Mariu Canale, manželku režiséra Fredy) taky zamiloval na první pohled. Film se mi jinak docela líbil, ale zase nic mimořádného to také nebylo a to ani ve svém žánru, v té době je to ještě takové pre-peplum, kde není k vidění ještě tolik napětí a akce, k jedině větší akci tu dojde vlastně až ve finále (vzpoura) kdy se film konečně trochu zvedne. Psychologická hloubka postav byla dobrá a občas byl film i pěkně zábavný. Nejlepší a nezapomenutelné jsou tady ale jednoznačně vozatajské závody v Cirku (krásná napodobenina gigantického Cirka Maxima), to byla zručně natočená sekvence, kdy lepší byla k viděné snad už ve filmu "Ben Hur".(31.3.2014)

 • gumli
  ***

  Prvý farebný Riccarda Freda. Tento film patrí do žánru "Peplum", v tomto žánre bol Freda celkom dobrý, natočil ich viac, väčšina mala v tej dobe dosť veľké úspechy. Film vychádza zo skutočnej historický doloženej osoby, Teodora skutočne existovala a bola manželkou cisára Justiniana, lenže Freda chcel urobiť film viac dobrodružný ako historický, tak si väčšinu dobrodružstiev vymyslel a na historickú presnosť sa úplne vykašlal. V dobe vzniku filmu musel mať film veľký úspech, dnes už pôsobí viac úsmevne a gýčovito, ale pre milovníkov tohoto žánru je to dobrý filmový zážitok, aj keď sú oveľa lepšie filmy tohoto žánru.Teodora bola rímska kurva a bývala otrokyňa, Justinian sa do nej zamiloval a vzal si ju za ženu. To je historická pravda, ostatné je komplet výmysel...(1.5.2013)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace