Dokonalý zločin

• Německo Ein perfektes Verbrechen (více)

Epizody(4)

Dokumentární seriál o vraždě politika Detleva Rohweddera, která roku 1991 otřásla čerstvě sjednoceným Německem a je dodnes jednou z nevyřešených záhad téhle pohnuté doby. (Netflix)

Recenze uživatele *CARNIFEX* k tomuto seriálu (1)

Dokonalý zločin (2020)

Keď v záverečnej časti zaznela informácia, že bol Rohwedder iba politickou bábkou, ktorú zneužili na aplikáciu nepopulárnych rozhodnutí, ktoré následne viedli k jeho smrti, nijak ma to neprekvapilo. Presne táto myšlienka ma totiž napadla hneď v úvode tohto dokumentu ako prvá. Tento seriál vykresľuje tri možné varianty, kto stál za atentátom, pričom každá z možností má svoje ZA aj PROTI, no v konečnom dôsledku mi to príde tak, že za onen skutok môže v prvom rade politická vrchnosť západného Nemecka. Po páde berlínskeho múru došlo na nesmierne nepopulárne rozhodnutia. Ľudia vo východnej časti húfne prichádzali o zamestnania, pričom množstvo fabrík, bolo doslova zrovnaných so zemou. Bez akejkoľvek finančnej injekcie zo západu, ktorá by napomohla k rovnováhe, a pomohla tak ľuďom vyrovnať sa s postupnými zmenami v ekonomike, to proste nešlo. Nuž, a keďže sa z toho nič neudialo, tak je vlastne samotná vražda tohto človeka, prirodzeným vyústením absolútnej nespokojnosti. Teda aspoň tak sa to snaží Nemecká vláda prezentovať. 96% podnikov a fabrík boli následne formou privatizácie rozdaných za 1 marku do rúk akcionárov zo západu. No a teraz nech sa každý vytvorí názor sám .. ()