Dokonalý zločin (TV seriál)

• Německo

Rohwedder - Einigkeit und Mord und Freiheit

• Německo

Ein perfektes Verbrechen

• angličtina

A Perfect Crime

Dokumentární / Krimi

Německo, 2020, 2 h 51 min (Minutáž: 39–46 min)

Jürgen Rehberg

Komentáře uživatelů k TV seriálu (5)

Keď v záverečnej časti zaznela informácia, že bol Rohwedder iba politickou bábkou, ktorú zneužili na aplikáciu nepopulárnych rozhodnutí, ktoré následne viedli k jeho smrti, nijak ma to neprekvapilo. Presne táto myšlienka ma totiž napadla hneď v úvode tohto dokumentu ako prvá. Tento seriál vykresľuje tri možné varianty, kto stál za atentátom, pričom každá z možností má svoje ZA aj PROTI, no v konečnom dôsledku mi to príde tak, že za onen skutok môže v prvom rade politická vrchnosť západného Nemecka. Po páde berlínskeho múru došlo na nesmierne nepopulárne rozhodnutia. Ľudia vo východnej časti húfne prichádzali o zamestnania, pričom množstvo fabrík, bolo doslova zrovnaných so zemou. Bez akejkoľvek finančnej injekcie zo západu, ktorá by napomohla k rovnováhe, a pomohla tak ľuďom vyrovnať sa s postupnými zmenami v ekonomike, to proste nešlo. Nuž, a keďže sa z toho nič neudialo, tak je vlastne samotná vražda tohto človeka, prirodzeným vyústením absolútnej nespokojnosti. Teda aspoň tak sa to snaží Nemecká vláda prezentovať. 96% podnikov a fabrík boli následne formou privatizácie rozdaných za 1 marku do rúk akcionárov zo západu. No a teraz nech sa každý vytvorí názor sám ..(18.11.2020)

Jedná se víc o politické drama než kriminální případ vyšetřování. Chápu to, jde o politickou vraždu. Jen mi to nesedlo.(25.1.2021)

V nemčine s titulkami: https://dokumenty.tv/dokonaly-zlocin-a-perfect-crime-komplet-1-4-dokument/(11.10.2020)

Výborný vhled nejen do záležitostí ohledně vraždy Rohweddera, ale do celého období 90. let ve sjednoceném Německu. Jak už je u Netflixu zvykem, vše je dynamicky sestříháno bohatým mixem dobových i současných ilustrativních záběrů. A výborná znělka!(28.10.2020)

Pre mňa úplne neznáma kapitola zjednoteného Nemecka. Najobohacujúcejšími pre mňa boli fakty o reštrukturalizácii hospodárstva a náhľady do východonemeckej spoločnosti tohto obdobia. Je ťažké, vniesť niečo nové do prípadu, ktorý sa nepodarilo ani počas troch desiatok rokov vyšetriť. Štvordielny dialóg s konšpiráciou je spôsobom, ako na to, otázkou zostáva, čo to prinesie divákovi. V lepšom prípade mu to rozšíri rozhľad v oblasti rozpadu spravodajských štruktúr najzápadnejšej krajiny ostbloku, tamojších radikálov a podobne, v tom horšom prípade to vzbudí vášne u každého skalného fanúšika konšpirácií. Inak technicky slušne zvládnuté. Moje hodnotenie čisto subjektívne, na základe záujmu o dianie okolo roku 1989.(18.11.2020)