Den šelmy (festivalový název)

• Španělsko

El día de la bestia

The Day of the Beast

Komedie / Horor / Thriller / Krimi / Akční

Španělsko, 1995, 103 min (SE: 99 min)

Den Bestie nepostrádá nosný nápad, originální námět ani výtečné momenty. To co postrádá je tempo v několika scénách a především více využitý potenciál. Z tak výborného nápadu se prostě dalo vytřískat mnohem více. Ovšem i tak vznikl výtečný snímek, z kterého takřka v každém momentu ční o kolik mohl být lepší.(23.7.2007)

Tahle ultračerná a ultradrsná španělská hororová komedie je tak divná, až to má něco do sebe. Ujetý metalista a televizní věštecký guru jsou tu ale naprosto převálcováni knězem, který se snaží páchat zlo, aby přivolal d'ábla. Scénky, kdy tak koná jsou na celém filmu zdaleka nejzábavnější. A at' už třeba na štědrý den shání krev panny, nebo chce zabít antikrista, nikdy se to neobejde bez nějaké té mrtvoly. Jen škoda, že si film nedrží stejně dobré tempo po celou dobu a zvlášt' ke konci to začíná krapet drhnout. Přesto je snímek natolik originální, že stojí za to ho vidět.(27.5.2013)

• RUSSELL

Pomatený kněz, vyfetovaný metalák a šarlatánský moderátor španělské ezo.tv se snaží zabránit příchodu antikrista. To zní tak debilně, že to prostě musí fungovat, ne? Bohužel tomu tak není. Nebavilo mě to a to mám tenhle typ šílených komedií hodně rád. Přitom první třetina filmu je velmi zábavná. Pomatený kněz se snaží páchat zlé skutky, aby se spojil se Satanem a vyfetovaný metalák, u jehož bizarní rodinky je dočasně ubytovaný, mu v tom usilovně pomáhá. Poté však jdou navštívit šarlatánského moderátora, od kterého chtějí, aby jim pomohl odvrátit blížící se konec světa a právě tady film nabere rychlost a padá strmě dolů. Ústřední trojice se sjede LSDéčkem a v té chvíli se to zvrhne v prapodivnou zhovadilost, která mě vůbec nebavila. Korunu tomu všemu nasadil dosti groteskní závěr, při kterém jsem se modlil, aby už všichni pochcípali a byl konec. Jsem docela zklamaný, jelikož po slibném začátku jsem opravdu čekal zábavnější a drsnější podívanou. Takhle to na mě ve výsledku působí jen jako obyčejná bláznivá komedie s originálním, avšak trestuhodně nevyužitým námětem. Trochu mi to svým pojetím připomnělo Vampire's Kiss s Cagem, ale to je o dost ujetější a zábavnější podívaná. Škoda no, potenciál to fakticky mělo.(19.5.2018)

Vtipná a dobre nakrútená paródia na satanské horrory. Všetci traja protagonisti /blasfemický kňaz, vypatlaný predavač z metalového obchodu a televízny "veštec"/ sú skvelí a aj ďalšie, vedľajšie postavičky /zamĺknutý exhibicionistický dedo z "pošahanej" metalistovej rodiny/ zapadajú do bizarnej mozaiky dokonale. Ale ako hovorí Obitus, škoda, že v druhej polovici film stráca nielen humor, ale najmä nadhľad. Napriek tomu ide o nadpriemernú záležitosť a jednu z najlepších horrorových paródií vôbec.(29.11.2006)

Příjemná vyprávěnka o pomateném knězi, který je přesvědčen, že našel kód vedoucí k odhalení data konce světa. Žádnou řachandu nečekejte, spíše jemný humor (kněz okrádá žebráky, mrzačí pouliční umělce či se pokouší získat panenskou krev), který občas zhrubne (,,Tvá matka nezvládla jízdu na zábradlí, ale byla to nehoda, já do ní sice strčil, ale fakt za to nemůžu"), avšak brutálního černého humoru a gore (ustřelené ucho je dnes přeci jen normálka), jak bývá u Španělů zvykem, se nedočkáte. Škoda, že vše neexplodovalo v očekávané Apokalypse... Za zmínku stojí dobrá hudba, i když perfektní úvodní skladba laděná do gothiky (Battista Lena) je převzatá od Ministry (Scarecrow). Deathmetalová muzika pokračuje v podání Def Con Dos (El dia de la bestia) či Ktulu (Apocalipsis). Jen jsem čekal poněkud větší filmový nářez...(5.3.2013)