Dům U špačka

(TV film)
Rodinný
Československo, 1966, 36 min

Příběh nás zavede do starého činžáku v Praze, zde žije Martínek (V. Hurt) se svými rodiči (V. Brabec a J. Hodačová). Martin je nešťastný, že se jeho kamarád Honzík z domu odstěhoval do nového bytu a zůstala mu jen kamarádka Majdulka. Malému chlapci se stýská, trpí samotou a v jeho představách ožije špaček z domovního erbu. O jeho život usiluje zlý kocour Mikeťuk. Chlapec přemůže strach a špačkovi pomůže. Zažene kocoura a malý špaček Duhové pírko se stane jeho milým kamarádem… V půvabném příběhu pro malé i velké diváky se můžete těšit i na paní Natašu Gollovou, která si zahrála sousedku Bartošovou. (Česká televize)

Prochazka19

Jedno z prvních zdařilých spojení hraného filmu a loutkové animace. Podstatou příběhu je, že malý hrdina se naučí rozlišovat mezi dobrem a zlem, aby nakonec vystoupil na straně dobra. Televizní pohádkové příběhy zasazené do moderní doby většinou nebývají příliš zdařilé, Dům u špačka však rozhodně patří k výjimkám. Kromě samotného příběhu pocházejícího z dob, kdy se ještě rozlišovalo mezi dobrem a zlem, lze vysoce hodnotit především výkon představitele hlavní dětské role, který působí velmi přesvědčivě, a přitom si uchovává dětskou bezprostřednost, kterou bohužel řada dětských herců – zejména v novějších snímcích z posledních desetiletí – mnohdy postrádá. Mimochodem, „zlý kocour Mikeťuk“ působí ve srovnání s různými digitálně vytvořenými příšerami z dnešních filmů či seriálů pro děti téměř vlídným dojmem, nicméně i malé dítě pozná, že se jedná o zápornou postavu. ()