Les Maîtres du temps

Francie / Švýcarsko / Západní Německo / Velká Británie, 1982, 78 min

René Laloux

Předloha:

Stefan Wul (kniha)

Prvně bych chtěl říct, že nechci srovnávat tento animák se známější Divokou planetou. Les Maîtres du temps mě velice potěšili, užil jsem si to maximálně, byl to nádherný sci-fi příběh s podmanivou atmosférou a na konci jsem byl až dojat (i díky skvělé hudbě). Naštěstí se všechny vedlejší postavy držely v mezích přijatelné vtipnosti a sympatií (žádný Jar Jar Binks se tedy nekonal) a když už jsem u nich, gnomové byli skvělí! ;-)(5.1.2014)

• corpsy

Design snímku ma bavil, jeho dej totálne nie. Vizuálne nápady tohto štýlu som obdivoval stále a tento snímok je z tohto pohľadu chuťovka. Príbehom som sa ale prebil, akoby to bolo za trest ( aj keď mi to pripomenulo môj obľúbený seriál LES MONDES ENGLOUTIS, trpel som ). Ak by nebolo skvelej formálnej stránky a hudby, pre mňa katastrofa.(15.11.2017)

Úvod mi připomněl můj dávný oblíbený seriál Captain Future. Jinak se neubráním srovnání s Divokou planetou a Gandaharem...a byť se mi oba snímky zdají o něco lepší, zklamán rozhodně nejsem. Ubylo bezbřehé a nespoutané fantazie i rozsáhlých snových scén, ovšem tajemno si film ponechal. První plán se jeví jako prostý - Jaffar, velitel kosmické lodi, se snaží zachránit osmiletého Piela, syna svého přítele, který zůstal sám na vzdálené planetě Perdide. Na ní mu hrozí řada nebezpečenství (sršni, jezero, tajemné jeskyně). Jediné spojení mezi Jaffarem a Pielem tvoří speciální vysílačka v podobě pštrosího vejce... Jaffar má však na palubě lodi pasažéry, mezi nimiž se nachází i zrádný princ Matton na útěku... Laloux našel prostor i pro své oblíbené téma - otroctví a loutková totalitní společnost. Opět především exteriéry, interiéry a prostředí planet dýchají krásou a výtvarnou dokonalostí. Já si film vychutnal až do posledního vesmírného okénka.(20.5.2015)

Trochu jsem se bál jestli Moebiova kresba sedne do Lalouxova stylu-ale zbytečně..Všechno sedí perfektně a je to zase úžasné sci-fi bez hranic ...Pravda je, že surrealistickou naléhavost Gandaharu nebo divoké planety to nemá, ale zase je tam docela dost vkusného humoru, citu pro vyprávění a celkově je to animák přijatelnější pro širší okruh diváků a věkových kategorií(teda až na ten trochu psycho konec).(21.2.2011)

Pokud se vám líbil u nás známější film René Lalouxe "Divoká planeta", také "Les Maîtres du temps" (Time Masters) vás nejspíš potěší - stejně jako mne. Příběh je jednoduchý: malý chlapec zůstane po smrti otce osamocen na vzdálené planetě. Na pomoc mu letí otcův přítel Jaffar. Střídají se tu části s pohádkovou náladou: malý chlapec na pro něj neznámé planetě, se sci-fi: měsíc trvající let záchranné lodi, během něhož posádku potká nejedna obtíž. Na animovaných sci-fi je skvělé, že si autor může dovolit prakticky cokoliv a i zde je zobrazeno několik podivuhodných světů, bytostí i zvířat. Animace je nezvyklá (pro mne), ale skvělá. Hudba snad ještě lepší. Tempo stejně pomalé, jako v Divoké planetě. Úplně nějlepší je závěr, ten mne naprosto dostal. Díky němu jsem rozmýšlel nad 5 hvězdičkami, ale nakonec přeci jenom 4,5 zaokrouhluji dolů.(8.5.2007)