Ao no 6 gó

青の6号

Blue Submarine No. 6

Animovaný / Akční / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 1998, 3x29 + 1x40 min

AKA Blue Submarine No. 6. Další postapokalyptický námět.... Šílený profesor Zorndyke nechal rozpustit polární ledovce a vychoval armádu mutantů. Přežilo jen málo lidí a ti teď bydlí v nejvyšších patrech mrakodrapů nebo na lodích a ponorkách. Poslední zbytky lidstva se chystají odrazit útok mutantů a zaútočit na profesorovu základnu. A v rámci toho sledujeme příběh Tetsu Hayamiho, který se zapřísáhl, že se do bojů už nevrátí, ale přesto nakonec svůj slib poruší. ____ Tím prvním, čím Blue Submarine zaujme, je animace. Kromě 2D postav občas probleskne 3D sekvence (většinou záběry na hladinu moře, resp. většina "rozmáchlých záběrů"). Bohužel tenkrát ještě nebyla technika na takové úrovni, jako dnes, a tak se to kvalitou blíží k videím z PC her. ___ Příběh jako takový je nic moc, antihrdina, který se nechce vrátit, tu už byl mockrát, stejně jako šílený profesor, který chce očistit svět od lidí. Co mě opravdu zklamalo, byl design druhé hlavní záporné postavy, profesorova "syna", což byl jakýsi žralok navlečený do brnění - nejspíš to mělo vypadat strašlivě, ale působilo to spíše komicky. ___ Navíc jsem byl z děje mírně zmatený a konec na mě nějak nezapůsobil, takže ty 3* jsou tak akorát.(29.7.2004)

Jhershaw má pravdu, že příběh o šíleném vědci, který se snaží vyhubit lidstvo, není z nejoriginálnějších (eufemismus), nicméně zde jej přeci jen trochu ozvláštňují vědcovy motivace a cíle, které nejsou tak jednoznačné, jak se zpočátku zdá. Že se jich snaží dosáhnout za pomoci zvláštních vyšlechtěných tvorů, také není revolučním nápadem, ovšem design stvoření se mi líbí, ať už jde o organické ponorky či sličné „sirény“. Boss muž-žralok však měl být namluven hlubším hlasem. Co se týče zpracování, autoři se odhodlali k (na dobu vzniku) odvážné volbě kombinace klasické kresby s 3D grafikou. Na té je věk poznat, ale mně osobně to příliš nevadilo a film tím získává na osobitosti. Totéž lze říci o netradičním jazzovém hudebním doprovodu, jenž mi však v pár scénách neseděl. Milovníci ponorek si k hodnocení mohou přičíst nějaký ten bodík. 6+/10(16.4.2007)