Night of the Demon

Curse of the Demon

Horor

Velká Británie, 1957, 95 min

Výtečný horor se skvěle gradujícím příběhem, precizní režií a fantastickou kamerou (s kterou jsem v žánru ochoten srovnávat jen krásu Cat People - taky jde o film stejného režiséra). Půl hvězdičky srážím pouze za dvě scény s démonem, který je opravdu směšný, ale na vyznění celého filmu naštěstí nemá vliv.(8.4.2007)

Dostal som viac ako som čakal. V prvom rade ide o výborne napísaný a vťahujúci scenár, kde sledujeme pátranie neveriaceho Tomáša okolo mystéria smrti jedného vedca a kolegu. Nechce si pritom pripustiť, že rovnaký osud ako bol toho nešťastníka striehne aj na neho samotného.... V ďalšom rade som vôbec nečakal tak výborné vizuálne a na svoju dobu aj trikové spracovanie, dokonca som zaregistroval 2-3 ľakačky, pri ktorých mi trochu poskočilo srdce, čo sa pri starších hororoch stáva iba veľmi zriedka. Ľudia v tej dobe museli padať zo stoličiek. A toto všetko je obalené do príjemnej, temnej atmosféry a strachu o hlavného hrdinu, ktorý si diváka získa veľmi skoro, aj napriek tomu, že sa niekedy správa nerozumne. Veľká spokojnosť. 85/100(30.11.2015)

Dr. Holden sa zaoberá paranormálnymi javmi. Jedného dňa je požiadaný o výpomoc pri vyšetrovaní záhadnej smrti starého priateľa, profesora Harringtona. Spočiatku je presvedčený, že Harrington prišiel o život pri nešťastnej, tragickej nehode. Avšak potom ako sa spoznáva s kontroverzným Karswellom, začína si postupne uvedomovať, že smrť jeho priateľa nemusela byť až takou náhodou, ako si myslel. V zúfalom období človek podniká zúfalé kroky. Presne tak by sa dal nazvať môj výber filmu pre dnešný večer. Očakávať zázraky v podobe novodobých efektov by bol "nonsens". Chvála bohu tento film v porovnaní s dnešnými snímkami splnil aspoň jednu vec. Vykreslený príbeh musel v 57' skutočne vystrašiť. V dnešnej dobe síce nie, ale novodobí režiséri by sa po jeho vzhliadnutí mali z čoho priučiť. Aspoň, že to malo hlavu aj pätu - 60%.(24.11.2013)

Filmová adaptácia románu M. R. Jamesa “Casting the Runes“ (1911) z britskej produkcie, o pár rokov neskôr v Amerike titul známy pod názvom “Curse of the Demon“, pojednáva o sile čiernej mágie zodpovednej za povstanie beštie – pekelného démona trhajúceho na kusy určené, dopredu zvolené obete. Samotná maska démona sa ale na obraze objaví iba celkovo v zhruba minútovom rozsahu, čo je v tomto prípade pozitívna informácia. To hlavné čo stojí za atmosférou je priebeh, akým sa k záverečnej ruke z pekla osudy vyvolených dostanú. “Night of the Demon“ mi preto svojim charakterom trocha pripomenul súčasný horor Sama Raimiho – DRAG ME TO HELL. To len tak na okraj. Keďže oba filmy delí priepastný časový interval, spôsobom, ale najmä spracovaním sa od seba výrazne líšia.(19.1.2010)

Jeden z tých vzácnych hororov/ thrillerov, ktorému vystačí na budovanie atmosféry hranie sa so svetlom a tieňmi a inteligentný temný príbeh, v ktorom sa všetko točí okolo prekliatia a čarodejoch. Démon, ktorý sa zjaví v dvoch scénach síce vypadá v dnešnej dobe troška smiešne, no napriek tomu považujem Curse of TheDemon za jeden z najzaujímavejších hororov.(27.2.2014)

• - Hlášku z filmu "It's in the trees, it's coming!" použila Kate Bush vo svojej piesni "Hounds of Love". (sugy1)