Night of the Demon

Curse of the Demon

Horor

Velká Británie, 1957, 95 min

Dostal som viac ako som čakal. V prvom rade ide o výborne napísaný a vťahujúci scenár, kde sledujeme pátranie neveriaceho Tomáša okolo mystéria smrti jedného vedca a kolegu. Nechce si pritom pripustiť, že rovnaký osud ako bol toho nešťastníka striehne aj na neho samotného.... V ďalšom rade som vôbec nečakal tak výborné vizuálne a na svoju dobu aj trikové spracovanie, dokonca som zaregistroval 2-3 ľakačky, pri ktorých mi trochu poskočilo srdce, čo sa pri starších hororoch stáva iba veľmi zriedka. Ľudia v tej dobe museli padať zo stoličiek. A toto všetko je obalené do príjemnej, temnej atmosféry a strachu o hlavného hrdinu, ktorý si diváka získa veľmi skoro, aj napriek tomu, že sa niekedy správa nerozumne. Veľká spokojnosť. 85/100(30.11.2015)

Chyby v logice, hrubě nestrašidelný démon, který raději neměl být vidět, a takový nemastnoneslaný závěr... ale byla to po čertech skvělá zábava! Mohla za to především atmosféra tohoto hororu, která postupně rostla jako symfonie do nervydrásajícího finále. Hodně novátorský byl tento film také v tom, že obsahuje cosi jako "rané lekačky", několik skutečně lekavých scén - a to v předchozích letech nebývalo zvykem. Příběh samotný je napsaný dobře, Tourneur je mistrem napětí, postavy jsou i přes hrdinovu nekonečnou zatvrzelost sympatické a hudba byla zvolená více než vhodně. K tomu několik vpravdě efektních scén (hypnóza, vloupání do Karswellova domu) a impozantní záběr na British National Library a lze jen litovat, že takto starosvětsky půvabně temný horor končí tak brzy.(12.9.2014)

Věřím že v 50 letech tenhle film musel děsit hodně lidí, atmosféra byla vyloženě uchvatná a chvíli jsem si i myslel že koukám na něco od Lovecrafta. A příběh byl rozhodně zajímavý, postavy se chovaly reálně a byly poměrně sympatické, a efekty byly na danou dobu výborné. Tak proč jsem se tak často nudil? Proč mi přišlo že více jak polovina délky byla až absurdně nudná? Proč některé scény ani moc nedávaly smysl? Celé to je rozhodně fajn film na který se časem zase podívám, ale zkrátit tak o 40 minut byl by vyšší hodnocení.(26.3.2013)

Výtečný horor se skvěle gradujícím příběhem, precizní režií a fantastickou kamerou (s kterou jsem v žánru ochoten srovnávat jen krásu Cat People - taky jde o film stejného režiséra). Půl hvězdičky srážím pouze za dvě scény s démonem, který je opravdu směšný, ale na vyznění celého filmu naštěstí nemá vliv.(8.4.2007)

Mistrně natočené, obrazově geniální a s atmosférou hustou, jak listopadový pražský smog (kteréžto přirovnání mě napadlo při pohledu z okna). Problém je, že geniální scény, kterých ovšem není málo (př. Hobartova hypnóza) se střídají s těmi o poznání méně povedenými. A to, že Tourneur vůbec odkryl démonovu podobu, je chyba. Vždyť strach z neznáma cloumá každým z nás mnohem více, než strach z rohatého a zubatého ušouna. Proto jen za čtyři.(15.11.2011)

• - Hlášku z filmu "It's in the trees, it's coming!" použila Kate Bush vo svojej piesni "Hounds of Love". (sugy1)