poster

Space Men

Sci-Fi

Itálie, 1960, 73 min

  • zelvopyr
    ***

    Když umístíte příběh do roku 2116, nemusíte se příliš bát, že vás někdo vytahá za uši, že jste nezachytili fakta správně. Máte tedy prostor zacházet libovolně s fyzikou, biologií, astronomií, logikou a tak podobně. A teď objektivněji: Do Margheritiho se s oblibou strefuji a dělám chytrého, jak před 60 lety točil scifi rychlovky s italskou polevou. Zatím jsem viděl a okomentoval 3 nebo 4 jeho filmy, nyní jsem sáhl po jeho úplně nejstarším. Trochu překvapení, protože mi vadí poměrně málo. Vyžívá se ve voiceoverech, děj se vleče. Film je přetechnizovaný (což z dnešního pohledu nepřidá), plný absurdně levných triků, ale jinak střízlivý a přijatelný. Soustředí se na příběh řevnivosti přenesené do kosmu, taková docela příjemně jiná atmosféra, kdy se na sebe kosmonauti ani moc neusmívají, ale nic si nedarují. A jako obvykle dojde na napravené horké hlavy, stmelení kolektivu tváří tvář hrozící katastrofě a poučení na konci. Na svezení se na kosmické vlně to celkem jde. P.S. viděl jsem extrémně vybledlou barevnou kopii, skoro do černobíla, a o to lépe vynikl vizuálně "negativní" člen posádky, černoch s bílými vlasy... vtipné.(5.9.2012)

  • Oktavianus
    **

    U filmu jsem se v první řadě nudil, a to je dost dobrý důvod, proč mu nedat nějaké vyšší ohodnocení. Přitom je to zvláštní, protože když jsem přemýšlel, co mi na příběhu reportéra meziplanetárních novin, který se během reportáže nejen zamiluje (jak jinak), ale taky připlete k ohrožení Země, vadilo, nějak jsem nemohl na nic moc přijít. Jo, můžu si stěžovat na slabší scénář a to, že se ve filmu nic moc neděje, ale tvůrce podezírám z toho, že to tak mělo být. Naopak jsem ocenil důraz na technické detaily, že navzdory dějové synopsi nejde o žádnou miliontou variaci další space opery, ale "jako že" poctivé vědecké sci-fi. Samozřejmě s velkou nadsázkou, jasně, ale snaha byla. Jenomže se všechno nekonečně vleče, dramatické situace jsou natočeny tak nějak polovičatě a výsledný dojem je únavný. A to je škoda.(3.5.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace