Ve stopách Attily, krále Hunů

Francie, 2020, 2x45 min

Režie:

Laurent Portes

Willy Cartier

Byl znám jako Bič boží a říkalo se, že kudy jeho jízda projede, tam nikdy tráva neporoste - jmenoval se Attila a byl vládcem Hunů. Nevíme o něm skoro nic, ale bezprecedentní archeologický nález na obrovském nalezišti ztraceném v divočině Kazachstánu a zvaném Altynkazgan, může nyní odhalit nejskrytější tajemství Hunů. Ruští archeologové odkrývají poklady pohřbené Huny na tomto místě už od roku 2014. Pomohou vyřešit záhadu Hunů nálezy skryté v tomto ztraceném koutě střední Asie? (Viasat)

Arsenal83

Dokument prináša zaujímavosti aj sklamanie. Zaujímavosti z histórie Hunov, nových vykopávok, predmetov a čo nám o ich živote hovoria. Sklamanie v informáciách, ktoré sú niekedy skreslené či dokonca chybné. Nerozumiem ako sa na prestížnom kanáli ako je Viasat History môže objaviť informácia, že Huni vpadli do Európy na konci 5. storočia (teda omyl o 100 rokov), ako vôbec môžeme špekulovať s myšlienkou, že hrob Attily bude niekde v Kazachstane, keď je podľa análov pochovaný niekde v povodí Tisy, ale ako môžeme v istých prestrihoch hovoriť o tom, že Attila sídlil v Maďarsku. A to išlo dokonca z úst historika vraj z Oxfordu. Pokiaľ viem, tak územie Panónie v polovici 5. storočia nebolo ani zďaleka Maďarsko. To sme preskočili tak 400 rokov minimálne. Čo je však najhoršie, o predpokladanom hrobe Attilu sa nakoniec nedozvieme zhola nič, len to, že Kazachstan je vylúčený, čo však vie už aj žiak základnej školy. ()