Svatoušek (festivalový název)

La niña santa

Holy Girl, The

Argentina / Itálie / Nizozemsko / Španělsko, 2004, 106 min

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(14.2.2006)

To čo vidíte a počujete a vnímate, ešte nemusí byť to čo to v skutočnosti je. Realita je nejasná a rozvlnená ako plocha bazénu (ktorý je dôležitým aktérom všetkých režisérkiných filmov), a beda tomu, kto si ju vysvetlí tak aby mu neskôr spôsobovala nepríjemnosti. To je hlavný motív tohto aj iných filmov Lucretie Martel. To ako dokáže túto tému spracovať je fantastické. Jeden z najväčších talentov súčasného filmu. A ten kto si nevšimol dej, evidentne nechápe. Narácia sa tu objavuje, a hoci je konštruovaná mimoriadne nezvyklým spôsobom, stále tam je, dokonca by som mohol povedať, že je to svojím spôsobom určitá obdoba thrilleru. Už len samotný zvuk je tak maniakálne prepracovaný, že stojí za to jednu projekciu venovať iba jeho štúdiu. V tomto i v jej iných filmoch je toho tak strašne veľa, ale napriek tomu sú nám všetky informácie poskytované cez úplné nuansy každodenného života. Veru, režisérkine filmy nie sú pre nevnímavých a nepozorných ľudí, a myslieť si, že jedna projekcia k doceneniu stačí, je smiešne. Tieto filmy, vyžadujú od diváka veľa. No dávajú omnoho viac. (3x)(22.5.2010)

Prvotriedny modernistický film. Ľahkú frustráciu po oddramatizovanom konci vystrieda nadšenie, keď sa film - vo vlnách - ešte dlho v myšlienkach vracia... Intuitívne prepojenie zdanlivo nesúvisejúcich rozporov troch postáv. Trajektória filmu vedie cez kradmé pohľady, letmé dotyky prstov, a skrz privreté oči zaniká modlitba v šplechote bazéna. Všetko haptické a rozrušujúce. Falošná detektívka.(26.5.2017)

Rozpočet $1,4miliónaTržby USA $304,124Tržby Celosvetovo $1,261,792(10.7.2009)

To by nebola Lucrecia Martel, keby v jej filmoch nebol bazen. Ten symbolizuje podla mna obdobia striedajuceho sa pokoja a kludu - kedy je hladina bez vln - a zase obdobia nepokoja, stresu a zivotnych peripetii. Dobre beriem, do toho este v akomsi argentinskom meste prisla lekarska konferencia a dej sa toci okol otohto tematu. Za seba hovorim, ze to bereim, kulisy na urovni, dialogy maximalne kvalitne, rezisersky dobre natocene. Podla konca tipujem, ze viem nabozenstvo pani reziserky : 74 %(23.5.2020)