Noc v Miami je fiktivní příběh jedné neuvěřitelné noci, kdy se legendy Muhammad Ali, Malcolm X, Sam Cooke a Jim Brown sejdou a diskutují o svých rolích během hnutí za občanská práva a kulturního vzepětí v 60. letech. (Prime Video)

silentname

Ja hodnotím "One Night In Miami" ako skvelý film. Spracovaný podľa divadelnej hry, čo už samo dáva náznak, že to bude celé hlavne o dialógoch a postavách. A podľa môjho skromného názoru si myslím, že tento film skvelo ukazuje kto títo ľudia boli, aké boli ich úlohy a ako jeden toho druhého vnútorne vnímali. Dialógy medzi Malcolmom a Samom sú často vysoko vyhrotené a pritom je perfektné rozumieť obom stranám. Tu nejde o to, kto má pravdu. Lebo reálne sú to len strety dvoch ľudí, ktorí majú na niektoré veci odlišný názor. A jeden toho druhého sa snažia presvedčiť o svojom uhle pohľadu. Naši hrdinovia sú skvelí. Tie dialógy medzi nimi šlapú, majú energiu a ani raz som sa nenudil. Rovnako musím uznať, že všetci štyria sú skvelí herci a ani na moment som nepochyboval o tom, koho stvárňujú. Málokedy človek vidí tak dobrý casting ako bol v tomto filme. Nemyslím si, že je to film, ktorý sadne každému. Je vysoko dialógový a ak nemáte radi veľké konverzačky alebo filmy podľa divadelných hier, tak to nie je nič pre vás. Za seba ale hovorím, že Regina King by vo filmovej réžii mala pokračovať. Hodnotenie: A ()

dO_od

// Jedna noc, čtyři ikony hnutí za občanská práva a sympaticky upřímná a emotivní konverzace o tom, co se musí ve společnosti změnit. Čelist vám z toho nespadne, ale pokud se alespoň trochu zajímáte o kulturní a společenské události 60. let, budete s touhle fikcí více než spokojeni. 8/10 ()

filmfanouch

Boxer Muhammad Ali, bojovník za lidská práva Malcolm X, zpěvák Sam Cooke a sportovec a herec Jim Brown- Čtyři afroameričtí muži, kteří měli každý tak trochu jiný vliv na afroamerické obyvatelstvo (nejen) v 60. letech 20. století. Malcolm X byl společně s Martinem Lutherem Kingem nejvýraznější figurou Afroamerického hnutí za občanská práva, Muhammad Ali se zase stal nejlepším afroamerickým boxerem všech dob, Sam Cooke se svým úspěchem snažil otevřít dveře dalším afroamerickým umělcům a Jim Brown je zase označován za jednoho z nejlepších hráčů amerického fotbalu. Divadelní hra One Night in Miami od Kempa Powerse pojednává o smyšleném setkání této afroamerické čtveřice, které se dle této divadelní hry odehrálo 25. 2. 1964 a Cassius Clay po ní definitivně začal používat jméno Muhammad Ali. Tato divadelní hra posbírala mnoho cen a dle očekávání došlo i na její filmovou adaptaci. Té se chopila herečka Regina King, která se tak One Night in Miami ujmula jakožto svého režijního debutu a scénář i v tomto případě napsal Powers. Na první pohled může One Night in Miami působit jako vyložená sázka na jistotu. A ona to v podstatě sázka na jistotu je. Celé to ale nezavání vyloženou politickou agitkou. Dle očekávání jde o komorní film, který sází především na silné postavy a silný scénář. Divadelní kabátek do jisté míry sálá i z této filmové adaptace, přesto to ale celé působí neskutečně filmově a v rámci své komornosti zároveň neskutečně velkolepě. Na One Night in Miami je skutečně potěšující, že se neopírá pouze o to, že to afroameričané měli kdysi dávno hodně těžké a být afroameričanem v 60. letech nebylo snadné. Ano, je potřeba na tento fakt upozorňovat. Většina dobových filmů ale následně sází čistě na to. To ovšem není případ One Night in Miami. Ten sice upozorňuje na problémy rasismu, boje za občanská práva afroameričanů a unáhlené předsudky, zároveň se ale skutečně může opřít o silné dialogy, působivé herecké výkony a prodání těch emocí ve správných pasážích. Eli Goree, Kingsley Ben-Adir, Leslie Odom Jr. a Aldis Hodge jsou výborná hlavní čtveřice, kteří do svých výkonů dávají naprosto vše. Jejich konverzace ohledně politické situace, slávy, rasismu a zodpovědnosti, kterou každý z této čtveřice svým způsobem v roce 1964 má jsou neskutečně záživné, zajímavé a především jsou i většinou některé konverzace i emocionálně vyhrocené. Každý z nich je trochu jiný (Malcolm X je ten chytrý, Sam Cooke zase takový ten elegantní frajírek) a přitom je něco pojí. Každý z nich je slavný, každý z nich je mnoha lidem vzorem a každý se s tím vyrovnává tak trochu jinak. Powersův scénář přitom nejen dokáže vysvětlit, čím byli tyhle čtyři afroamerické ikony tak významné, ale zároveň je skutečně dokáže vystihnout jako komplexní charaktery, které pochopitelně měli své slabosti. Na první pohled komorní drama je v zásadě důležitým komentářem k 60. létům a o to více je celý dojem silnější. Ve své komornosti je One Night in Miami vlastně velkým filmem, který má toho hodně říct i ve 21. století. Debut Reginy King je přitom i vizuálně přitažlivý, King očividně silně vede herce a už úvodem se ukáže, že se divadelní hru podařilo převézt do v zásadě strhující filmové podívané. Kameraman Tami Reiker minimálně umí pracovat s vizuálem, soundtrack Terence Blancharda možná mohl být trošku výraznější a pamětihodnější. Jinak ale vlastně One Night in Miami mnoho vytýkat nelze. I na poměry komorní konverzačky jde totiž o strhující podívanou, kde jsou všichni herci neskutečně super a mají mezi sebou výbornou chemii, jejich dialogové přestřelky mají neskutečný náboj a jakmile dojde k finále a odhalení toho co se hned v roce 1965 stalo, zasáhne to na správném místě. Nechápu pouze to, že ze čtyř hlavních hrdinů na konci roku 1964 umřel jeden z nich a hned o rok později další z nich, samotné závěrečné titulky ovšem upozorní na smrt pouze jednoho z nich. Je to trochu zvláštní rozhodnutí, výsledný dojem to ale v podstatě nesráží. One Night in Miami je v zásadě sebejistá konverzačka, která je v dialozích neskutečně silná, emocionálně naprosto přesvědčivá a herecky bravurně odehraná. Regina King natočila dost dobrý režijní debut, který velmi pravděpodobně posbírá pár nominací na Oscara a nemám s tím v zásadě problém. Jde totiž o příjemné překvapení v rámci podobných filmů, které tak díky tomu ve své konkurenci naprosto vyniká. Není to dokonalé, je to ale neskutečně přesvědčivý a jednoduše silný. GLORY! () (méně) (více)

Arsenal83

Pre členov a fanúšikov rasistickej organizácie Black Lives Matter povinnosť. Ja ním nie som, ale dal som filmu šancu. Dostal som jednu z najnudnejších konverzačiek roka neviem si predstaviť, akým spôsobom môže zaujať diváka v našich končinách. Možno tak Ibrahima Maigu, ale ani ten ako syn náčelníka nebol veľmi utláčaný. ()

classic

Jedna noc v Miami” , bude nielenže poriadne dlhou, ale najmä, a čo úplne asi najviac zdôrazňujem - sa obalí do mimoriadne dusnej, až pomaly snáď úplne vyčerpávajúcej atmosféry, ktorej sa práve naši štyria protagonisti, len tak ľahko nestrasú, pričom akýmsi "hostiteľom" sa zdá byť Malcolm X, občiansky aktivista, čo si do jednej motelovej izby, pozval trojicu najlepších kamarátov, aby s nimi viedol intenzívne diskusie až do rána bieleho, týkajúce sa zrovna aktuálnych problémov afroamerickej, segregovanej populácie v "Spojených štátoch rasistických" , keď boxer Cassius "Muhammad Ali" Clay, ďalej futbalista NFL Jim Brown, a nakoniec i špičkový spevák-skladateľ, s charizmatickým hlasom Sam Cooke, majú na začiatok trochu inú predstavu, v akom duchu sa vlastne bude odvíjať ich pozvánka, kedy do úvahy neprichádzajú žiadne divoké pitky, ba ani pekné striptérky ! Z miestnosti sa neskoršie takmer nepohnem, maximálne tak vyjdem ešte na strechu, či aj do obchodu po fľašu, a tak je už hádam zrejmé, že sa tentokrát (opäť) jedná o divadelný prepis hry Kempa Powersa, konkrétne o fiktívnom stretnutí 4. osobností počas jednej noci, ktorým zároveň debutovala na poli hraného, celovečerného filmu, i oscarová herečka, možno už aj (od)teraz režisérka Regina Kingová, čiže ani nič lepšie sa stať nemohlo, keďže tým pádom tvorcovia skladajú hold tomuto legendárnemu martýrovi, čím takpovediac - pomerne často a príliš tlačia na pílu, kde to robia trochu okato, a tým akosi strácajú na pôsobivosti danej myšlienky, ktorú neustále predsúvajú divákovi na zreteľ, až je z toho normálne vyčerpaný ! PS: Ak máte chuť si pozrieť naozaj zaujímavý film o Malcolmovi X, tak si skrátka (z)voľte ten z roku 1992, režírovaný Spikeom Leeom, v ktorom hlavnú postavu vytvoril Denzel Washington, kedy sa na chvíľu stal svojim naprosto reálnym predobrazom ! ()

M.i.k.e

jako divadelní hra může být One Night In Miami super.Jako skoro dvou hodinový film ovšem bojuje se stejnými neduhy s jakými bojují skoro všechny podobné "jednopokojové" konverzačky převedené na plátno.Tempo je pomalé a rozkolísané a ne vždy se filmu daří držet plnou divákovu pozornost a i když sem se vždycky zajímal o novodobé americké dějiny,chvílemi sem se docela nudil.Přitom je to na režijní debut (těch pár TV věcí nepočítám) slušně natočené,dobře obsazené a s chutí zahrané...60% ()

Streeper

Asi je to teď nějaký velký hit natáčet filmy podle divadelních her. Dříve jsem se s takovýto filmy setkávala tak dvakrát do roka a teď jsou hned tři nominovaní na zlatý Globus. Divadlo je z toho cítit. Naštěstí herecké výkony jsou kvalitní a jelikož jsem o nikom ze zúčastněných nic nevěděla, tak jsem se jako divák i něco přiučila. Tempo filmu je strašně pomalé a pořád to přeskakuje z jedné postavy na druhou a pořád si něco vyčítají. Věřím, že na divadelním prkně by to na mě jako na diváka působila silným dojmem, ale jako film to pro mě moc nefungovalo. Moc utahané a pomalé a spíše jsem se nudila. ()

UhLee

(6,5/10). Existují filmy, které jsou velice náročné a těžko přístupné. One Night in Miami je právě jedním z těchto filmů. Sází především na dialogy mezi legendami svého oboru. Já se musím přiznat, že mi vůbec nedošlo, kdo je tím zázračným boxerem. Tím pádem měl na mě konec opravdu silný dopad. Taktéž pěvecké výkony Sama Cooka ve mně zanechaly hlubokou stopu. Jeho hlas ve mně rezonuje doteď. Dokážu si představit, že v Americe na tento film pohlížejí úplně jinak. Dokáží ho docenit úplně jinak. Přece jenom nás Čechy toto téma nějak neomezuje a netýká se nás. Ovšem každý člověk by měl dokázat přemýšlet nad minulostí, která provázela USA a že to tito lidé rozhodně neměli jednoduché. Tady to bylo podané možná moc zdlouhavě a dialogy si užívali lidé, kteří tyto legendy mají do puntíku nastudované. Pro mě to taky bylo zdlouhavé a místy dost táhlé. Ovšem nakonec jsem na všechny tyto problémy dokázal zapomenout a užívat si emoce, které ve mně nakonec propukly. ()

Johnny.ARN odpad!

Tvl, stáva sa zo mňa odborník na Čiernych panterov a predstaviteľov negrovských oslobodzovacích hnutí v 60-tých rokoch v USaA. Tretí film nominovaný tento rok (!!!) s touto problematikou. Stratil som aj tú poslednú nádej v aspoň štipku zdravého rozumu u tých prefetených akademikov. Úplne im to tam kúruje na tie hlavy pojašené. Tento rok sa aspoň nemôžu sťažovať, že nie sú nominovaní. Mám pocit, že ich je viac jak bielych. ODPAD! ()

VanTom

Čtyři přátelé – černošští "bratři" – se sejdou v motelovém pokoji. Zatímco dva umírnění, úspěšní v bělošském světě, chtějí hlavně zapařit a oslavit mistrovský titul třetího, čtvrtý se je snaží zapálit pro "jejich" věc (přičemž mu jde nejspíš o život). Probírání a obnažování radikalizmu z několika úhlů má náboj a zaujme, přestože občas myšlenky předkládá příliš doslovně a hádkám se zvyšujícím se hlasem padá řetěz. ()

mkubalikova

Dvě hodiny utekly jak voda a já bych ve společnosti těchto čtyř sympaťáků klidně strávila celé odpoledne. Mám chuť si to pustit hned znovu. 90% ()

Muel

| Amazon Studios | Pútavá konverzačka medzi 4 legendami tmavej pleti odohrávajúca sa v jednej jedinej miestnosti. Mňa to bavilo, aj keď na 4* mi tam ešte niečo chýbalo. Časom možno hodnotenie navýšim, zatiaľ hlásim spokojnosť. Casting veľmi precízny. | Hodnotenie: 6/10 | ()

Hpatrik

Oceňuji výborný casting a jeho nasazení, jinak pro někoho kdo o tomhle tématu moc neví je to velká nuda. Podle pomalu narůstající neklidné atmosféry jsem trochu čekal na nějaký Tarantinovský zvrat, kdy konečně "shit hits the fan" a probudí mě z mírné letargie, a ono nic. ()

WhiteRaven

Komorní, nádherně napsaný, zahraný a zrežírovaný film. Regina King natočila zábavnou, chytrou dialogovou podívanou a stačilo jí na to pouze pronajmout motelový pokoj. Dvou hodinová diskuze čtyř přátel bojujících za stejnou věc, pouze jiným způsobem, nenudí a zaujme názorem a myšlenkovým krokem každého z nich. Charismatičtí herci reprezentující charismatické osobnosti mají půvabnou chemii a skvěle se na ně dívá. One Night in Miami je uspokojující film s náročnou tématikou natočený lehce stravitelným způsobem. ()

baclajean

Skvelý príbeh postavený na stretnutí a rozhovoroch štyroch známych a vplyvných afroameričanoch v pre černošskú komuniku neľahkých časoch. ()