Fantastický stredovek

Erik Praus

Erik Praus

Peter Kováč

Dušan Szabó (vypravěč)

Dokumentárny film o stredovekých nástenných maľbách na Gemeri a Malohonte... Stredoveké nástenné maľby zdobiace kostoly, kaplnky a rotundy v oblasti Gemera a Malohontu dnes právom patria ku skvostom kultúrneho dedičstva na Slovensku. Sú dielami často neznámych majstrov, ktorí okrem náboženských motívov a symboliky zachytávali aj dianie okolo seba. Z ich malieb sa tak dozvedáme o tom, ako sa žilo v oblasti tzv. Gotickej cesty. (RTVS)

majo25

Dokument nesplnil moje očakávania. Názov viacmenej zavádza. Historická téma stredoveku bola spomínaná väčšinou iba v súvislosti so sakrálnymi pamiatkami a maľbami na ich stenách. Do toho komentár, v ktorom boli často implementované texty z Biblie. Celé to vyzeralo, akoby si dokument objednala katolícka komunita. Histórie sa dokument dotýkal iba letmo, na druhej strane až príliš detailisticky sa vŕtal v maľbách na freskách, čo postupom času nudilo. Dokumentu však nemožno uprieť snahu pojať tému moderne, s fundovanými historikmi ako sprievodcami dokumentu, porovnaniami s toskánskymi pamiatkami, s peknou kamerou, miestami dynamickou. Na slovenské pomery celkom fajn, ale v porovnaní so zahraničnou produkciou iba priemer. ()