Reklama

Reklama

Challenger: Poslední let

(seriál)
  • USA Challenger: The Final Flight
Trailer
Dokumentární / Historický
USA, 2020, 3 h (Minutáž: 41–53 min)

VOD (1)

Epizody(4)

Obsahy(1)

Dokumentární seriál o přípravách startu raketoplánu Challenger a o tom, co následovalo po jeho explozi, ke které došlo 28. ledna 1986. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (35)

Maura 

všechny recenze uživatele

Intímny pohľad do zákulisia prípravy na štart neslávne známeho Challengeru. Každá epizóda bola zaujímavá, poučná a dojemná. Akurát si človek uvedomí, že to, čo v Amerike považovali v osemdesiatych rokoch za progresívne (ženy na palube), sa v Rusku dialo o dve desaťročia skôr. Skvelý dokument, ktorý treba vidieť. ()

jedna_vrana 

všechny recenze uživatele

Keďže ma "bavili" Letecké katastrofy a Sekundy pred katastrofou, pustila som sa do minisérie o výbuchu raketoplánu Challenger v r. 1986. Dozviete sa mnoho podrobností nielen o tomto vesmírnom projekte, ale aj o organizácii celého letového programu v období, keď bolo dôležité aj vo vesmíre byť o krok pred Sovietmi. Samozrejme, aj v tomto prípade, išlo o zlyhanie človeka - sedem ľudí nemalo šancu prežiť a boli vážne indície, že sa to stane. Prekvapivé po technickej stránke bolo, že samotný výbuch prežili, ale zahynuli po náraze padajúceho modulu na morskú hladinu.. A dôsledok? Dodnes do vesmíru nelietajú bežní ľudia, ono to také jednoduché nie je. Film pre všetkých zanietencov kozmonautiky. ()

Reklama

phoenixer 

všechny recenze uživatele

Filmaři si zřejmě ukousli až příliš velké sousto. Je to těžké a silné téma na dokument, které ovšem reálně nevydá na víc než dvě epizody. U některých částí jsem tak měl pocit, že dokument již není o Challengeru samotném, ale spíše o politice a agentuře NASA všeobecně. Ve třetím díle, už mě začalo iritovat neustálé opakování pár vět o špatných gumičkách. Bohužel ani emotivní pasáže ve mě nic nevyvolali a to jsem si říkal, že bych si rád pobrečel. ()

Marze 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

To mě překvapilo, že členové posádky zemřeli pravděpodobně až při dopadu kabiny na mořskou hladinu. K hledání viníků za nevhodné těsnění a start za mrazivého počasí producent Zipper říká: "Nebyl tam nikdo, kdo by si byl plně vědom všech rizik, a přesto nařídil start raketoplánu s vědomím, že ohrožuje životy." Shlédl jsem jiný dokument , kde se mluvilo o teorii, že Američané v mrazu startovat chtěli, aby simulovali podmínky Ruska. Dokument ukazuje, jak je důležité v takovém případě dbát na transparentnost, stanovit, kdo nese zodpovědnost za učiněná rozhodnutí - a že v některých případech je lepší harmonogram nedodržet než se za každou cenu snažit stihnout termín. ()

mm13 

všechny recenze uživatele

Emočný rozmer (osud posádky a ich blízkych či výčitky a smútok tých, ktorí sa majú prečo cítiť zodpovední), kritické podtóny (na sebe samom závislý a samého seba požierajúci systém... ktorý si, prezentovaný jeho niekdajšími predstaviteľmi, doteraz nevytýka absolútne nič) aj hlboké poklony (krajne nezávislá myseľ nobelistu Feynmana) tu vyplynuli z pracovitosti a poctivosti tvorcov, nie zo zámeru podávať veci takto a podriadenia sa tomuto zámeru. Proste etalón tohto typu dokumentárneho filmu, príklad (jediného) správneho prístupu. ()

Reklama

Reklama