Challenger: Poslední let

• USA Challenger: The Final Flight

Epizody(4)

Dokumentární seriál o přípravách startu raketoplánu Challenger a o tom, co následovalo po jeho explozi, ke které došlo 28. ledna 1986. (Netflix)

M.i.k.e

tragédie Challangeru mi byla samozřejmě známá,ale nikdy jsem o ní neviděl žádný dokument,takže za tohle jsem opravdu rád.Tahle minisérie je opravdu hodně dobře zpracovaná a ukazuje onu tragédii v širších souvislostech včetně toho jak se mise rodila,mikropříběhů posádky a jejich rodin i následného vyšetřování.Pro "fanoušky" muset see,ale věřím že dokáže oslovit i ty co tahle tématika úplně míjí...80% ()

zahadum

Tak toto sa rozhodne Netflixu podarilo vo všetkých smeroch ! Technicky dobre spracovaný dokument, ani dlhý ani krátky, emocionálne na normálnej úrovni vzhľadom na národnú katastrofu. Svedectvá podané dostatočne presvedčivo. Takto si predstavujem racionálne a výpravne spracovaný dokument k historickej udalosti. " Hovoriacich hláv " bolo minimum, mali sme tu viac ako dosť skutočných historických záberov. Kolega Arsenal83 píše : nikto nebol pripravený na katastrofu. No smutné je, že bol a len sa čakalo kedy to praskne a kedy sa to stane. Bohužiaľ ako vždy kravatáci ak o niečom rozhodujú dopadne to takto. Ak dodávateľ pomocných motorov NEODPORÚČA let pod mínus 11 C a v ten deň bolo - 3,5 C tak to ináč ako brutálny šlendrián nemožno nazvať. JE veľká škoda, že následné vyšetrovanie sa vytratilo do stratena a špičky NASA neboli potrestané už len kvôli siedmym skutočne špičkovým ľuďom od náročnej branže. A tie zahmlievacie PR kecy o " chvoste " to je kapitola sama o sebe. NASA potrebovala ďalšie lety a rýchlo rýchlo aby prichádzali financie z kongresu. Potvrdilo sa znovu to, že nič sa nerobí pokiaľ sa naozaj zle nestane. Žiaľ.  100 % ()

Arsenal83

Vzrušujúce napriek tomu, že viete, ako to dopadne. Vrcholom bol pre mňa dychberúci až onemujúci záver tretej časti. Štvrtá sa už vezie v tejto línii a prináša jeden z top dokumentov, obrázkov a výpovedí, čo sa týka vesmírnych tragédií. Silné. Emocionálne. Pripomenulo mi to až Titanic. Nikto nebol pripravený na katastrofu. ()

phoenixer

Filmaři si zřejmě ukousli až příliš velké sousto. Je to těžké a silné téma na dokument, které ovšem reálně nevydá na víc než dvě epizody. U některých částí jsem tak měl pocit, že dokument již není o Challengeru samotném, ale spíše o politice a agentuře NASA všeobecně. Ve třetím díle, už mě začalo iritovat neustálé opakování pár vět o špatných gumičkách. Bohužel ani emotivní pasáže ve mě nic nevyvolali a to jsem si říkal, že bych si rád pobrečel. ()

jedna_vrana

Keďže ma "bavili" Letecké katastrofy a Sekundy pred katastrofou, pustila som sa do minisérie o výbuchu raketoplánu Challenger v r. 1986. Dozviete sa mnoho podrobností nielen o tomto vesmírnom projekte, ale aj o organizácii celého letového programu v období, keď bolo dôležité aj vo vesmíre byť o krok pred Sovietmi. Samozrejme, aj v tomto prípade, išlo o zlyhanie človeka - sedem ľudí nemalo šancu prežiť a boli vážne indície, že sa to stane. Prekvapivé po technickej stránke bolo, že samotný výbuch prežili, ale zahynuli po náraze padajúceho modulu na morskú hladinu.. A dôsledok? Dodnes do vesmíru nelietajú bežní ľudia, ono to také jednoduché nie je. Film pre všetkých zanietencov kozmonautiky. ()