Osobitého výtvarníka, typografa, spisovatele Josefa Váchala zná veřejnost především díky jeho Krvavému románu. Surrealistická rozkošatělost této obhajoby pokleslého čtiva 19. století zaujala Jaroslava Brabce a jeho spolupracovníky a našli k tomu odpovídající obraz "braku" 20. století. Zájem autorů se soustřeďuje především na období němého filmu, procházka dějinami kinematografie pokračuje přes nástup zvukového filmu až do současnosti (autorský film 60. let, moderní horor), formálně tu najdeme např. využití techniky tónovaného filmu). Všestranná parodie prolíná barvitou dějovou změť s příběhem autora (Váchala/Paseky), komentujícího a vytvářejícího svou knihu, a rozštěpeného navíc v ději do postav Fragonarda a Mistra. Stejně jako u Váchala vstupuje do fikce stále silněji realita, aby se jediným "šťastným koncem" ukázalo být hotové umělcovo dílo. (oficiální text distributora)

RonaMidu

Váchal......v dávných dobách jsem si opisovala celé odstavce z knihy půjčené v knihovně,kterou jsem se ostýchala ukradnout...a ještě jak zpracovaný,nemám co dodat :-) ()

gjjm

Knížka patří k mým oblíbeným, tenhle film se moc nepovedl. Uznávám: skvělé herecké výkony a scénář, hříčky se zabarvením černobílého filmu, jakož i s postupným ozvučováním...jenomže to nemá tu váchalovskou vtipnost a atmosféru, není to jednoduše dost groteskní (ve srovnání s knihou). Z předlohy v tom filmu chybí strašně moc, třeba z dr. Řimsy v podstatě nic nezbylo. Vzhledem k naprosté šílenosti předlohy to o moc líp zfilmovat nešlo, ale bohužel, ničím to nevyniká. ()

hanagi

Je mi to moc líto a zároveň jsem naštvaná! Začátek filmu je krásnou poctou počátkům kinematografie, němým černobílým snímkům a je opravdu kouzelný. Pak se v záběru objeví mikrofón, němý film začnou nesmyslně střídat mluvené pasáže, výtvarný výraz ztrácí jednotu a já ztrácím přehled cože to vlastně sleduju. Na konci si připadám jako ten hafan, který sežral dort splácaný pejskem a kočičkou. Horror Challenge Tour. ()

Master19

Výborná pocta němému filmu a vůbec začátkům kinematografie. Hodně se mi líbilo jak se jakoby mimoděk objevuje zvuk a titulky se stávají jen jakýmsi parodujícím prvkem. Knihu jsem nečetl, proto jsem se ději věnoval jen napůl, ale i tak jsem to celkem zvládl. Každopádně vizuální stránka i herci mě hodně potěšili. ()

Opsha

Po výtvarné stránce to nemá chybu, herci se do svých rolí hodí dokonale (tady mi snad poprvé nevadil Jaromír Dulava), bohužel co trochu celý film sráží jsou (čitě) černobílé scény s Váchalem připravujícím knihu, které působí příliš vážné a melancholicky- jinde bych je ocenil, ale tady nezapadají do celé atmosféry. Trochu mi chybí i moje nejoblíbenější scéna z knihy: přijímací pohovor mezi dr. Řimsou a polapeným bláznem. ()

Werichowka

Nadsázka a patos nejstarších filmů mají svůj pomník. Neuvěřitelný film a jedna z nejlepších parodií. Určitě nesedne každému, ale s tím se musí počítat. Nejvíc se v něm porochní fanda „Sklepáků“ a německého expresionismu…:-) ()

Asmodin

Tak tohle bych nechtěla ani číst. Bylo to nehorázně dlouhé a navíc poloněmý a polobarevný. Jediné co na tomhle filmu bylo dobrého byl Ondřej Pavelka. To bych se raději podívala na Nosferatu a Kabinet doktora Caligariho než na Krvavý román. ()

mira007

Hodně atypický film - žánrově umělecký psychologický horor ? Vizuelně odvážné a tím nemyslím odvážnou nahotu. Velice dobře zahrané a hodně zapamatovatelné. ()

Brejlil

Velmi bizarní pokus o přepis Váchalova románu se povedl. Váchal napsal svůj Krvavý román jako polemiku s tímto žánrem a filmaři se rozhodli pro jiný postup, totiž důslednou stylizaci do němého filmu. A zde zabodovali. ()

Tochal

Zklamání, zklamání především. Film, který rozhodně nemohl být příliš komerčně úspěšný, mohl se však stát kultem, snímkem, ke kterému budeme my, Klímu, Váchala a další podivné velké duchy hltající, obdivně vzhlížet. Nestalo se však, vznikl film, jehož forma výrazně přehlušuje schopnost vyprávět. Barevnost, sytlizace či hra na němý film je zpočátku zábavná, po chvíli se však omrzí a my zjistíme, že film v podstatě nic než to nemá. Kniha, která neměla být nikdy zfilmovaná, kniha, o které jsme si měli říkat jen "Kéž by to byl film!" ()

TerushkaJ

Je jasné, že se film nemůže vyrovnat Takové knize. Nemohu však popírat, že by nebyl pojat s váchalovskou ironií a vtipem, jelikož se během filmu moje mimika neustále měnila. Záběry do Pasekovy dílny mi přišly až moc melancholické, ale jde jen o mojí představu, která o něm byla úplně jiná - jde přeci jen o Váchala. Navíc jsem si celou dobu myslela, že tento film byl natočen z poměrně chudých zdrojů, tudíž mě velice překvapilo obsazení. O to víc mě děsila a zároveň fascinovala myšlenkoa - Co by se stalo, kdyby se tato kniha dostala do rukou Tima Burtona? - Odvážné vím.. ()

MickeyStuma

Impozantní dílo. Vizionář Jaroslav Brabec se pustil do tzv. experimentální tvorby. Útržkovitý děj se zároveň nese s vývojem filmu. Od němé éry, až po zvukový. Po výtvarné stránce je vše tak honosně zpracované, že z výsledku až přechází zrak. Vskutku je to s velkou zodpovědností vyšroubované do té největší dokonalosti. Ano, je to umělecký film. A k tomu hororový. Jedná se o jedinečnost české filmové tvorby, která uzraje časem a bude se cenit. P.S. Koho nudí němý film, bude nudit i tento. Bohužel. ()

ihonzik

Avantgardní šílenost, která není pro každého. Pro mě tedy asi ne. Nebo se na to musím podívat ještě jednou. ()

Steffa

Prvních 20 minut jsem byl z formy Krvavého románu nadšený, zbytek času mě začalo neustálé přeskakování děje nudit a otravovat. Přijde mi jako by Jaroslav Brabec nechal velmi slušně rozjet vlak ale už ho nedokázal zastavit a ten se proto svojí setrvačností řítí k vlastní záhubě,čím rychleji se blíží konec, tím více ztrácí film na svižnosti, vtipu a logice...2 hvězdy jsou za originální nápad a pojetí a herecké výkony, jinak pro mě zklamání,ale možná jsem to jen nepochopil... ()

Allan

Knihu neznám, ale zcela se ztotožňuju s názorem Oskara, že s přibývajícími minutami rapidně klesá vtipnost. A podle mého názoru jí moc nebylo už ani na počátku. Pro oko hezké, pro ducha mldlé. ()

Fenomén grotesky v Uherském Hradišti

Fenomén grotesky v Uherském Hradišti

29.04.2008

Vzpomínáte na doby, kdy měla klasická groteska své stabilní místo na televizních obrazovkách? Ty časy jsou dávno pryč, ale pokud si chcete připomenout počátky filmového humoru (ale nejen ty), pak je… (více)