Osobitého výtvarníka, typografa, spisovatele Josefa Váchala zná veřejnost především díky jeho Krvavému románu. Surrealistická rozkošatělost této obhajoby pokleslého čtiva 19. století zaujala Jaroslava Brabce a jeho spolupracovníky a našli k tomu odpovídající obraz "braku" 20. století. Zájem autorů se soustřeďuje především na období němého filmu, procházka dějinami kinematografie pokračuje přes nástup zvukového filmu až do současnosti (autorský film 60. let, moderní horor), formálně tu najdeme např. využití techniky tónovaného filmu). Všestranná parodie prolíná barvitou dějovou změť s příběhem autora (Váchala/Paseky), komentujícího a vytvářejícího svou knihu, a rozštěpeného navíc v ději do postav Fragonarda a Mistra. Stejně jako u Váchala vstupuje do fikce stále silněji realita, aby se jediným "šťastným koncem" ukázalo být hotové umělcovo dílo. (oficiální text distributora)

alanP

Životní výkon Jiřiny Jelenské (dlouholeté opory souboru Divadla Vítězného února Hradec Králové) v roli pátera Brůny. ()

teyra

Experimentální forma po způsobu parodie kloubící naivitu a mechanismy braku s naivitou a mechanismy němého filmu je vynikajícím a originálním nápadem nesoucím celý film i přesto, že se časem trochu omrzí. Jako čtenář Váchala jsem si film vysloveně užívala. V předloze vpadá autor do svého románu jako divoch, film to nahrazuje distinguovaným sebenadhledem a jemnou nostalgií, což je nakonec zajímavý posun. Kromě poněkud rozpačité závěrečné čtvrthodinky mi trochu kazila dojem až příliš bezobsažná linie Mistrova - myslím, že z bohatosti vynechaného materiálu šlo vytěžit více. Pasáž s Ignácem, křtěnými divochy a prokopaným tunelem si bohužel může vychutnat jen znalec předlohy. ()

Ewík

43. LFŠUH-2.8.2017-velmi příjemná sranda - jak vizuálně, tak vtípky a parodií. Smysl není tak důležitý :-) ()

niska98

Výtvarné zpracování úžasné, dějově už slabší, ale i tak to ve mě zanechalo celkem zajímavý pocit. Nakonec jsem se rozhodla pro hezké tři hvězdičky ()

pestak

Režijní debut kameramana Jaroslava Brabce filmovou stylizací mapuje počátky kinematografie. Nejprve němý a potom se k titulkům přidává mluvené slovo. Jeden z prvních počinů zprivatizovaného Barrandova. ()

Romanka89

Určitě doporučuji před filmem přečíst knižní předlohu, pak to bude trošku snadnější, protože těch dějových linek je tam spoustu, proplétají se a je tam uplně všechno - vraždy, výměna dětí, duchové, zednáři, inkvizice, piráti, trosečníci, kanibalismus atd. atd. atd. Je to pocta tzv. krvavým románům, pocta brakové literatuře. Skvěle zahráno. ()

Lewaso

Kdo má rád nadsázky, může se v nich koupat - stejně jako v krvi... Ten film nelze brát vážně (jako celého Váchala). Ale celkově velmi zábavná fraška. ()

Nonna

K Váchalovi jsem se dostala zajímavě - naše téměř stoletá bytná v staletém podnájmu v Litomyšli nám vždy říkala o domečku naproti za oknem - že tam bývalo veselo, co toho tam popila a prodiskutovala až do rána (i naproti v hospodě na Veselce) s kumpány Váchalem a Portmanem (byla svobodná,bezdětná a zamlada asi pěkné éro) a že tam na stěnách, pod omítkou, je namalovaný úplný ďábelský svět.....jo, kdyby tehdá lehkomyslná studentka víc poslouchala vyprávění stařenky a míň lítala po zábavách, mohla dnes o tom vyprávění napsat skoro knihu. Takže první, co jsem udělala po rekonstrukci dnešního Portmonea (bytná se toho, chudera, nedožila), šla jsem si hned po prohlídce koupit Krvavý román. Knihu, která naprosto vybočuje ze všech zvyklostí a literárních úzů a konvencí. A tu naprostou literární anarchii a bláznivinu se podařilo, podle mého názoru výborně převést do filmové podoby. Jedná se o naprostý unikát, natočený ve stylu starých němých brakových filmů a se spoustou naprostých nelogičností. A cítím, že se znalostí knižní předlohy a pozadí jejího vzniku, si divák užije film ještě daleko více. Veliké smeknutí herečce vedlejších, ale silných rolí, Jiřině Jelenské. Její tlustý páter je děsivý a k popukání. ()

macco33

Velká knižní klasika převedená na filmové plátno, počin zdánlivě nemožný ... Komiksová atmosféra, smrad z kvalitního uzeného, proudy tryskající krve, vypoulené a podmalované oči ... a jak slyšno, ani ve filmu není vždy třeba slov. Maximálně zamotaný děj, fantazmagorické výjevy, dějové zvraty a herci jako loutkové figury a figuríny. Filmová klasika. ()

Krimliman

Tak tohle bylo vážňě vynikající, děkuji vážňě tv prima že vypouští do světa i takové lahůdky jako je Krvavý román i když jsem doufal že se k tomu dostanu mnohem dřív a tentokrát mi vážňě ten snímek stal za to. ()

Alden_Larson

Krvavý román je jedna z mých nejoblíbenějších knížek. A i když je v tomto případě podle mě knižní předloha výrazně lepší, i tak si myslím, že se filmová adaptace docela povedla. Děj je téměř do slova a do písmene převyprávěný z knihy. Vzhledově je film velmi stylizovaný, barvy, zvuky, hudba, všechny tyto aspekty byly skvělé, i když je fakt, že měly spoustu much. 7/10 ()

albiebennett

S tím expresionismem v Česku je to problém. Krvavý román jsem nečetl, ale mnohem známější je příběh jak ta kniha byla napsaná než příběh samý, proto jsem z toho filmu velmi v rozpacích, působil na mne velmi nechutně a to pravděpodobně účel, ale víckrát si ho rozhodně nepustím, navíc neznám předlohu tak ten film šel i dějově mimo mě. Lidem, kteří Krvavý román četli dá asi snímek víc, ale jinak nejspíš nezaujme. ()

DonFrolimo

Brabec si logicky a trefně zvolil za transpoziční metodu Váchalovy perzifláže němou grotesku/horor, čímž se mu podařilo do filmu přímo umístit alespoň části originálu jako text a ne jako řeč. Jenže jeho filmový jazyk, poetika a nadsázka nejsou s to převést výbušnou energii Váchalova jazyka a stylu a parodie šestákových braků na filmové plátno. Brabcův vtip se brzy vyčerpá a jeho opakování nudí, narozdíl od Váchalova opulentního vyprávění, kde vrstvení absurdních situací či spíše jejich komicky exaltovaný popis baví a daří se mu pravidelně stimulovat bránici i intelektuální požitek. ()

Grázl83

Docela dobrý kratky studentský film. Počkat! On to není studentský film! On jen tak vypadá, má 99 minut, zadny děj a 3 České lvy. WTF?! Dokoukat jsem to nedokázal, odpad nedávám pouze za odvahu takový brak zfilmovat. ()

brasek

Takéto "umelecké podanie" príbehu nie je pre mňa. A keď v tom nebolo svojské umenie filmárov tak nech je to čo len chce, mne je to jedno a už nikdy nechcem počuť o tomto filme. Strašné niečo! ()

pavont

Film vyznacujuci sa spustou odlisnosti od bezneho priemeru a pravdepodobne urceny len uzkej skupine ludi. V mojich hodnoteniach bohuzial pohorel na celej ciare. Dej ziadny a linky tak stupidne predstavene ze autor snad sam vie co tym chce povedat. Zo zaciatku trocha humoru ktory neskor vyprchal. Posolstvo ziadne a ked aj je tak take ze ho vidi len ten kto velmi chce. Co su platne v takej slatanine aj vykony hercov. Konkretnost prelivana s abstraktnostou bez zmyslu a malebny jazyk snaziaci sa dat tomu viac nez v tom je. Je to svojsky film a fanusikov si najde ale to si najdu aj Ceckove horory. Ostatni ruky prec. ()

Drussus

Och, tak hodně dlouho jsem neviděl zvláštní film. Oceňuju Pavelku v hlavní trojroli a vidět zase pana Kemra bylo super. Film je zvláštní, jak z mysli schizofrenika. Roztříštěnost děje se časem slévá, ale stejně je to všechno tak fantaskní, jak jen si lze představit. Ode mě doporučení, ale není to pro každého. ()

Fenomén grotesky v Uherském Hradišti

Fenomén grotesky v Uherském Hradišti

29.04.2008

Vzpomínáte na doby, kdy měla klasická groteska své stabilní místo na televizních obrazovkách? Ty časy jsou dávno pryč, ale pokud si chcete připomenout počátky filmového humoru (ale nejen ty), pak je… (více)