Osobitého výtvarníka, typografa, spisovatele Josefa Váchala zná veřejnost především díky jeho Krvavému románu. Surrealistická rozkošatělost této obhajoby pokleslého čtiva 19. století zaujala Jaroslava Brabce a jeho spolupracovníky a našli k tomu odpovídající obraz "braku" 20. století. Zájem autorů se soustřeďuje především na období němého filmu, procházka dějinami kinematografie pokračuje přes nástup zvukového filmu až do současnosti (autorský film 60. let, moderní horor), formálně tu najdeme např. využití techniky tónovaného filmu). Všestranná parodie prolíná barvitou dějovou změť s příběhem autora (Váchala/Paseky), komentujícího a vytvářejícího svou knihu, a rozštěpeného navíc v ději do postav Fragonarda a Mistra. Stejně jako u Váchala vstupuje do fikce stále silněji realita, aby se jediným "šťastným koncem" ukázalo být hotové umělcovo dílo. (oficiální text distributora)

blackbeast

Páter Brůna (J.Jelenská) ohlodávající kost nebo mladík Rolf (J. Bartoška) nemají chybu. Jinak je to dobře udělaná vizuální koláž, smysl a děj v tom moc nehledejte. ()

Bránolog

Knížku mám moc rád, ale tohle jsem nedal. Odpad nedávám jen proto, že existují filmy pánů Trošky, Soukupa a Olmera. ()

M.A.N.E.

Jak to tak vypadá, asi nerozumím umění, ale tohle mi vážně přišlo jen jako fantasmagorie někoho, kdo potřebuje psychologa - nebo přestat fetovat. Nemám pocit, že by tím chtěl autor něco sdělit... ()

Milonak

Zvláštní a jedinečný film a to ať už technickým zpracováním, tak příběhem samotným. Je to tak trošku takový filmový bonbonek pro fajnšmekry, jiný takovýto film neznám. Film je zajímavý tím, jak přeskakuje z jedné scény na jinou, která s ní zdánlivě vůbec nesouvisí a až teprve postupem času do sebe začne všechno zapadat. Ne že by takové filmy neexistovaly, ale tady je vše podáno tak ojedinělým a zvláštním způsobem, že to nemá chybu. Jsem rád, že Brabec takovýto film natočil a já ho mohl zkouknout. 80% PS. Asterové to tady fakt sluší. :-) ()

Pedro72

Spíš rozpustilá školní látka než film. Být to drobná studentská cvičení, patnáctiminutové sekvence, možná bych se k tomu vrátil a shlédl si to postupně ještě jednou. Podivoval bych se nad zvládnutím či nezvládnutím imitace starého materiálu nebo práce s detailem. Možná bych se i zasmál nějakému tomu gagu, tedy pokud by měl pointu. 99 minut tomu znovu nedám. PS Popravdě, možná bych dal i dvě hvězdičky, ale coby student jsem byl svědkem dlouhých a otravných pseudointelektuálních debat, ve kterých se mí spolužáci přebíjeli, kdo v tom filmu našel víc odkazů na cosi. ()

Fenomén grotesky v Uherském Hradišti

Fenomén grotesky v Uherském Hradišti

29.04.2008

Vzpomínáte na doby, kdy měla klasická groteska své stabilní místo na televizních obrazovkách? Ty časy jsou dávno pryč, ale pokud si chcete připomenout počátky filmového humoru (ale nejen ty), pak je… (více)