Reklama

Reklama

Na mašině kolem světa: Napříč Amerikami

(TV seriál)
  • Velká Británie Long Way Up
Dokumentární
Velká Británie, 2020, 7 h 53 min (Minutáž: 30–52 min)

Epizody(11)

Obsahy(1)

Ewan McGregor a Charley Boorman se vydávají na cestu do nádherných krajin v Jižní a Střední Americe na prototypu elektrických motorek Harley-Davidson ve třetí řadě velkolepé dobrodružné ságy. (Apple TV+)

Recenze (7)

montongery 

všechny recenze uživatele

Nádhera..  Díky modernější technologii (jmenovitě drony) neuvěřitelné záběry, zvuk i střih, které nejdou se staršími počiny porovnávat. Díky prototypům elektro Harley-Davidsonů a Rivianů a celého pojetí této cesty, je to snad ještě větší dobrodružství než první dvě cesty a to i přes věk aktérů a přes všechny věci a pohodlí, co si Ewan a Charley mohou dovolit. A díky trojce starých známých sympaťáků, kteří zde mají i pár doopravdy touching momentů, to má pořád super ducha. Ale můj největší obdiv mají Ewan a Charley za to, že si nikdy na nic nehrají, umějí ukázat všechny aspekty cesty, udělat si srandu sami ze sebe, ale hlavně to, že si uvědomují v jaké jsou pozici a co si vše mohou dovolit a na rozdíl od ostatních jim podobným se nesnaží být falešně skromní a nebo se zase extrémně předvádět a tahle vyvážená reflexe je za mě osobně strašně cenná a důležitá. A když se k tomu přidá, že tyto své možnosti vemou a vrhnou do něčeho, co by asi normální smrtelník mohl těžko logisticky a finančně zvládnout a vyzkoušet nebo co by si hvězdy podobného rázu nedělali takhle zbytečně složité, tak doopravdy respekt. Pro mě ideální tečka za dvěma cestami, se kterými jsem jako prcek vyrůstal a které mi doteď dokážou dát inspiraci i při mých mnohem skromnějších cestách. ()

kenkaku 

všechny recenze uživatele

Long way #3 už tak nějak není ono. Když so potovnáte o 17 let mladší #1, je mnohem živelnější a hravější. Možná to jen odpovídá věku cestovatelů, nebo jen prostě “nové době”... Za vrchol trapnosti jsem považoval ten “elektro-pokus”. Jako dělat propagačku elektromobilitě a přitom si nechat nasázet na každý 160km dobíjecí stanice (nebo se ne jednou zachraňovat náklaďákem s diesel agregátem na korbě), byla trapnost a za mě spíš medvědí služba elekto-pohonu. Kolaps nabíjení v zimě, selhání jedné motorky v polovině cesty, akční rádius 160 km (a pak 6 hodin nabíjet). Jsem si jist, že s benzínem by si cestu užili více. Dost mě také překvapilo to Mexiko a “pimp-my-bus”. Jako čekal jsem víc využití, než jako jeden mobilní nocleh. Celkem paradoxní bylo, že nejzábavnější a nejvíce zapamatovatelné momenty byly mimo silnici (a sedadla motorek). ()

Reklama

erased 

všechny recenze uživatele

Stejně jako u Long Way Down platí, že už to není ta nadšená jízda jako originál, vymakaná produkce tuto výtku ale docela vyvažuje. Snad jen ten trochu wtf pimp my bus díl si mohl David odpustit, a trochu zamrzí i to, že se už skoro úplně zapomnělo na věrného kameramana Claudia. Naopak potěšilo hraní si na eko-friendly pojetí a (hlavně oproti Africe) nečekaný prostor pro všechny projeté jihoamerické země. Nejlepší moment série je ale nakonec bez motorek. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Trochu jiné, než předchozí počiny. Méně extrémů, více užívání si. Občas to bylo příjemně bezprostřední, občas to byla až moc show a bylo znát, že kluci nejsou příliš limitování rozpočtem a díky tomu si mohou dovolit i to, co normální smrtelník ne. Pojmout to jako test elektro motorek a vozidel beru rozhodně jako plus. Bylo vidět, že do dokonalosti ještě mnohé chybí, ale je to budoucnost. A jak říkal Ewan, jakmile se vybuduje potřebná infrastruktura i v té nejposlednější díře světa, bude to součást běžného života. Některé díly jsou super (prostředek), některé slabší (začátek a konec), ale jako celek je to pořád ta samá dobrodružná jízda. Díky moderním technologiím navíc tentokrát s naprosto boží cinematography. Zužitkovány byly jak lehké kamery na snímání situace ze všech možných úhlů, tak dron pro parádní letecké záběry. Bylo fajn, že více zapojili do dění i Davida a Russe. Snad jen ten Claudio se brzy vypařil za kameru a nebylo ho vidět. A nejsilnější momenty? Koupě kytary a následný Endlessly cover, výstup na Machu Picchu, přenocování v džungli a především, Ewanovo zamyšlení nad tím, jak jedno drobné zaváhání nebo odlišné rozhodnutí může naprosto změnit celý zbytek života. Člověk, který hercovo soukromí aktivně nesleduje, pravděpodobně ani netuší, jak moc zlomový pro něj v roce 2004 Long Way Round byl. ()

vyfuk 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Dvojice dobrodruhů a cestovatelů tady zanechala něco, z čeho se brala v mnoha měřítkách inspirace napříč zeměmi i časy. To, co se před skoro dvaceti lety nenápadně odstartovalo, dnes je v podstatě dlouhotrvající a žijící kult, který ožili přímo oni skoro samotní zakladatelé. Ti se snaží i tu dobu nějak dohnat a připodobnit a tak se snaží jezdit ekologicky a být v něčem nadčasový. Je otázkou, zda by seriál byl tak dlouhý a někdy obsáhlý, kdyby tyto moderní stroje nedělali takové problémy. A to říkám jako ekologický nadšenec. Je asi nutno podotknout, že obecně bych nemohl mluvit, o tom jak mě seriál velkolepě zaujal a bavil od začátku do konce. Ale za zlé to asi nikomu nemám. Ale kupodivu bych se bez tohoto díla asi cítil stejně jako po zhlédnutí. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (1)

  • I přes to vše byl elektrický Harley Davidson takový propadák, že byla zastavena jeho výroba. (Viktor.Ma)

Reklama

Reklama